ZTE Blade II

Zalety:

  • Cena
  • Jakość wykonania
  • Wysoka rozdzielczość ekranu

Wady:

  • Za niska wydajność
  • Słaby aparat

ZTE Blade II to następca jednego z najpopularniejszych w naszym kraju telefonów z systemem Android. Pierwsza wersja Blade charakteryzowała się bardzo dobrym stosunkiem ceny do jakości i wydajności. W drugiej zobaczymy ten sam procesor taktowany zegarem 600MHz, akcelerator grafiki Adreno 200 i 512MB pamięci RAM. Telefon różni się tylko zastosowaniem nowego aparatu o wyższej rozdzielczości matrycy 5MPx. Sprawdzamy, czy minimalnie odświeżony ZTE Blade nadal jest ciekawą propozycją na rynku.

Budowa

ZTE Blade II jest smartfonem budżetowym i da się to zauważyć już na pierwszy rzut oka. Cała obudowa została wykonana z błyszczącego plastiku wysokiej jakości. Co prawda konstrukcja jest dobrze spasowana, jednak żałujemy, że nie znajdziemy tu ani jednego elementu zrobionego z metalu lub pokrytego gumą.

Nie mamy zastrzeżeń również do ochrony ekranu smartfona. Został on pokryty szkłem hartowanym, dzięki czemu nie porysuje się zbyt łatwo, nawet jeśli będziemy go nosić luzem w kieszeni, razem z kluczami. Niestety nie jest to Gorilla Glass, jednak mimo to ekran będzie bardziej odporny na zarysowania niż jego odpowiednik wykonany z plastiku.

Ekran

ZTE Blade II został wyposażony w ekran LCD o przekątnej 3,5" i rozdzielczości 480x800. Są to bardzo dobre parametry. Dzięki takiej wielkości ekranu telefon będzie się dało obsługiwać jedną ręką, a wysoka rozdzielczość sprawia, że obraz jest szczegółowy.

ZTE Blade II wypada gorzej pod względem liczby wyświetlanych kolorów. Na jego ekranie zobaczymy maksymalnie 256 tysięcy kolorów. Po obcowaniu ze smartfonami z najwyższej półki różnica jest widoczna, jednak jeśli jest to pierwszy smartfon, jaki kupujecie, będzie on w zupełności wystarczający.

Pierwsze rewizje ZTE Blade były wyposażone w ekran AMOLED. Dzięki temu telefony te charakteryzowały się bardzo dobrym odwzorowaniem kolorów oraz taką samą widocznością w świetle słonecznym. Teraz producent zdecydował się na zrezygnowanie z tego rozwiązania, przez co telefon stracił obie wymienione w tym akapicie zalety. Teraz jest pod tym względem konstrukcją typową, niczym się nie wyróżniającą..

ZTE Blade II poprawnie wykrywa tylko dwa palce, co można usprawiedliwić niską ceną telefonu. Jego ekran jest czuły, jednak w żaden sposób nie równa się z telefonami z wyższej półki cenowej.

Interfejs i system

Zte Blade II został wyposażony w system Android 2.2.2 Froyo. Jest to jego wada, gdyż od dawna na rynku możemy spotkać wersję 2.3 tego systemu, a niebawem ma się pojawić wersja 4.0. Jeśli jednak chcemy poświęcić trochę czasu, możemy sami wgrać zmodyfikowaną wersję Androida 2.3, która zadziała na naszym telefonie. Jest to możliwe, gdyż ZTE Blade ze względu na świetny stosunek ceny do możliwości jest jednym z najpopularniejszych telefonów środowiska modderskiego. Ostrzegamy jednak, że wgranie tak zwanego "Custom ROMa" kończy się utratą gwarancji.

Multimedia i GPS

ZTE Blade II nie zaimponował nam pod względem jakości wykonywanych nim zdjęć oraz filmów. Materiały multimedialne rejestrowane za pomocą tego telefonu wyglądają po prostu źle. Zdjęcia, zwłaszcza w źle oświetlonych pomieszczeniach, prezentują się po prostu źle. Nic nie dało tu zastosowanie aparatu o rozdzielczości matrycy 5MPx. Żałujemy też, że maksymalna rozdzielczość kręconych filmów to 320x240. Naszym zdaniem nie nadają się one nawet do wrzucenia na Youtube’a. ZTE Blade II z całą pewnością nie jest konstrukcją przeznaczoną dla fanów zdjęć i wideo.

ZTE Blade II

ZTE Blade II

ZTE Blade II wyposażono w standardowy Androidowy odtwarzacz multimediów. Co prawda jego design jest bardzo prosty, ale mimo to jest też funkcjonalny. Jego zaletą jest też to, że pliki możemy wrzucać na komórkę za pomocą metody "przeciągnij i upuść" oraz że będziemy w stanie to zrobić na każdym systemie operacyjnym. W przypadku iPhone’a, Blackberry oraz telefonów z Windows Phone 7 nie mamy takiej możliwości.

Dobrze zaprezentował się też GPS, który ze względu na fabrycznie zainstalowane Mapy Google jest darmowy. Nie sprawia on jakichkolwiek problemów i ze względu na możliwość sterowania głosem jest bardzo wygodny. Więcej informacji na temat Google Maps znajdziecie w jego opisie.

Standardy łączności

ZTE Blade II został wyposażony w gniazdo słuchawkowe 3,5 mm miniJack oraz microUSB. Zabrakło tu portu MHL lub HDMI, którym moglibyśmy przesyłać obraz na ekran telewizora. Nie jest to jednak wada, gdyż testowany dziś smartfon ma za mało wydajne podzespoły do grania w najnosze tytuły oraz dekodowania materiału w jakości HD. Złącze USB nie jest też w standardzie On-The-Go, więc nie podłączymy do telefonu myszki czy pendrive’a.

Jeśli chodzi o łączność, nie mamy niemal nic do zarzucenia - WiFi, Bluetooth, GPS, 3G są i działają bardzo dobrze. Nie mieliśmy problemów z przerywaniem połączeń lub zanikającym sygnałem (chyba że zależało to od otaczającej nas infrastruktury). Zabrakło tu za to modułu NFC, który służy do przeprowadzania transakcji zbliżeniowych.

ZTE Blade II, tak jak wszystkie smartfony z systemem Android, został wyposażony w standardowy port kart SIM. Cieszy nas fakt, że Google nie stara się na siłę popularyzować nowych i nic nie wnoszących rozwiązań.

Procesor i RAM

ZTE Blade II został wyposażony w jednordzeniowy procesor Qualcomm MSM7227 taktowany zegarem 600MHz. Jest to jednostka jak najbardziej adekwatna do ceny urządzenia. Znajdziemy ją w wielu innych budżetowych urządzeniach takich jak Samsung Galaxy Gio. Zastosowany GPU to Adreno 200, który będzie dobrze współgrał z tym procesorem.

Oprócz tego znajdziemy tu 512MB pamięci RAM, dzięki czemu telefon powinien poradzić sobie nawet z wieloma aplikacjami uruchomionymi w tle na raz. Po zapoznaniu się z takimi konstrukcjami jak HTC Sensation czy Samsung Galaxy S2 możemy pomyśleć, że to stosunkowo mała ilość pamięci, ale warto zwrócić uwagę na niski koszt telefonu. Niemożliwe byłoby umieszczenie w nim 768MB lub 1GB pamięci bez podniesienia ceny.

Testy wydajności

ZTE Blade II

ZTE Blade II

W swojej kategorii cenowej telefon prezentuje się źle, mimo zastosowania dobrych podzespołów. Przegrywa m.in. z takimi konstrukcjami jak Samsung Galaxy Gio oraz Samsung Galaxy Ace.

Test akumulatora

ZTE Blade II

ZTE Blade II został wyposażony w baterię o pojemności 1250mAh oraz ekran o przekątnej 3,5". Przez to nie spisuje się najlepiej pod względem czasu pracy na baterii. Jest w stanie wytrzymać 4 godziny ciągłej pracy lub 1-2 dni niewymagającego, codziennego użytkowania, co jest naszym zdaniem standardowym wynikiem. Ani dobrym, ani złym.

Wnioski

ZTE Blade II to bardzo ciekawa konstrukcja, którą warto się zainteresować, jeśli nie chcemy przeznaczyć na smartfona więcej niż 500 zł. Ma dobrze wykonaną, mimo że plastikową, obudowę, czuły ekran z multitouchem oraz 512MB RAM. Oprócz tego konstrukcja ta cieszy się sporym uznaniem w środowisku modderskim. Oznacza to, że możemy spodziewać się ukazywania się kolejnych nieoficjalnych wersji systemu Android działających z tą konstrukcją.