ZTE Skate

ZTE Skate jest telefonem, który ma być bezpośrednim następcą udanego modelu ZTE Blade. Smartfon ten ma być konstrukcją bardzo tanią, choć na taką nie wygląda. Jego niecodzienną cechą jest ekran o przekątnej 4,3", który był do tej pory domeną konstrukcji z najwyższej półki cenowej. Sprawdzamy, czy ZTE Skate ma szansę na stanie się jednym z takich telefonów, czy może pozostanie w ich cieniu.

Obudowa

ZTE Skate pod względem wykonania przypomina swojego starszego brata, ZTE Blade. Obudowa jest dobrze spasowana, jednak nie sprawia wrażenia solidnej. Materiał, z którego wykonany jest smartfon to niskiej jakości plastik. Naszym zdaniem może się on szybko zniszczyć i tym samym sprawić, że nasz telefon będzie prezentował się mało estetycznie. Nie bez znaczenia jest też fakt, że wspomniany plastik nie jest matowy. Jego wysoki połysk sprawia, że bardzo łatwo zostawić na nim odciski palców. Doskonale widoczny będzie na nim kurz oraz wszelkiego rodzaju brud. Z całą pewnością nie jest to idealna propozycja dla estetów.

Przód smartfona został pokryty w całości szkłem hartowanym, które dobrze zniosło próbę porysowania telefonu nożem i kluczami. Niestety nie wiemy, kto jest jego producentem, ale raczej nie jest to Corning Gorilla Glass - najlepszy tego typu materiał na świecie. ZTE Skate nie znajduje się na liście urządzeń wyposażonych w ten materiał.

Ekran

ZTE Skate została wyposażona w ekran LCD typu TFT o przekątnej 4,3" i rozdzielczości 480x800. Są to parametry, które nie zawstydziłyby nawet telefonu z najwyższej półki. Znalazły się w testowanym dzisiaj modelu, co nas bardzo pozytywnie zaskoczyło.

Smartfon wypada dobrze pod kątem wyświetlanym przez niego kolorów. Co prawda telefon nie jest wyposażony w ekran AMOLED, jednak mimo to nie sprawia zawodu. ZTE Skate wyświetla 16 milionów barw, co jest obecnie standardem w średniej i wysokiej półce cenowej.

ZTE Skate wypada standardowo, jeżeli chodzi o widoczność w świetle słonecznym. Podczas słonecznej pogody na ekranie smartfona zobaczymy przede wszystkim własne odbicie, zamiast wyświetlanej treści.

Interfejs i system

ZTE Skate został wyposażony w system Android 2.3 Gingerbread. Oznacza to, że producent zadbał o aktualność oprogramowania swojego telefonu. Jest to nowa konstrukcja, jednak nie podejrzewamy, że otrzyma ona aktualizację do Androida 4.0 Ice Cream Sandwich. Testowany dziś telefon nie jest produktem z najwyższej półki, a tylko takie dostanę oficjalną aktualizację do "Lodowej kanapki". Z całą pewnością pojawi się jednak nieoficjalny ROM tej wersji systemu, stworzony przez środowiska modderów.

Multimedia

ZTE Skate ma aparat fotograficzny z matrycą o rozdzielczości 5MPx. Oprócz tego ma on lampę błyskową, która bardzo pomoże w robieniu zdjęć w warunkach niedostatecznego oświetlenia. Znalazł się tu też AutoFocus, który pomoże wykonywać zdjęcia tekstu. Poniżej przedstawiamy kilka przykładowych zdjęć wykonanych za pomocą tego telefonu:

ZTE Skate
ZTE Skate
ZTE Skate

ZTE Skate ma głośnik charakteryzujący się wystarczającą jakością dźwięku. Co prawda nie zalecamy słuchania za jego pomocą muzyki czy oglądania filmów, jednak z całą pewnością sprawdzi się on jako budzik czy odtwarzacz dzwonków. Do innych, bardziej zaawansowanych czynności konieczne będzie założenie słuchawek.

Słuchawki dołączone do ZTE Skate charakteryzują się poprawną jakością wykonania. Zostały zrobione z czarnego plastiku o dużym stopniu połysku. Nie zostały one wyposażone w pilot. Długość kabla wynosi 1.8 metra. Jest to długość wystarczająca do noszenia telefonu w kieszeni spodni. Nie mamy również też do jakości dźwięku. Co prawda nie jest on idealny, jednak nie odstaje od innych słuchawek dousznych dołączanych do telefonów i odtwarzaczy mp3. Bez problemu usłyszymy tu czyste tony wysokie i niskie. Będą z nich zadowoleni niemal wszyscy użytkownicy, oczywiście jeśli nie są audiofilami, tylko zwykłymi zjadaczami nut.

Porty

Zestaw interfejsów jest tu standardowy, znajdziemy więc tylko gniazda miniJack 3,5mm i microUSB. Nie umieszczono tu portu HDMI lub MHL, który mógłby zmienić nasz telefon w odtwarzacz multimedialny lub konsolę do gier. Nie jest to jednak zbyt duża wada, gdyż ZTE Skate nie posiada tak mocnych podzespołów, by udźwignąć filmy i gry w rozdzielczości HD.

Procesor i RAM

ZTE Skate wyposażono w procesor Qualcomm MSM7227 taktowany zegarem 800MHz. Wbudowany w niego akcelerator graficzny to Adreno 200. Jest to jednostka słaba, stosowana w większości konstrukcji bardzo tanich.

Oprócz tego znajdziemy tu 512MB pamięci RAM, co przy tym procesorze wydaje się w zupełności wystarczające. Oczywiście możemy znaleźć telefony mające 768MB lub 1GB pamięci RAM, jednak konstrukcje takie są wyposażone w mocne procesory dwurdzeniowe.

Testy wydajności

ZTE Skate
ZTE Skate
ZTE Skate
ZTE Skate
ZTE Skate

ZTE Skate wypada w całkiem dobrze w testach wydajności. Co prawda przegrywa z innymi telefonami kosztującymi około 1000 zł, jednak warto pamiętać, że góruje nad nimi między innymi wielkością ekranu. Znacznie bliżej mu do Samsunga Galaxy Gio, niż do LG Swift 3D.

Testy akumulatora

ZTE Skate

ZTE Skate wytrzymał tu trzy godziny. Jest to wynik przeciętny, nawet jak na nasz skomplikowany test. Jest to spowodowane zastosowaniem bardzo dużego, energożernego ekranu. Rezultat ten był łatwy do przewidzenia.

Wnioski

ZTE Skate po teście przypomina nam smartfonowego odpowiednika Whoopera z Burger Kinga. Jest duży i stosunkowo tani. Nie ma żadnych wartości odżywczych, nie jest wykwintną potrawą, nie będziemy chwalić się przed nikim, że go spróbowaliśmy. Tak samo jak ZTE Skate, który jest kiepsko wykonany, ma powolne podzespoły i nie najlepszy aparat, ale może okazać się idealnym wyborem dla osób, które chcą kupić telefon z dużym ekranem w możliwie najniższej cenie. Jego zalety to szkło hartowane i duży ekran. Nic więcej. Jest to doskonały następca Blade’a, ale kiepski konkurent nawet dla leciwego już Samsunga Galaxy S, którego dostaniemy w podobnej cenie.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: