ZACO-A9s Pro - test zaawansowanego robota sprzątającego 2w1

Robot sprzątający ZACO-A9s Pro to zaawansowane urządzenie, które pozwala na jednoczesne odkurzanie i mycie podłogi. Precyzyjną nawigację przestrzeni umożliwia szerokokątna kamera oraz żyroskop, a za skanowanie pomieszczeń odpowiada technologia CV-SLAM. Nie zabrakło również rozbudowanej aplikacji ZACOHome czy pilota zdalnego sterowania. Sprawdzamy, jak odkurzacz automatyczny ZACO-A9s Pro radzi sobie w praktyce i czy warto zdecydować się na jego zakup.

Do naszej redakcji trafił kolejny robot sprzątający, którego producentem i właścicielem jest polska firma Polor, obecna w branży utrzymania czystości od 26 lat. ZACO-A9s Pro to wielofunkcyjne urządzenie umożliwiające jednoczesne odkurzanie i mycie podłogi. Podczas testu mieliśmy okazję wypróbować każdą z dostępnych opcji, sprawdzić działanie aplikacji mobilnej, a także ocenić wygodę użytkowania sprzętu.

ZACO-A9s Pro - SPECYFIKACJA TECHNICZNA

 • Rodzaj nawigacji: 360° PanoView-Navigation 2.0
 • Funkcja mopowania: Tak
 • Moduł Wi-Fi - sterowanie za pomocą aplikacji: Tak
 • Maksymalna siła ssąca: 1000 Pa
 • Szczotka centralna: Dwie wymienne, z włosiem i silikonowa
 • Pojemność zbiornika na kurz: 450 ml - dwukomorowy
 • Pojemność zbiornika na wodę: 300 ml
 • Czas pracy: 110 min
 • Ciśnienie akustyczne: poniżej 68 dB
 • Regulacja siły ssania: Tak
 • Pilot sterujący: Tak
 • Rodzaj baterii/pojemność: litowo-jonowa/2400 mAh
 • Czas ładowania: ok. 5 godz.
 • Szczotki boczne: Dwie - możliwość regulacji prędkości obrotów
 • Wymiary: 33 x 32 x 7,6 cm
 • Waga netto: 3,1 kg
 • Moc całkowita: 22 W
 • Zasilanie: 14,4 V

GDZIE I JAK TESTOWALIŚMY

Odkurzacz automatyczny ZACO-A9s Pro testowaliśmy w mieszkaniu o całkowitej powierzchni ok. 50 m² (przy czym rzeczywista powierzchnia sprzątania wynosiła ok. 30 m²). Robot poruszał się przede wszystkim po panelach i płytkach podłogowych - zarówno w trybie odkurzania, jak i mycia podłogi. Sprawdziliśmy również, jak urządzenie poradzi sobie z wyczyszczeniem dywanu z krótkim włosiem oraz czy bez problemu pokona niewielkie progi i dylatacje. Odkurzacz wykonywał przejazdy zarówno w oświetlonych pomieszczeniach, jak i w całkowitej ciemności. Testom poddaliśmy czujniki zapobiegające spadaniu oraz oceniliśmy sposób czyszczenia i konserwacji poszczególnych elementów robota. Poza tym, wypróbowaliśmy działanie aplikacji mobilnej oraz pilota zdalnego sterowania.

Zobacz również:

CO W PUDEŁKU?

Zanim jednak przejdziemy do opisu poszczególnych funkcji oraz sposobu działania robota ZACO-A9s Pro, przyjrzyjmy się zawartości pudełka. W zestawie, oprócz odkurzacza, znajduje się:

 • Stacja ładująca wraz z podstawką oraz ładowarką,
 • Pojemnik na wodę (300 ml),
 • Dwie nakładki mopujące z mikrofibry,
 • Cztery szczotki boczne,
 • Dwie szczotki centralne - silikonowa oraz z włosiem,
 • Dodatkowy filtr HEPA,
 • Wirtualna ściana,
 • Pilot,
 • Płyn do mopowania Blue Star (200 ml),
 • Narzędzie do czyszczenia elementów robota,
 • Komplet baterii do pilota oraz wirtualnej ściany.

