ZTE Racer II

ZTE Racer II to kolejny tani telefon z systemem Android. Jest on przeznaczony dla osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę z systemem Google i smartfonami w ogóle. Charakteryzuje się on zastosowaniem prostej, plastikowej obudowy, małego wyświetlacza o przekątnej 2,8" oraz Androida w leciwej wersji 2.2 Froyo. Stanowi on konkurencję dla konstrukcji takich jak Samsung Galaxy Mini, Samsung Galaxy Fit oraz Huawei Ideos U8150.

Budowa

ZTE Racer II ma obudowę niskiej jakości, która jest jednak standardem w przypadku urządzeń z najniższej półki cenowej. Została ona wykonana w całości z plastiku. Naszym zdaniem najgorzej prezentuje się tylna klapka urządzenia. Jest ona zrobiona z kiepskiego plastiku, który trzeszczy nie tylko podczas uciskania telefonu, ale również podczas normalnego użytkowania. Klapka jest koloru białego i znalazł się na niej wizerunek sympatycznego robocika - maskotki i logotypu systemu Google Android. Oznacza to, że został on przeznaczony głównie dla młodszych użytkowników. Zdjęcie klapki i wymiana akumulatora jest możliwa.

Na przedzie telefonu możemy znaleźć aż sześć przycisków, z których trzy są fizyczne. Są to, idąc od lewej, Odbierz połączenie", "Dom", "Zakończ połączenie". Z kolei przyciski dotykowe to standardowe "Szukaj", "Opcje" oraz "Wróć". Ekran telefonu został pokryty tworzywem trwalszym od plastiku, dzięki czemu zdał naszą próbę zarysowania go nożem. Nie znaleźliśmy go jednak na liście produktów wyposażonych w Gorilla Glass, więc z rezerwą zakładamy, że ekran może porysować się wskutek długiego noszenia go w kieszeni razem z kluczami lub innymi metalowymi przedmiotami.

Zobacz również:

  • Zniżki do 2000 złotych - oto Tanie Kupowanie

Bok urządzenia również został wykonany z plastiku, tym razem kolory srebrnoszarego. Naszym zdaniem jest on trwalszy od tylnej klapki ochronnej. Na górnej części urządzenia możemy znaleźć przycisk wyłączania telefonu, z kolei po lewej stronie, nieco poniżej środka, umiejscowiony został port microUSB.

Ekran

ZTE Racer II został wyposażony w ekran TFT o przekątnej 2,8" i rozdzielczości 320x480. Jest on niezwykle ziarnisty i widać na nim poszczególne piksele. Grafika na nim wyświetlana jest bardzo brzydka. Nie bez znaczenia jest również to, że wyświetla on maksymalnie 262 tysiące kolorów, zamiast standardowych 16 milionów barw. Mamy zastrzeżenia również do widoczności wyświetlanej treści w świetle słonecznym. Telefon perfekcyjnie wręcz odbija refleksy świetlne nie dając możliwości ujrzenia zawartości ekranu.

Interfejs i system

ZTE Racer II ma preinstalowany system Android 2.2 Froyo. Jest to system już leciwy. Od długiego czasu na rynku panuje Android 2.3 Gingerbread, a rynek zaczyna zdobywać Android 4.0 Ice Cream Sandwich. Nie został on wyposażony w żadną autorską nakładkę, ale mimo to jego obsługa nie sprawia trudności. Znajdziemy tu wszystkie podstawowe funkcje. Oznacza to, że klawiaturę odblokowujemy przesunięciem poziomej belki. Wysuwając górną pionową belkę możemy włączać i wyłączać uruchomione usługi i nie mamy możliwości zmiany rozmiarów widżetów. Obsługa telefonu jest prosta, ale jeszcze lepsze pod tym względem są telefony z nakładkami HTC Sense, Sony Raphael, LG Optimus UI oraz Samsung TouchWiz.

Multimedia

Aparat użyty w ZTE Racer II woła o pomstę do nieba. Jego rozdzielczość to zaledwie 3.2MPx, nie ma on lampy błyskowej ani AutoFocusa. Jakość wykonywanych nim zdjęć i filmów jest po prostu tragiczna, z całą pewnością ZTE Racer II nie może być zastępstwem jakiegokolwiek aparatu fotograficznego. Naszym zdaniem lepiej było wcale nie instalować tu aparatu, niż zdecydować się na tak kiepski moduł. Zdjęcia wykonane nim są ziarniste, brzydkie i nieostre.

ZTE Racer II

Oczywiście zabrakło tu przedniej kamery, która mogłaby służyć do wideorozmów.

Porty i łączność bezprzewodowa

ZTE Racer II nie może pochwalić się dużym zestawem portów. Znajdziemy tu port na karty microSD, w którym możemy umieścić nośnik o pojemności 16GB. Znalazł się też port microUSB służący do ładowania komórki i łączenia jej z komputerem oraz wyjście słuchawkowe miniJack. Nie ma tu żadnego wyjścia obrazu, ale nie dziwi nas to, bo testowany smartfon jest za słaby do oglądania filmów oraz grania w gry.

Podzespoły i wydajność

ZTE Racer II ma jednordzeniowy procesor Broadcom BCM2157 o zegarze 500MHz. Znajdziemy tu też 256MB pamięci RAM . Parametry te oznaczają bardzo niską wydajność, która uplasowałaby tą konstrukcję pod koniec naszego rankingu. Niestety telefon ten nie został wyposażony w usługę Google Play (dawniej Android Market), więc nie mamy możliwości sprawdzenia możliwości telefonu. Początkowo zastanwialiśmy się nad umieszczeniem aplikacji ręcznie w telefonie, jednak uznaliśmy, że brak Google Play = brak możliwości pobierania gier i wymagających programów. Dlatego telefon ten uzyskuje zero punktów we wszystkich testach wydajności.

Akumulator i czas pracy

ZTE Racer II jest budżetowym telefonem z małym ekranem i słabym procesorem, ale przez zastosowanie akumulatora o małej pojemności nie działa zbyt długo na baterii. Oznacza to, że konieczne będzie codzienne ładowanie go. Szkoda, otrzymując mały telefon spodziewamy się, że na jednym ładowaniu podziała on trochę dłużej niż jego większe odpowiedniki. Dokładne przetestowanie go nie było możliwe. Po instalacji programu Battery Life Test nie dało się go uruchomić, do tej pory nie spotkaliśmy się z taką sytuacją. Dlatego jego czas działania w naszej tabelce określiliśmy jako zero minut.

Podsumowanie

ZTE Racer II to kiepski smartfon i widać to na pierwszy rzut oka. Obudowa wykonana z materiałów niskiej jakości, aparat wykonujący słabe zdjęcia, ziarnisty ekran wyświetlający małą liczbę kolorów, wolny procesor i mało pamięci RAM. Z kolei największą wadą jest sklepu z aplikacjami. Naszym zdaniem ten model telefonu nie ma ani jednej zalety. Jeśli ktoś szuka taniego smartfona, powinien wybrać o wiele lepszego Samsunga Galaxy Gio.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: