Zotac Z68-ITX WiFi

Zalety:

  • adny wygląd
  • Dużo wyjść i wejść
  • Funkcjonalne UEFI
  • Świetne chłodzenie
  • Stabilność

Wady:

  • Brak dodatkowych przycisków

Zotac Z68-ITX WiFi to płyta główna jedyna w swoim rodzaju. Odróżnia się ona od innych urządzeń tego typu swoimi wymiarami. Mamy tu do czynienia z miniaturową konstrukcją w formacie mITX, z którą zadziałają m.in. procesory Core i7. Oznacza to, że Zotac Z68-ITX WiFi pozwoli nam złożyć komputer stacjonarny, który będzie nie tylko mały, ale też bardzo wydajny.

Budowa

Zotac Z68-ITX WiFi jest płytą główną przeznaczona dla procesorów o architekturze Sandy Bridge, która została wykonana w formacie mITX. Znajdują się na niej dwa banki pamięci DDR3-2133 oraz jeden slot PCI-Express x16. Jak widać, nie mamy tu ani jednego slotu PCI ani PCI-Express x1, jednak jesteśmy w stanie wybaczyć to produktowi Zotaca ze względu na jego wymiary. Warto zwrócić uwagę na to, że producent zdecydował się na zastosowanie slotu PCI-Express x16. Oznacza to, że na tej płycie głównej umieścimy nie tylko wydajny procesor, ale też taką samą kartę graficzną.

Zotac Z68-ITX WiFi został wyposażony w ładne i sporych rozmiarów pasywne chłodzenie, które pokrywa zarówno chipset, jak też sekcję zasilania. Pod tym względem nie mamy płycie nic do zarzucenia.

Zotac Z68-ITX WiFi charakteryzuje się też zastosowaniem ośmiofazowego układu zasilania, który z całą pewnością pozwoli na stabilną pracę nawet najmocniej zużywających energię procesorów.

Zintegrowaną kartą dźwiękową jest tu układ Realtek ALC892, która powinna zadowolić większość użytkowników komputerów. Jakość dźwięku jest tu wystarczająca do grania, słuchania muzyki oraz oglądania filmów. Ze względu na małe wymiary płyty i brak odpowiednich slotów nie będzie tu możliwe zastosowanie karty dźwiękowej działającej w interfejsie PCI lub PCI-Express. Będzie musiała nam wystarczyć zintegrowana "dźwiękówka" lub konstrukcja zewnętrzna, łącząca się z komputerem za pomocą portu USB.

Jeśli zechcecie zainstalować na płycie dużych rozmiarów cooler, nie będziecie w stanie zainstalować dodatkowej karty graficznej. Co prawda nie mamy tu do czynienia z typową konstrukcją przeznaczoną dla overclockerów, jednak warto o tym pamiętać, kupując ten produkt. Należy wybrać - albo wydajny układ chłodzenia, albo wydajna karta graficzna. Jest to dosyć ciężki dylemat typu "Albo rybka, albo akwarium". Fanom najwyższej wydajności polecamy zatem większe konstrukcje.

Możliwości

Zotac Z68-ITX WiFi zostały wyposażony w chipset Intel Z68, przez co spodoba się entuzjastom. Jest to jedyny układ, który pozwala na pełne wykorzystanie wszystkich możliwości najnowszych procesorów Intela, to jest na ich podkręcanie oraz wykorzystanie zintegrowanej grafiki. Funkcjonalność ta przyda się zwłaszcza w sytuacji, gdy uszkodzona zostanie dedykowana karta graficzna. Wówczas nie będziemy musieli szukać następnego akceleratora i przez czas trwania awarii korzystać będziemy mogli z zintegrowanej karty graficznej.

Zotac Z68-ITX WiFi nie ma zbyt bogatej gamy wyjść i wejść, jednak jest to zrozumiałe ze względu na wymiary konstrukcji. Znajdziemy tu cztery porty USB 2.0, antenę WiFi, dwa porty USB 3.0, port PS/2, dwa porty Ethernet, dwa wyjścia HDMI oraz wyjście miniDisplay port. Nie zabrakło tu też sześciu gniazd minijack, które przekażą sygnał dźwiękowy z komputera do słuchawek lub głośników. Szkoda, że zabrakło tu portów eSATA oraz FireWire.

Jeżeli zechcemy podłączyć do Gigabyte Z68X-UD3H-B3 dysk twardy, będziemy mogli zrobić to za pomocą czterech portów SATA, z których dwa działają w standardzie 3.0, więc będą mogły pochwalić się przepustowością na maksymalnym poziomie 750MB/s.

BIOS

Zotac Z68-ITX WiFi nie wypada zbyt dobrze, gdy mówimy o jego BIOSie. Ma on bardzo mało funkcji pozwalających na podkręcanie podzespołów. Nie zwrócilibyśmy na to większej uwagi (wszakże mamy do czynienia z konstrukcją miniaturową), jednak producent sam pochwalił się dużymi możliwościami podkręcania, umieszczając na laminacie napis "Super Overclock".

Wyniki testów

Zotac Z68-ITX WiFi
Zotac Z68-ITX WiFi
Zotac Z68-ITX WiFi
Zotac Z68-ITX WiFi

Pod względem testów wydajnościowych płyta prezentuje się standardowo. Wynika to ze zintegrowania z procesorem wszystkich kluczowych kontrolerów, w tym kontrolera pamięci. Wskutek tego wszystkie płyty główne dostępne na rynku mają identyczną wydajność.

Wnioski

Zotac Z68-ITX WiFi to konstrukcja niecodzienna i nie powinno się jej testować w zwyczajny sposób. Jest to bowiem płyta bardzo mała i wyposażona w moduł WiFi, co jest bardzo rzadko spotykane. Testowana płyta nie ma szerokiej gamy interfejsów, nie zainstalujemy na niej dużego chłodzenia, a jej BIOS nie pozwoli na pełne wykorzystanie możliwości procesora (podkręcenie go). Są to jednak wady, których nie dało się ustrzec podczas projektowania tej płyty. Zotac Z68-ITX WiFi mimo niskiej oceny w testach otrzymuje naszą rekomendację. Jeśli szukacie małej płyty głównej przeznaczonej dla procesorów Intel Core i3, i5 oraz i7, będzie to produkt bardzo dobry. Jeśli jednak nie jest to konieczne, nie kupujcie tak małej płyty głównej, gdyż jest ona w stanie ograniczyć możliwości nawet najlepszych podzespołów, co zauważy zwłaszcza doświadczony użytkownik.