Otrzymujemy wszystko, co niezbędne, aby uruchomić odkurzacz od razu po wyjęciu z pudełka, a przez najbliższe miesiące użytkowania nie musimy martwić się o zakup dodatkowych akcesoriów.

ZACO-A9s Pro - test zaawansowanego robota sprzątającego 2w1

Zawartość pudełka ZACO-A9s Pro

WYGLĄD I JAKOŚĆ WYKONANIA

Pod względem konstrukcji, ZACO-A9s Pro niewiele różni się od swoich konkurentów - posiada okrągłą obudowę (śr. 330 mm) wykonaną z wysokiej jakości tworzywa, na której znajdziemy przycisk Start/Stop, wskaźnik Wi-Fi oraz kamerę. Z przodu i po bokach rozmieszczono czujniki zderzeniowe, czujniki ściany oraz główny włącznik zasilania, gniazdo ładowania i głośnik komunikatów. Z tyłu znalazło się miejsce na wysuwany zbiornik do pracy na sucho i mokro. Pod spodem urządzenia umieszczono styki ładowania, czujniki spadowe oraz duże off-roadowe koła.

ZACO-A9s Pro - test zaawansowanego robota sprzątającego 2w1

Za sprzątanie odpowiada obrotowa szczotka centralna oraz dwie szczotki boczne, umożliwiające zbieranie zanieczyszczeń przy krawędziach ścian i mebli. Jak wspominaliśmy wyżej, w zestawie otrzymujemy dwie szczotki główne: silikonowa, która sprawdzi się podczas czyszczenia twardych powierzchni, takich jak panele; silikonowa z włosiem - idealna do zbierania zabrudzeń z dywanów i wykładzin.

ZACO-A9s Pro - test zaawansowanego robota sprzątającego 2w1

Szczotki centralne ZACO-A9s Pro

Robot ZACO-A9s Pro został wyposażony zarówno w pojemnik na zanieczyszczenia suche, jak i w zbiornik na wodę. Pierwszy, o pojemności ok. 450 ml, posiada wysokowydajny filtr HEPA oraz specjalną siatkę zatrzymującą większe zanieczyszczenia, co z kolei zapobiega przyklejaniu się brudu do zbiornika. Technologia ta sprawia również, że siła ssąca robota jest cały czas taka sama, niezależnie od stopnia zapełnienia zbiornika.

ZACO-A9s Pro - test zaawansowanego robota sprzątającego 2w1

Pojemnik na zanieczyszczenia suche ZACO-A9s Pro

Drugi zbiornik, o pojemności 300 ml, przeznaczony jest do czyszczenia podłoża na mokro. Został wyposażony w specjalną nakładkę wibrującą, do której przyczepia się ściereczkę z mikrofibry. Dzięki wibracjom czyszczenie podłogi ma być bardziej dokładne. Należy zaznaczyć, że robot podczas mycia podłogi zbiera również zanieczyszczenia suche.

Kompaktowa stacja ładująca została dodatkowo wyposażona w podstawkę, która ma zapobiegać jej przesuwaniu. Dużym udogodnieniem jest możliwość ładowania robota bezpośrednio przez kabel zasilający.

ZACO-A9s Pro - test zaawansowanego robota sprzątającego 2w1

Gniazdo zasilania i włącznik ZACO-A9s Pro

Robot sprzątający ZACO-A9s Pro posiada litowo-jonową baterię o pojemności 2400 mAh, która zapewnia długi czas sprzątania na jednym ładowaniu - jak zapewnia producent, robot może pracować przez ok. 2 godziny. Oczywiście, w rzeczywistości zależy to od ustawionej mocy ssania, prędkości pracy szczotek bocznych i przejechanego dystansu. Jak wynika z naszych testów, robot (z maksymalną mocą ssania i prędkością szczotek) był w stanie sprzątnąć całą dostępną powierzchnię (ok. 30 m²) bez konieczności ładowania w trakcie. Zajęło mu to ok. 25 min.

SPOSÓB I JAKOŚĆ DZIAŁANIA - FUNKCJE

Odkurzacz automatyczny ZACO-A9s Pro został przystosowany zarówno do czyszczenia powierzchni twardych, jak i dywanów. Innowacyjne rozwiązania zapewniają precyzyjną pracę i skuteczne sprzątanie podczas każdego przejazdu. Za skanowanie przestrzeni odpowiada technologia CV-SLAM oraz kamera wbudowana w obudowę urządzenia. Robot podczas przejazdu na bieżąco tworzy mapę każdego sprzątanego pomieszczenia i dostosowuje najlepszą trasę, z uwzględnieniem wszystkich "przeszkód". Podgląd mapy w czasie rzeczywistym jest widoczny w aplikacji mobilnej ZACOHome, o której powiemy więcej w dalszej części tekstu.

Na utworzonej mapie możemy decydować o sprzątaniu poszczególnych pomieszczeń, wybierać miejsca, które robot ma omijać oraz stawiać wirtualne ściany. Dzięki temu możemy precyzyjnie zaplanować każdy ruch odkurzacza. Istnieje możliwość zapisania trzech map z różnymi ustawieniami sprzątania, co idealnie sprawdzi się dla posiadaczy kilku pięter.

Za pomocą aplikacji lub pilota możemy decydować, w jaki sposób robot sprzątający ZACO-A9s Pro ma czyścić dane podłoże. Możemy regulować moc ssania, prędkość obrotów szczotek bocznych oraz częstotliwość namaczania ściereczki podczas mopowania. Oprócz tego, urządzenie może działać w różnych trybach:

 • Automatyczny (robot porusza się po całej powierzchni, w kształcie litery "S"),
 • Punktowy (robot wykonuje ruch spiralny, w określonym obszarze),
 • Wzdłuż krawędzi (robot porusza się wzdłuż wszystkich krawędzi ścian oraz mebli),
 • Z maksymalną siłą (moc ssania działa z maksymalną siłą).

Dodatkowo, w zestawie otrzymujemy stacjonarną wirtualną ścianę (z dołączonymi bateriami AA), czyli urządzenie, które umożliwia "postawienie" niewidocznej bariery pomiędzy konkretnymi pomieszczeniami.

ZACO-A9s Pro - test zaawansowanego robota sprzątającego 2w1

Wirtualna ściana ZACO-A9s Pro

Należy wspomnieć także o funkcji mycia podłogi - w tym przypadku również możemy skorzystać z wyżej wymienionych trybów, regulując przy tym stopień namoczenia szmatki (Gentle, Standard, Strong) w aplikacji. Do mopowania można użyć samej wody lub specjalnego detergentu Blue Star, który otrzymujemy w zestawie.

ZACO-A9s Pro - test zaawansowanego robota sprzątającego 2w1

Nakładka mopująca ZACO-A9s Pro

ZDALNE STEROWANIE

 • Aplikacja
 • Robot sprzątający ZACO-A9s Pro został wyposażony w moduł Wi-Fi, dzięki czemu możliwe jest sterowaniem nim za pomocą aplikacji, którą możemy bezpłatnie pobrać na swojego smartfona skanując kod QR (umieszczony w instrukcji) lub wpisując ZACOHome w wyszukiwarce Google Play lub App Store.

  Po pobraniu i uruchomieniu aplikacji, należy założyć konto, a następnie sparować wybrane urządzenie z telefonem, postępując zgodnie z wyświetlanymi wskazówkami. Po aktywacji, możemy rozpocząć pracę.

  ZACO-A9s Pro - test zaawansowanego robota sprzątającego 2w1

  Instalacja ZACOHome

  Aby utworzyć mapę całego mieszkania, musimy umieścić robota na stacji ładującej i od tego miejsca rozpocząć sprzątanie w trybie automatycznym. Zatwierdzony plan mieszkania możemy następnie edytować, dobierając ustawienia do naszych indywidualnych potrzeb. Możliwe jest łączenie i dzielenie wyznaczonych przestrzeni oraz nadawanie im konkretnych nazw, np. kuchnia, salon, sypialnia.

  ZACO-A9s Pro - test zaawansowanego robota sprzątającego 2w1

  Aplikacja ZACOHome

  Oprócz tego, po "wysunięciu" opcji na głównej stronie aplikacji, możemy: ustawiać wirtualne ściany, wykluczać ze sprzątania konkretne miejsca, wybierać pomieszczenia oraz strefy, które mają zostać wyczyszczone oraz ustawić opcję wykrywania dywanów.

