Zenbook UX301LA-C4003H

Asus UX301L to stylowy ultrabook wyposażony w 13,3 calowy ekran z funkcją rozpoznawania dotyku. Obudowa ma niecały centymetr grubości, dlatego producent zdecydował się na wykorzystanie energooszczędnego procesora Intela Core i5. Z uwagi na niską moc cieplną (15 W) nie wymaga on stosowania dużych układów chłodzących.

Obudowa wykonana jest głównie z aluminium. Klapa chroniąca ekran jest błyszcząca i ma zaledwie kilka milimetrów grubości. Wygląda świetnie, ale ugina się przy mocnym dociśnięciu a po krótkim używaniu komputera widoczne są na niej tłuste plamy pozostawione przez odciski palców. Klawiatura ma wyspową konstrukcję z wbudowanym podświetleniem białymi diodami LED i pozbawiona jest części numerycznej. Klawisze funkcyjne (F1- F12) pełnią podwójną rolę umożliwiając dodatkowo regulację jasności matrycy, głośności, siłę podświetlenia klawiszy. Producent zrezygnował z napędu optycznego, który nie zmieścił się w cienkiej obudowie. Jak większość ultrabooków Asus UX301L ma na stałe zintegrowany akumulator, który trudno będzie wymienić samemu. Konieczne jest wówczas całkowite rozkręcenie obudowy.

Asus Zenbook UX301LA-C4003H wyposażony jest w ekran IPS, który pracuje w naturalnej rozdzielczości 1920x1080 pikseli. Dostępne są też droższe konfiguracje (6 - 8 tyś) z matrycą o rozdzielczości WQHD (2560x1440 pikseli). Ekran wykonany w technologii IPS oferuje szerokie kąty widzenia. Wyświetlany obraz ma soczyste kolory, wyróżnia się też głęboką czernią i wysoką jasnością. Idealnie nadaje się do codziennej pracy, ale też oglądania filmów, zdjęć. Jedyny mankament to błyszcząca powierzchnia, w której wszystko odbija się jak w lustrze.

Zobacz również:

  • Czy można zainstalować macOS na komputerze PC? [PORADNIK]

Procesor Intela Core i5 4200U dzięki technologii Hyprthreading ma dodatkowe dwa logiczne rdzenie i pracuje jak czterordzeniowa jednostka. Nominalna częstotliwość zegara nie jest wysoka ( 1,6 GHz), ale gdy nie są wykorzystywane wszystkie rdzenie może zostać automatycznie zwiększona do 2,6 GHz (technologia Intel TurboBoost). Zintegrowany w procesorze układ graficzny Intela HD 4400 jest w zupełności wystarczający do codziennej pracy. Jego największym atutem jest niskie zapotrzebowanie na energię. Procesor nie należy do najwydajniejszych, ale w podłączeniu z dyskiem SSD, osiągnął w teście PC Mark 8 prawie 2300 pkt.

Bezkonkurencyjny okazał się w teście HD Tune (sprawdza wydajność dysków), w którym dysk pracował z szybkością ponad 400 MB/s.

Wyniki testów


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: