ZOTAC GeForce GTX280 AMP! Edition 1 GB DDR3 D/D/HDTV

Wziąć najszybszy dostępny na rynku procesor NVIDII, wyselekcjonować najlepsze egzemplarze tej serii i fabrycznie zwiększyć ich częstotliwość pracy. Dorzucić to tego gigabajt wyjątkowo szybkich pamięci GDDR3 (także podkręconych ponad normę przewidzianą przez NVIDIĘ) i tak oto można stać się producentem jednej z najszybszych kart graficznych dostępnych w sklepach.

NWziąć najszybszy dostępny na rynku procesor NVIDII, wyselekcjonować najlepsze egzemplarze tej serii i fabrycznie zwiększyć ich częstotliwość pracy. Dorzucić to tego gigabajt wyjątkowo szybkich pamięci GDDR3 (także podkręconych ponad normę przewidzianą przez NVIDIĘ) i tak oto można stać się producentem jednej z najszybszych kart graficznych dostępnych w sklepach. Procesor o kodowej nazwie GT200 wyposażono w 240 zunifikowanych jednostek przetwarzania, a liczbą potoków renderingu sięga aż 32. Kartę wyposażono aż w 1 GB pamięci GDDR3, która z procesorem komunikuje się 512-bitową szyną pamięci. Procesor wykonywany jest w dość przestarzałym procesie technologicznym 65 nm, co wpływa na wysokie wymagania wobec zasilacza komputera. Nasz testowy zestaw przy wyświetlaniu pulpitu Visty pobierał tylko 130W, lecz przy pełnym obciążeniu pobór mocy wzrastał do 358W. Jeśli kartę umieścicie w komputerze z 4-rdzeniowym procesorem i większą ilością wyposażenia dodatkowego to powinniście uzbroić się w dobrej klasy zasilacz 500-watowy. Karta ma też bardzo duże gabaryty, jej długość to aż 27 cm, a do jej zasilania potrzeba dwóch gniazd PCI Express 6- i 8-pin. Jeśli zasilanie będzie niewystarczające karta się nie uruchomi, a zamontowana na śledziu karty dioda będzie czerwona. W przypadku odpowiedniej mocy dioda jest zielona a karta startuje. Pod względem hałaśliwości karta wypada przyzwoicie będąc cichszą od zbliżonych wydajnością produktów ATI.

Po fabrycznym tuningu

Fabryczny tuning dotyczył zwiększenia przez ZOTAC-a częstotliwości taktowania procesora graficznego i pamięci. GPU pracuje z taktowaniem 700 MHz (standard to 600 MHz, jednostki cieniowania 1400 MHz (zamiast 1296 MHz), a pamięci 2300 MHz (2200 MHz). Wszystkie te zmiany zaowocowały istotnym wzrostem wydajności w stosunku do modeli bazowych. Niestety te zabiegi znalazły także odzwierciedlenie w cenie karty, która jest bardzo droga i kosztuje ponad 1800 zł. Na śledziu karty nie znajdziemy złącza HDMI, a jedynie 2 wyjścia DVI i wyjście telewizyjne. Z HDMI można jednak korzystać używając przejściówki dodawanej w komplecie z kartą. Niestety aby przesyłać tym złączem także sygnał audio niezbędne będzie połączenie karty z układem dźwiękowym (bądź kartą audio), komputera.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: