ZenMate

ZenMate reklamuje się jako "Najbardziej godna zaufania" sieć VPN świata. O ile reklama reklamą, o tyle nie wypada nie stwierdzić, że jest jedną z najprostszych, jakie obecnie działają na rynku. Umożliwia zamaskowanie adresu IP, pozwalając na anonimowe odwiedzanie witryn w sieci, w tym takich, które są zablokowane dla użytkowników z danego regionu.

W skrócie:

Sieć jest powolna, pozbawiona kontroli i przejrzystości, jednak dobra sieć na początek dla użytkowników domowych, którzy tanim kosztem zacząć swoją przygodę z globalnym streamingiem.

Zalety:

  • niewielkie opłaty

Wady:

  • powolna
  • mało przejrzysta
  • pozbawiona kontroli

Główna siedziba firmy znajduje się na terytorium Niemiec, należących do "Sojuszu Czternaściorga Oczu". Oznacza to, że teoretycznie władze np. USA lub Wielkiej Brytanii mogą zwrócić się do ZenMate z żądaniem dotyczącym przekazania danych dotyczących osób używających tej virtual private network. Jednak ZenDesk, czyli producent ZenMate, zapewnia na swojej stronie, że nie gromadzi żadnych logów z zapisaną aktywnością użytkowników.

ZenMate - jak działa?

Aby zacząć korzystać z ZenMate, musi najpierw zostać pobrany klient VPN. Należy go zainstalować, a następnie założyć konto na stronie producenta. Po połączeniu wyskakuje błękitne okienko, informujące, że usługa jest możliwa dzięki funkcji nazwanej EverSecure. Kliknięcie na opcję current country pozwala na wybranie rejonu, a serwer VPN uruchamia się po kilku sekundach. Do wyboru jest ponad 30 oferujących różne adresy IP krajów - w tym Polska. Interfejs ZenMate zawiera tylko kilka podstawowych opcji, dzięki czemu jest przejrzysty i elegancki. Z jednej strony odpada ręczna konfiguracja VPN, z drugiej - brak tu bardziej zaawansowanych opcji dotyczących poziomu szyfrowania i protokołu, przez co użytkownik jest skazany na ustawiania domyślne, czyli nie ma praktycznie kontroli nad tymi elementami. Niestety, nie ma także przycisku killswitch, który wyłączałby automatycznie działające aplikacje w sytuacji, gdy zniszczeniu ulega tunel VPN. Co gorsza, w dziale wsparcia nie ma nawet wzmianki o jego istnieniu. Wsparcie klienta także zostawia sporo do życzenia - na pytanie związane z samą instalacją aplikacji odpowiada... bot o imieniu Rosa. Jeśli w pytaniu zdarzy się literówka lub po prostu bot nie ma odpowiedzi na zadane pytanie, prosi o jego powtórzenie.

Zobacz również:

  • Najlepsze darmowe sieci VPN 2023. Czy naprawdę warto płacić za VPN?
  • Najlepsze VPN 2023. Co to jest VPN i dlaczego warto go mieć?
  • Najlepsze sieci VPN do streamingu. Jaki wybrać VPN do streamingu?
ZenMate

Co do wad, wyliczanka na tym się nie kończy. Konkurencyjne rozwiązania mają na swoich stronach jasno podane, jakiego poziomu szyfrowania używają, a także jaki protokoły są stosowane. Często takie informacje są mocno podkreślane i eksponowane na stronie głównej danej sieci VPN. Niestety, ZenMate wyróżnia się pod tym względem in minus.

W edycji VPN Android klient pobierany jest nie ze strony producenta, ale z Play Store. Podczas korzystania na smartfonie czy tablecie również wykorzystywane jest EverSecure. Podobnie jak w wersji na Windows, wybiera się kraj z listy i następuje połączenie. Jednak - co zaskakuje - wersja mobilna ZenMate nie posiada domyślnie włączonej ochrony przeciwko malware i śledzeniu.

W trakcie testów dostęp do Netflixa był możliwy, jednak bardzo powolny - logowanie zajęło ok. 30 sekund. Test szybkości łącza pokazał, że transfer wynosi 14Mb/s, ale gdy był używany VPN server z terytorium Wielkiej Brytanii, szybkość spadła do zaledwie 2,38Mb/s.

ZenMate - ile kosztuje i czy warto?

Na plus należy policzyć tej sieci VPN możliwość używania jej jako dodatku do przeglądarki (zarówno na Windows, jak i Mac, iPhone oraz Androidzie). Niestety, nie jest to darmowy VPN - do korzystania niezbędne jest wykupienie jednego z trzech planów. Można rozmyślić się i zażądać zwrotu pieniędzy do 14 dni od zakupu. Nie ma w tym przypadku żadnych obostrzeń. A ceny prezentują się następująco:

  • 1 miesiąc - 15,99 PLN
  • 6 miesięcy - 79,99 PLN
  • 12 miesięcy - 119,99 PLN

Trzeba przyznać, że pod względem cen ZenMate prezentuje się doskonale w porównaniu z innymi rozwiązaniami. Jeśli chcesz spróbować, kup plan od ZenMate. Płatności można dokonać za pomocą karty kredytowej, PayPal, a także zwykłym przelewem.

A czy warto? ZenMate daleko jeszcze do perfekcji, ale można śmiało polecić kazdemu, kto szuka po prostu taniego rozwiązania.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: