ZEROtherm FZ120

Wydajny zestaw chłodzący pod procesory Intela (LGA 775), po dokupieniu specjalnego zaczepu działa także z procesorami AMD.

To kolejny zestaw chłodzący, którego wentylator wyposażony jest w czteropinową złączkę PWM, umożliwiającą efektywniejsze dostosowanie prędkości wentylatora w zależności od stopnia nagrzania np. procesora. W przypadku ZEROtherm FZ120 prędkość wentylatora może być regulowana w zakresie od 1100-1800 obr./min. Model ten składa się z dosyć dużego radiatora (126x61x156 mm – szer/gł/wys) i w niektórych obudowach możemy mieć problemy z jego pomieszczeniem. Wentylator w zależności od potrzeb możemy zamontować na jednej z dwóch stron radiatora. Mocujemy go za pomocą specjalnych drucianych zaczepów. Radiator umożliwia również montaż dwóch wentylatorów jednocześnie. Wydajność tego układu przy maksymalnej prędkości wentylatora klasyfikuje go w ścisłej czołówce. Temperatura testowego procesora Intela Pentium EE 955 podkręconego do 4 GHz (1,3 V) podczas jednogodzinnego testu z pełnym obciążeniem każdego z rdzeni nie przekroczyła 55 stopni Celsjusza. To spore osiągnięcie zważywszy na to, że średni wynik z dobrej jakości zestawów chłodzących oscyluje w granicach 60 stopni Celsjusza. Przy maksymalnej prędkości wentylatora słychać jego pracę– 34,9 dB, ale nie jest ona uciążliwa i zaliczamy ten model do cichych. Co istotne zmniejszenie prędkości wentylatora do minimum – 1100 obr./min. nie wpływa znacznie na jego wydajność. To udana konstrukcja, w której udało się połączyć cichą prace z wysoką wydajnością.

Minusem opisywanej konstrukcji jest konieczność dokupienia specjalnego zaczepu, który umożliwia zastosowanie zestawu również na procesorach AMD kompatybilnych z podstawką 939/AM2/AM2+.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: