ZOTAC GTX285 Infinity Edition

Zalety:

  • Bardzo wysoka wydajność
  • Łatwa instalacja
  • Długa gwarancja

Wady:

  • Duże gabaryty
  • Trzeba dokupić chłodzenie cieczą
  • Trudno znaleźć w sklepach

Wersja specjalna Infinity Edition kart ZOTAC-a wyposażonych w procesor GeForce GTX 285 otrzymała standardowo instalowany blok wodny, który jednak należy samodzielnie podłączyć do nie dodawanej w komplecie instalacji chłodzenia cieczą. Karta spodoba się zatem zaawansowanym użytkownikom dysponującym chłodzeniem tego typu. Zyskają oni model o wyjątkowej wydajności, który przy okazji całkiem rozsądnie wypada pod względem kosztów.

Wersja specjalna Infinity Edition kart ZOTAC-a wyposażonych w procesor GeForce GTX 285 otrzymała standardowo instalowany blok wodny, który jednak należy samodzielnie podłączyć do nie dodawanej w komplecie instalacji chłodzenia cieczą. Karta spodoba się zatem zaawansowanym użytkownikom dysponującym chłodzeniem tego typu. Zyskają oni model o wyjątkowej wydajności, który przy okazji całkiem rozsądnie wypada pod względem kosztów. ZOTAC ma w swojej ofercie trzy modele kart z GPU GTX 285. Wszystkie dysponują tą samą pojemnością pamięci GDDR3 1 GB. Podstawowa wersja pracuje z częstotliwościami taktowania GPU/jednostek cieniowania/pamięci – 648/1476/2484 MHz, model AMP! fabrycznie podkręcono do częstotliwości 702/1512/2592 MHz. Testowana przez nas wersja Infinity Editon ma jeszcze lepsze parametry – 722/1584/2700 MHz.

Tak wysokie osiągi były możliwe dzięki zastosowaniu dużego (ale stosunkowo płaskiego) miedzianego bloku wodnego, który odprowadza ciepło zarówno z procesora jak i pamięci. Do bloku wodnego podłączamy standardowego przekroju wężyki zapewniające obieg cieczy w układzie. Jeśli dysponujecie odpowiednim zestawem chłodzenia to czynność podłączenia karty w obieg cieczy jest dziecinnie prosty. Na zdjęciu widzicie zestaw chłodzenia z którego korzystaliśmy podczas testów. Przy jego wykorzystaniu karta nie nagrzewała się prawie wcale nawet pracując pod pełnym obciążeniem. Zastosowany procesor GT200 należy do najszybszych układów instalowanych na kartach z pojedynczym GPU. Ma 240 jednostek strumieniowych, 32 potoki renderingu oraz 512-bitowy interfejs pamięci.

W redakcyjnych testach karta uzyskała rewelacyjne wyniki wydajności bardzo istotnie wyprzedzając nawet podkręcone karty z procesorami GTX285. Warto przy tym zauważyć, że świetnym rezultatom testów towarzyszyła cisza pracy układu chłodzenia, podczas gdy standardowo chłodzone modele generują spory hałas. Co ciekawe rynkowa cena karty wg. dystrybutora powinna oscylować w okolicach 1600 zł, a to cena podobna do modeli z typowym chłodzeniem. Oczywiście dodatkowym wydatkiem będzie zakup zestawu chłodzenia wodnego lecz warto pamiętać iż układ taki można zastosować także do cichego i skutecznego odprowadzania ciepła z procesora, a także chipsetu płyty głównej.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier