Zyxel NSA 310

Zyxel NSA 310 ma miejsce na jeden dysk twardy. Jest wyposażony w dwa porty USB jeden do kopii zapasowej, drugi do podłączenia dodatkowej pamięci lub drukarki. Wewnątrz serwera pracuje jednoukładowy komputer Marvell 6281, taktowany zegarem 1200 MHz, wspomagany przez 256 MB RAM-u. Oprogramowanie ma wiele funkcji multimedialnych.

Budowa

Zyxel NSA 310 jest serwerem jednozatokowym, sprzedawanym bez twardego dysku. Urządzenie obsługuje twardy dysk z interfejsem SATA II, ale może mieć on pojemność większą od 2 TB. Jeden napęd nie pozwala na zastosowanie macierzy RAID, ale ochrona danych przed awarią staje się możliwa po podłączeniu dysku zewnętrznego przez eSATA i zbudowanie na tej bazie systemu RAID 1. NSA 310 jest jeszcze wyposażony w dwa porty USB: przedni dedykowany do robienia kopii zapasowej, tylny raczej do podłączenia do sieci dodatkowej pamięci ewentualnie drukarki. Kopiowanie jest uruchamiane za pomocą dodatkowego przycisku, szczegóły tej czynności są ustawiane na stronie WWW urządzenia. Wewnątrz serwera pracuje jednoukładowy komputer Marvell 6281, taktowany zegarem 1200 MHz, wspomagany przez 256 MB RAM-u.

Możliwości

Oficjalnie ZyXEL NSA 310 nazywa się serwerem medialnym. Rzeczywiście sporo uwagi poświęcono ciągłości transmisji strumieniowych, pobieraniu i serwowaniu plików bez pomocy komputera. iTunes, SqueezeBox, serwer blogów to tylko niektóre z funkcji obsługiwanych przez oprogramowanie ZyXEL-a. Jest także UPnP-DLNA. Można uruchomić serwer WWW nie tylko statyczny, ale i oparty o PHP/-MySQL.

Wyniki testu

Instalacja NSA 310 nie przebiega typowo i intuicyjnie. Trzeba ją rozpoczynać od uruchomienia oprogramowania z dostarczonego krążka. Za jego pomocą można aktywować lub konfigurować poszczególne funkcje. Dopiero w dalszej kolejności jest uruchamiana strona WWW i otwiera się możliwość sterowania urządzeniem za jej pomocą. Z tego powodu napęd nie ma początkowego numeru IP. Standardowo na dysku zakładanych jest pięć katalogów, jeden dla admina i osobne dla każdego z multimediów.

Wydajność

Wśród napędów z tym samym kontrolerem NSA 310 nie jest wydajnościowym rekordzistą. Zapisuje i odczytuje długie pliki w tempie 300 Mb/s. To niezły wynik, ale do rekordzistów z wyżej taktowanym kontrolerem jeszcze sporo brakuje.

Zyxel NSA 310

wydajność odczytu

Zyxel NSA 310

wydajność zapisu

Zyxel NSA 310

czas obsługi pliku w odczycie

Zyxel NSA 310

czas obsługi pliku w zapisie

Nawet jego dwudyskowy bliźniak jest o wiele szybszy. Kopiując, warto łączyć wiele plików w jeden, gdyż czas ich otwierania i zamykania należał do najdłuższych: 16 ms na plik odczytywany i 12 na zapisywany jest wynikiem sporo gorszym od najlepszych.

Wnioski

Niska cena i wiele interesujących funkcji są najważniejszymi zaletami Zyxela NSA 310. O portfele kupujących Zyxel NSA 310 będzie konkurował z Buffalo LinkStation Pro, Western Digital

MyBook Live 1TB i LevelOne NS-1020


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: