ZenMate

W skrócie:

Sieć jest powolna, pozbawiona kontroli i przejrzystości, jednak dobra sieć na początek dla użytkowników domowych, którzy tanim kosztem zacząć swoją przygodę z globalnym streamingiem.

Zalety:

  • niewielkie opłaty

Wady:

  • powolna
  • mało przejrzysta
  • pozbawiona kontroli

ZenMate reklamuje się jako "Najbardziej godna zaufania" sieć VPN świata. O ile reklama reklamą, o tyle nie wypada nie stwierdzić, że jest jedną z najprostszych, jakie obecnie działają na rynku. Umożliwia zamaskowanie adresu IP, pozwalając na anonimowe odwiedzanie witryn w sieci, w tym takich, które są zablokowane dla użytkowników z danego regionu.

Główna siedziba firmy znajduje się na terytorium Niemiec, należących do "Sojuszu Czternaściorga Oczu". Oznacza to, że teoretycznie władze np. USA lub Wielkiej Brytanii mogą zwrócić się do ZenMate z żądaniem dotyczącym przekazania danych dotyczących osób używających tej virtual private network. Jednak ZenDesk, czyli producent ZenMate, zapewnia na swojej stronie, że nie gromadzi żadnych logów z zapisaną aktywnością użytkowników.

ZenMate - jak działa?

Aby zacząć korzystać z ZenMate, musi najpierw zostać pobrany klient VPN. Należy go zainstalować, a następnie założyć konto na stronie producenta. Po połączeniu wyskakuje błękitne okienko, informujące, że usługa jest możliwa dzięki funkcji nazwanej EverSecure. Kliknięcie na opcję current country pozwala na wybranie rejonu, a serwer VPN uruchamia się po kilku sekundach. Do wyboru jest ponad 30 oferujących różne adresy IP krajów - w tym Polska. Interfejs ZenMate zawiera tylko kilka podstawowych opcji, dzięki czemu jest przejrzysty i elegancki. Z jednej strony odpada ręczna konfiguracja VPN, z drugiej - brak tu bardziej zaawansowanych opcji dotyczących poziomu szyfrowania i protokołu, przez co użytkownik jest skazany na ustawiania domyślne, czyli nie ma praktycznie kontroli nad tymi elementami. Niestety, nie ma także przycisku killswitch, który wyłączałby automatycznie działające aplikacje w sytuacji, gdy zniszczeniu ulega tunel VPN. Co gorsza, w dziale wsparcia nie ma nawet wzmianki o jego istnieniu. Wsparcie klienta także zostawia sporo do życzenia - na pytanie związane z samą instalacją aplikacji odpowiada... bot o imieniu Rosa. Jeśli w pytaniu zdarzy się literówka lub po prostu bot nie ma odpowiedzi na zadane pytanie, prosi o jego powtórzenie.

Zobacz również:

ZenMate

Co do wad, wyliczanka na tym się nie kończy. Konkurencyjne rozwiązania mają na swoich stronach jasno podane, jakiego poziomu szyfrowania używają, a także jaki protokoły są stosowane. Często takie informacje są mocno podkreślane i eksponowane na stronie głównej danej sieci VPN. Niestety, ZenMate wyróżnia się pod tym względem in minus.

W edycji VPN Android klient pobierany jest nie ze strony producenta, ale z Play Store. Podczas korzystania na smartfonie czy tablecie również wykorzystywane jest EverSecure. Podobnie jak w wersji na Windows, wybiera się kraj z listy i następuje połączenie. Jednak - co zaskakuje - wersja mobilna ZenMate nie posiada domyślnie włączonej ochrony przeciwko malware i śledzeniu.

W trakcie testów dostęp do Netflixa był możliwy, jednak bardzo powolny - logowanie zajęło ok. 30 sekund. Test szybkości łącza pokazał, że transfer wynosi 14Mb/s, ale gdy był używany VPN server z terytorium Wielkiej Brytanii, szybkość spadła do zaledwie 2,38Mb/s.

ZenMate - ile kosztuje i czy warto?

Na plus należy policzyć tej sieci VPN możliwość używania jej jako dodatku do przeglądarki (zarówno na Windows, jak i Mac, iPhone oraz Androidzie). Niestety, nie jest to darmowy VPN - do korzystania niezbędne jest wykupienie jednego z trzech planów. Można rozmyślić się i zażądać zwrotu pieniędzy do 14 dni od zakupu. Nie ma w tym przypadku żadnych obostrzeń. A ceny prezentują się następująco:

  • 1 miesiąc - 15,99 PLN
  • 6 miesięcy - 79,99 PLN
  • 12 miesięcy - 119,99 PLN

Trzeba przyznać, że pod względem cen ZenMate prezentuje się doskonale w porównaniu z innymi rozwiązaniami. Jeśli chcesz spróbować, kup plan od ZenMate. Płatności można dokonać za pomocą karty kredytowej, PayPal, a także zwykłym przelewem.

A czy warto? ZenMate daleko jeszcze do perfekcji, ale można śmiało polecić kazdemu, kto szuka po prostu taniego rozwiązania.