  Z poziomu smartfona możemy także skierować robota do stacji ładującej oraz użyć funkcji Znajdź robota - urządzenie wyda sygnał dźwiękowy, dzięki czemu łatwiej namierzymy jego lokalizację, np. jeśli "schowa się" pod łóżkiem czy fotelem. Możemy również zadecydować, w jakim trybie ma się poruszać. W aplikacji istnieje także możliwość zdalnego sterowania robotem za pomocą "strzałek".

  ZACO-A9s Pro - test zaawansowanego robota sprzątającego 2w1

  Aplikacja ZACOHome

  Wchodząc w szczegółowe ustawienia, możemy m.in.: ustawić harmonogram pracy robota, regulować moc ssania, prędkość szczotki bocznej i stopień namoczenia szmatki, zmieniać język oraz głośność komunikatów głosowych, a także obserwować na bieżąco stopień zużycia poszczególnych akcesoriów (szczotki boczne, szczotka główna, filtr).

  ZACO-A9s Pro - test zaawansowanego robota sprzątającego 2w1

  Aplikacja ZACOHome

 • Pilot
 • W zestawie otrzymujemy również pilota zdalnego sterowania (wraz z dołączonymi bateriami AAA), który został wyposażony w niewielki ekran wyświetlający aktualny czas oraz zaprogramowaną godzinę rozpoczęcia pracy robota (aktualny czas oraz timer ustawiamy za pomocą strzałek - szczegółowe informacje znajdują się w instrukcji). Możemy również zadecydować, w jakim trybie urządzenie ma zacząć sprzątanie. Do wyboru mamy cztery opcje: tryb automatyczny, ruch spiralny, sprzątanie przy krawędziach, czyszczenie z maksymalną mocą.

  Niewielki i wielofunkcyjny pilot może zastąpić aplikację. Nie sięgając po telefon możemy szybko zatrzymać urządzenie, zmienić ustawienia lub zaprowadzić robota do wyznaczonego miejsca. Jedyne czego zabrakło, to możliwość regulacji mocy.

  ZACO-A9s Pro - test zaawansowanego robota sprzątającego 2w1

  Pilot zdalnego sterowania ZACO-A9s Pro

  TESTY I NASZE WRAŻENIA

  Robota ZACO-A9s Pro testowaliśmy w mieszkaniu o całkowitej powierzchni ok. 50 m² (dostępna powierzchnia, po której robot w rzeczywistości się poruszał to ok. 30 m²). Urządzenie poruszało się przede wszystkim po drewnianych panelach oraz płytkach podłogowych. Wykonaliśmy również przejazdy po dywanie z krótkim włosiem, na którym rozsypaliśmy sól oraz większe okruchy.

  Robot nie miał problemu z poruszaniem się w ciemnych pomieszczeniach, przy zgaszonym świetle. Dobrze poradził sobie także z wjeżdżaniem pod niskie meble, takie jak łóżko czy regał (12-centymetrowa wnęka). Jeśli chodzi o czujniki ścian czy innych przeszkód, robot radził sobie bardzo dobrze - nie obijał się o listwy, a postawione celowo "utrudnienia", również precyzyjnie omijał. Nie obyło się także bez testów czujników spadku - tutaj robot ZACO-A9s Pro także nie zawiódł. Urządzenie zatrzymywało się w odpowiednim momencie, przed samą krawędzią schodów.

  Jeśli chodzi o czas pracy na jednym naładowaniu, tutaj raczej nie powinniśmy mieć obaw - producent zapewnia, że robot może sprzątać ok. 110 min bez konieczności dodatkowego ładowania. Podczas testów, robot pracował ok. 30 min (sprzątając w tym czasie 25-30m²; w trybie auto, z mocą ustawioną powyżej 50%) i wciąż był w pełni naładowany. Dopiero po drugim takim samym przejeździe, wskaźnik baterii pokazywał dwie kreski (z trzech). Niestety na aplikacji zabrakło konkretnej wartości procentowej naładowania akumulatora. Po całkowitym rozładowaniu, robot potrzebował ok. 5 godzin, aby uzyskać 100% naładowania. Robot automatycznie powraca do stacji po 5 minutach "bezczynności" lub jeśli konieczne jest ładowanie.

  ZACO-A9s Pro - test zaawansowanego robota sprzątającego 2w1

  Stacja ładująca ZACO-A9s Pro

  Sprawdziliśmy także, jak ZACO-A9s Pro radzi sobie z myciem podłogi - w tym przypadku płytek oraz paneli. Musimy przyznać, że efekt jest zadowalający, szczególnie jeśli w trakcie mopowania zastosujemy płyn Blue Star, który sprawia, że powierzchnia staje się bardziej połyskująca, a w powietrzu unosi się przyjemny, świeży zapach. Ciekawym rozwiązaniem okazuje się zastosowanie wibrującej nakładki, która nie tylko pozwala na sprawniejsze czyszczenie zabrudzeń, ale - jak zauważyliśmy - zapobiega powstawaniu smug. Plusem jest także możliwość regulacji namoczenia szmatki. Pojemnik o pojemności 300 ml spokojnie wystarczył na umycie całej powierzchni mieszkania.

  Nie napotkaliśmy żadnych problemów jeśli chodzi o instalację oraz działanie aplikacji mobilnej oraz pilota zdalnego sterowania. Jedynym minusem może być to, że z poziomu pilota nie możemy regulować mocy ssania odkurzacza.

  Udogodnieniem jest także stacjonarna wirtualna ściana, dzięki której możemy zablokować wjazd do konkretnego pomieszczenia, bez konieczności używania aplikacji mobilnej.

  CZYSZCZENIE I KONSERWACJA

  Czyszczenie ZACO-A9s Pro jest proste, szybkie i komfortowe. Aby pozbyć się zebranych zabrudzeń, wystarczy wysunąć pojemnik i opróżnić go nad koszem. Warto czyścić również port ssący oraz filtr - można użyć w tym celu specjalnej szczoteczki, dołączonej do zestawu. To narzędzie przyda się także do usuwania włosów ze szczotki głównej.

  Po myciu podłogi powinniśmy opróżnić zbiornik, zdjąć mop i wyczyścić go pod bieżącą wodą lub uprać w pralce.

  Nie zapominajmy również o regularnym czyszczeniu szczotek bocznych, kół oraz poszczególnych czujników.

  ZACO-A9s Pro - test zaawansowanego robota sprzątającego 2w1

  Aby utrzymać maksymalną wydajność urządzenia warto regularnie czyścić i wymieniać wszystkie elementy. Na szczęście a o całkowitym zużyciu poinformuje nas aplikacja - wystarczy wybrać opcję Konserwacja części i sprawdzić ich stan. Dowiemy się w ten sposób, kiedy wymienić szczotki boczne, szczotkę główną oraz filtr.

  Nowe akcesoria możemy kupić TUTAJ. Zestaw akcesoriów zawiera: trzy filtry główne, trzy ściereczki do wibrującego mopa, cztery szczotki boczne, szczotkę centralną z włosia oraz szczotkę centralną silikonową.

  CZY WARTO KUPIĆ ZACO-A9s Pro?

  Robot sprzątający ZACO-A9s Pro to wydajne i skuteczne urządzenie, które możemy wykorzystać zarówno jako odkurzacz, jak i mop. Co prawda funkcja mycia podłogi zazwyczaj stanowi pewien dodatek, ale w tym przypadku trzeba przyznać, że sprawdza się całkiem dobrze.

  Technologia nawigacji przestrzeni i możliwość edytowania utworzonej mapy ułatwia kontrolę nad robotem oraz pozwala na dokładne zaplanowanie czyszczenia każdego miejsca w mieszkaniu. Dzięki specjalnym funkcjom oraz trybom możemy precyzyjnie posprzątać każdą powierzchnię. Dużym udogodnieniem jest to, że możemy korzystać zarówno z aplikacji mobilnej oraz pilota. Zaletą są również komunikaty głosowe (także w języku polskim).

  To, co może niektórych odstraszyć, to cena robota ZACO-A9s Pro. Jednak biorąc pod uwagę rodzaj i jakość zastosowanych rozwiązań, bogate wyposażenie zestawu i ogólną skuteczność urządzenia, z pewnością warto pomyśleć o jego zakupie.

  Obecnie robot kosztuje 1799 zł i jest objęty 24-miesięczną gwarancją polskiego producenta. Zakup odkurzacza jest możliwy na stronie wdomu24.pl

  ZACO-A9s Pro - test zaawansowanego robota sprzątającego 2w1