ZyXEL DMA-2500

Zalety:

  • Bardzo dobra jakość obrazu i dźwięku
  • Pasywne chłodzenie
  • Obsługa napisów txt

Wady:

  • Tylko jeden port USB
  • Drogi

Odtwarzacz ZyXEL-a DMA-2500 to wśród polskich odbiorców produkt mało znany. Szkoda, bo ma spory potencjał, który w miarę uaktualniania oprogramowania sterującego może przeistoczyć go w bardzo ciekawe urządzenie.

Odtwarzacz ZyXEL-a DMA-2500 to wśród polskich odbiorców produkt mało znany. Szkoda, bo ma spory potencjał, który w miarę uaktualniania oprogramowania sterującego może przeistoczyć go w bardzo ciekawe urządzenie. Obudowa jest niewielka i wykonana z dobrej jakości materiałów. Nie można w niej zamontować dysku twardego ale ma to swój plus w postaci pasywnego chłodzenia elementów wewnętrznych. Minus to tylko 1 port USB, który dodatkowo nie daje na tyle wysokiego napięcia aby wiele 2,5-calowych dysków mogło z nim współpracować bez zastosowania zewnętrznego zasilania. Gdyby producent zdecydował się na 2 porty USB wtedy zasilanie można by poprowadzić z dwóch portów unikając problemów z zewnętrznym zasilaczem. Menu urządzenia jest przejrzyste i przetłumaczone na język polski. Warto poświęcić chwilę i zaktualizować oprogramowanie odtwarzacza do najnowszej wersji (testowaliśmy go z firmware 01.00.03). W stosunku do pierwotnie instalowanej wersji 1.00.00 ZyXEL rozbudował istotnie funkcjonalność odtwarzacza.

Po pierwsze jako jeden z nielicznych potrafi wyświetlać napisy językowe z plików txt. Po drugie nowe oprogramowanie daje możliwość konfiguracji cyfrowej transmisji dźwięku realizowanej za pośrednictwem wyjścia HDMI. Po trzecie funkcje sieciowe urządzenia rozbudowano o obsługę Samby i NFS. ZyXEL daje więc całkiem szerokie możliwości pracy w sieci, bez problemu radzi sobie z odtwarzaniem multimediów ulokowanych na zdalnych komputerach czy dyskach sieciowych NAS. Zaskoczyła nas bardzo dobra jakość obrazu i dźwięku, która uplasowała w tej kategorii ZyXEL-a w czołówce testu. Niestety ci, którzy chcieliby za jego pośrednictwem słuchać ścieżek audio najnowszych standardów Dolby TrueHD i DTS-HD muszą poszukać innego urządzenia. Na razie ZyXEL nie obsługuje tych formatów.