Zyxel NBG5715

Zyxel NBG5715, jest ruterem dwupasmowym. Nominalnie transferuje w obu pasmach po 450 Mb/s. Chipset pochodzi od Ralinka, mamy jeszcze 128 MB RAM-u i 16 MB pamięci flash. Część przewodowa rutera ma jedno gniazdko gigabitowe do Internetu oraz cztery o takiej samej wydajności do obsługi sieci lokalnej. W urządzeniu są także dwa porty USB dedykowane do podłączenia dodatkowej pamięci sieciowej, drukarki czy skanera. Nie ma obsługi modemów 3G.

Budowa

Zyxel NBG5715, jest ruterem dwupasmowym który przynajmniej nominalnie, różni się od najbardziej modnej obecnie klasy "750". W przeciwieństwie do nich ruter do obu pasm używa wszystkich trzech anten, więc według nomenklatury należy do klasy "900". To znaczy, że ma nominalną wydajność równą 450 Mb/s zarówno w paśmie 2,4 jak i 5 GHz (450+450=900). Cześć radiowa rutera jest oparta jest o elektronikę Ralinka: RT3883 dla 5 GHz i RT3593 dla drugiego pasma. Wsparcie mają w 128 MB RAM-u i 16 MB pamięci flash. Te same trzy anteny pracują dla obu pasm, można je odkręcić i zamienić na bardziej wydajne. ZyXEL pozwala na założenie kilku sieci, co staje się wygodne w wypadku udzielania różnym użytkownikom różnych uprawnień. Część przewodowa rutera ma jedno gniazdko gigabitowe do Internetu oraz cztery o takiej samej wydajności do obsługi sieci lokalnej. W urządzeniu są także dwa porty USB dedykowane do podłączenia dodatkowej pamięci sieciowej, drukarki czy skanera. Nie ma obsługi modemów 3G.

Możliwości

Instalacja urządzenia nie powinna nastręczać problemu. Ruter po przywróceniu ustawień fabrycznych ma numer IP 192.168.1.1. Można też skorzystać z pomocy programu wyszukującego ruter i otwierającego jego konfiguracyjną stronę www. Jeśli w sieci jest serwer DHCP, urządzenie automatycznie z niego korzysta. Ma też serwer własny, który uruchamia się w razie rozbudowy sieci lokalnej. Instalację bezprzewodową ułatwia system WPS, którego dwa warianty, z przyciskiem oraz podaniem PIN-u, są obsługiwane. Oprogramowanie zapewnia ochronę na podstawowym poziomie, filtry niechcianych domen, numerów IP i MAC. Jest możliwość inspekcji pakietów. Brakuje strefy zdemilitaryzowanej, Można uruchomić ochronę przed atakiem DoS.

Wyniki testów

W testach ruter wykazał się niezłą wydajnością. W paśmie 5 GHz pakiety TCP transmitowane są w tempie ponad 75 Mb/s, UDP, jak zwykle, pozostają dwukrotnie wolniejsze. W drugim paśmie urządzenie uzyskuje tylko 35 Mb/s, co biorąc pod uwagę taką samą liczbę anten jest słabym osiągnięciem.

Zyxel NBG5715

pakiety

Zyxel NBG5715

pliki

Zyxel NBG5715

propagacja

Duże pliki obsługiwane są w tempie 115 Mb/s, a otwarcie i zamknięcie jednego trwa aż 17 milisekund. Przeciętne są oceny za propagację, zarówno w otwartym terenie jak i przez przeszkody. Ruter pobiera 11W.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: