ZyXEL NSA 210

Zalety:

  • Niska cena
  • Nietypowe możliwości

Wady:

  • Wolna praca
  • Skomplikowana instalacja

Oficjalnie ZyXEL NSA 210 nazywa się serwerem medialnym. Rzeczywiście sporo uwagi poświęcono ciągłości transmisji strumieniowych, pobieraniu i serwowaniu plików bez pomocy komputera. EMule, Torrenty, iTunes, SqueezeBox mają w ZyXEL-u dodatkową opiekę. Można także uruchomić serwer oparty o PHP-MySQL. Także strona sprzętowa sprawia wrażenie bogatej.

Oficjalnie ZyXEL NSA 210 nazywa się serwerem medialnym. Rzeczywiście sporo uwagi poświęcono ciągłości transmisji strumieniowych, pobieraniu i serwowaniu plików bez pomocy komputera. EMule, Torrenty, iTunes, SqueezeBox mają w ZyXEL-u dodatkową opiekę. Można także uruchomić serwer oparty o PHP-MySQL. Także strona sprzętowa sprawia wrażenie bogatej. Mamy dwa gniazdka USB i jedno eSATA do podłączania dodatkowych objętości. USB można także wykorzystać do funkcji serwera druku. Stosownie do tego mamy dwa rodzaje woluminów, jeden o nazwie SATA i drugi USB. Nie można ich połączyć w jeden udział w przeciwieństwie do dysku podłączonego przez eSATA, który razem z napędem wewnętrznym może stworzyć konfigurację lustrzaną RAID 1 albo rozciągająca się na obie jednostki JBOD. Jak z tego widać możliwości NSA 210 są spore.

W niecodzienny sposób przebiega instalowanie. Firmware nie jest jak zwykle w całości umieszczone w pamięci flash, NSA 210 dogrywa go sobie albo z krążka instalacyjnego albo w postaci pobranej z Internetu. Dopóki to się nie stanie NSA nie ma swojej strony WWW. Zatem konieczne jest korzystanie ze specjalnego programu, dostarczanego z urządzeniem. Część firmware lokuje się na twardym dysku. Pozostała część pojemności formatuje się na jeden z systemów plików systemu operacyjnego komputera. Jeśli pod Windowsem to tym systemem staje się NTFS.

NSA 210 nie jest wydajnościowym rekordzistą. Maksymalny transfer nie przekracza 145 Mb/s, podobne jest tempo zapisu i odczytu. Kopiując warto łączyć wiele plików w jeden, gdyż czas ich otwierania i zamykania należał do najdłuższych. 18 ms na plik jest wynikiem mniej więcej dwukrotnie gorszym od najlepszych.

Nie tylko nietypowe oprogramowanie jest przyczyną słabszej wydajności. NAS jest sterowany nową wersją kontrolera Oxford 810, stosowanego dotąd w serwerach sprzedawanych w komplecie z twardymi dyskami. Poza tym urządzenie ma o wiele mniej pamięci od konkurencji: połowę RAM-u i ułamek flasha. Dzięki tym oszczędnościom cena może być niska, a opłacalność należeć do najlepszych.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier