ZOTAC GTX275 AMP! Edition 896MB 448BIT DDR3

Zalety:

  • Doskonałe osiągi
  • Umiarkowany hałas
  • Atrakcyjna cena

Wady:

  • Duże rozmiary
  • HDMI w gorszej implementacji niż w kartach ATI

Karty graficzne z najnowszym procesorem NVIDIA GeForce GTX 275 to bezpośrednia odpowiedź na modle ATI z układami Radeon HD 4890. Z naszych testów wynika jednak, że produkt NVIDII, choć nieco droższy od konkurenta jest od niego wyraźnie szybszy. Karta ta stanowi idealne połączenie wysokiej wydajności i odpowiednio skalkulowanej ceny. Choć nie jest tania, to przy cenie o kilkaset niższej niż modele GTX 285 oferują porównywalną lub nawet często wyższą wydajność.

Karty graficzne z najnowszym procesorem NVIDIA GeForce GTX 275 to bezpośrednia odpowiedź na modle ATI z układami Radeon HD 4890. Z naszych testów wynika jednak, że produkt NVIDII, choć nieco droższy od konkurenta jest od niego wyraźnie szybszy. Karta ta stanowi idealne połączenie wysokiej wydajności i odpowiednio skalkulowanej ceny. Choć nie jest tania, to przy cenie o kilkaset niższej niż modele GTX 285 oferują porównywalną lub nawet często wyższą wydajność. Nowy procesor GeForce GTX 275 to wariacja dobrze znanych układów serii GT200. Jest wykonany w nowoczesnym procesie technologicznym 55 nm co przekłada się na jego wysoką energooszczędność w sytuacji gdy podsystem graficzny komputera nie jest intensywnie wykorzystywany. Nasz zestaw testowy z kartą ZOTAC-a przy wyświetlaniu pulpitu Visty pobierał tylko ok 115 W. To wartość bardzo niska.

Sytuacja drastycznie się zmienia w momencie gdy GPU zabiera się za obróbkę wymagających obrazów 3D. Wtedy pobór mocy zestawu testowego rósł maksymalnie do 305 W, co jest już wartością wyższą niż np. w konkurencyjnym Radeonie HD 4890 OC. Model ZOTAC-a, który otrzymaliśmy do testów to wersja AMP! Edition, a więc fabrycznie podkręcona. Procesor graficzny dysponujący 240 jednostkami strumieniowymi, 28 potokami renderingu pracuje z częstotliwością 702 MHz. Z kolei 896 MB pamięci GDDR3 wyposażonej w interfejs 448-bitowy pracuje z bardzo wysokim taktowaniem 2520 MHz. Do zasilania karty potrzeba dwóch wtyczek 6-pinowych PCI Express. W testach wydajności model ten wypadł doskonale. Biorąc pod uwagę niesamowite osiągi karty, można uznać ją za umiarkowanie cichą. Graczom nie powinien doskwierać hałas zamontowanego na dużym radiatorze wentylatora. Wyniki wydajności karty są rewelacyjne. Jako jedna z nielicznych zapewnia płynną rozgrywkę w grze Crysis w bardzo wysokich rozdzielczościach i przy pełnej szczegółowości obrazu. Model ten co jest dla nas trudne do wytłumaczenia (bo parametry wskazywałyby na odmienną sytuację) jest szybszy niż podkręcone karty GeForce GTX 285. Sprawdzaliśmy w tym samym komputerze testowym wydajność w kart z tymi samymi sterownikami i zawsze model ZOTAC-a wyraźnie górował nad teoretycznie szybszą konkurencją.