Zyxel NBG4615

ZyXEL NBG4615 jest ruterem przeznaczonym do budowy małej sieci bezprzewodowej pracującej w najbardziej popularnym paśmie 2,4 GHz. Część przewodowa rutera jest wykonana w standardzie gigabitowym. Składa się jednego gniazdka przeznaczonego do podłączenia Internetu oraz czterech gniazdek do sieci lokalnej. Ruter jest jeszcze wyposażony w dwa portu USB, które można wykorzystać do podłączenia pamięci masowej oraz drukarki i udostępnić je użytkownkom sieci.

Budowa

ZyXEL NBG4615 jest ruterem, ale może także pracować jako przełącznik. Część bezprzewodową jest zgodna ze standardem n. Z dwóch dostępnych w tym standardzie pasm obsługuje jedno, 2,4 GHz. Ma dwie anteny wykorzystywane zarówno do nadawania jak i do odbioru (2T2R). W razie potrzeby anteny można odkręcić i zastąpić bardziej wydajnymi. Te elementy wspólnie z systemem MIMO pozwalają transmitować sygnał dwustrumieniowo z maksymalna wydajnością 300 Mb/s. Część przewodowa rutera jest wykonana w standardzie gigabitowym. Składa się jednego gniazdka przeznaczonego do podłączenia Internetu bezpośrednio albo przez modem oraz czterech gniazdek do rozprowadzenia, wspólnie z drogą radiową sygnału po sieci lokalnej. Ruter jest jeszcze wyposażony w dwa portu USB, które można wykorzystać do podłączenia pamięci masowej i drukarki, do których w takiej konfiguracji dostęp będę mieć komputery sieci. ZyXEL jest w stanie obsłużyć do 32 użytkowników. W urządzeniu można wyłączyć część bezprzewodową na stałe wyłącznikiem znajdującym się na obudowie, albo w określonym przedziale czasu.

Możliwości

ZyXEL NBG4615 ma dość dobrze rozwinięty system bezpieczeństwa. Z ciekawostek mamy blokowanie wyskakujących okienek. W repertuarze obron jest także filtrowanie według adresów IP, URL, oraz kontrola adresów sprzętowych MAC, prowadzenie białej i czarnej listy i sprawdzanie zawartości pakietów. Mamy także obsługę tuneli VPN, QoS i VoIP.

Zobacz również:

  • Routery/Modemy 5G - najlepsze urządzenia w 2023 roku
  • Jak zmienić kanał w routerze, aby otrzymać jak najszybsze Wi-Fi?
Zyxel NBG4615

Użytkowników można odseparować od siebie tworząc im różne sieci. Ruter obsługuje standard UPnP AV / DLNA, więc nie stanowi przeszkody w pobieraniu plików przez telewizory i konsole. Niewątpliwą wadą jest brak polskiej instrukcji i zlokalizowanej strony www. Aż dziewięć diod informuje szczegółowo o stanie urządzenia.

Wydajność

ZyXEL NBG4615 należy do najbardziej wydajnych ruterów w kategorii urządzeń dwuantenowych. Pakiety TCP były transmitowane z prędkością 42, a UDP - 25 megabitów na sekundę. Sprawnie przebiegała obsługa plików Czas 14 milisekund tracony na otwarcie i zamknięcie jednego należy do najkrótszych. Nieźle wypadło kopiowanie zwykłych plików. 80Mb/s jest jednym z najlepszych wyników. Stosunkowo słabo wypadł test propagacji. Zarówno na otwartej przestrzeni jak i przez testowe ściany sygnał nie rozchodził się najlepiej.

Wyniki testów

Zyxel NBG4615
Zyxel NBG4615

Wnioski

Na tle konkurencji ZyXEL NBG4615 wyróżnia się duża wydajnością i wieloma niecodziennymi funkcjami. Mają one raczej biurowy charakter, dlatego właśnie tam jego zalety wykorzysta się najpełniej. W naszej klasyfikacji testów z NBG4615 sąsiadują Planet WNRT-630, Netgear WNR2200 i Modecom MC-WR22


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: