Zyxel NSA 320

Zyxel NSA 320 jest serwerem dwuzatokowym z obsługą SATA II oraz gigabitowym interfejsem sieciowym. Jest także wyposażony w trzy porty USB. Wewnątrz serwera pracuje jednoukładowy komputer Marvell 6281, taktowany zegarem 1200 MHz, wspomagany przez 512 MB RAM-u. Wbudowane oprogramowanie imponuje mnogością funkcji.

Budowa

Zyxel NSA 320 jest serwerem dwuzatokowym, sprzedawanym bez twardych dysków. Interfejs sieciowy ma wydajność gigabitową, dyskowy obsługuje SATA II, w tym napędy o pojemności większej od dwóch terabajtów. W razie zamontowania dwóch dysków można je skonfigurować do macierzy RAID 0 albo 1. NSA 320 jest także wyposażony w trzy porty USB: przedni dedykowany do robienia kopii zapasowej, tylne raczej do podłączenia do sieci dodatkowej pamięci ewentualnie drukarki. Dyski wewnętrzne są formatowane na system XFS, zewnętrzne - praktycznie na wszystkie bardziej popularne, przy czym na dobrą obsługę NTFS-u zwrócono szczególną uwagę. Kopiowanie jest uruchamiane za pomocą dodatkowego przycisku, którego szczególowe działanie jest ustawiane na stronie WWW urządzenia. Wewnątrz serwera pracuje jednoukładowy komputer Marvell 6281, taktowany zegarem 1200 MHz, wspomagany przez 512 MB RAM-u.

Możliwości

Oficjalnie ZyXEL NSA 320 nazywa się serwerem medialnym. Rzeczywiście sporo uwagi poświęcono ciągłości transmisji strumieniowych, pobieraniu i serwowaniu plików bez pomocy komputera. iTunes, SqueezeBox, serwer blogów to tylko niektóre z funkcji obsługiwanych przez oprogramowanie ZyXEL-a. Jest także UPnP-DLNA. Można uruchomić serwer WWW nie tylko statyczny, ale i oparty o PHP/-MySQL.

Zobacz również:

  • Synology proponuje: chmura prywatna zamiast G Suite. To ma sens
  • Zdalna szkoła wróciła, a Librus i Teams nie działają! [AKTUALIZACJA 10:30]

Instalacja NSA 320 nie przebiega typowo i intuicyjnie. Trzeba ją rozpoczynać od uruchomienia oprogramowania z dostarczonego krążka. Za jego pomocą można aktywować lub konfigurować poszczególne funkcje. Dopiero w dalszej kolejności jest uruchamiana strona WWW i otwiera się możliwość sterowania urządzeniem za jej pomocą. Z tego powodu napęd nie ma początkowego numeru IP. Standardowo na dysku zakładanych jest pięć katalogów, jeden dla admina i osobne dla każdego z multimediów.

Wydajność

Wśród napędów z tym samym kontrolerem NSA 320 wypadł nieźle, dużo lepiej od swego jednozatokowego brata i to zarówno w konfiguracji RAID-owej jak i bez niej. W Zyxelu, tak jak i w innych NAS-ach, skonfigurowanie dysków w RAID 0 nie powoduje przyspieszena pracy. Tak czy inaczej długie pliki Zyxel zapisuje w tempie 430 i odczytuje 530 Mb/s. To niezły wynik jak na serwer z takim zegarem. Zyxel sprawnie sobie radzi z obsługą pliku, zużywając 12 ms na odczyt i prawie osiem na zapis.

Zyxel NSA 320

wydajność odczytu

Zyxel NSA 320

wydajność zapisu

Zyxel NSA 320

czas obsługi pliku w odczycie

Zyxel NSA 320

czas obsługi pliku w zapisie

Wnioski

Zyxel NSA 320 jest jednocześnie bardzo sprawny i tani. Dysponuje także dużym arsenałem funkcji. Na półkach sklepowych będzie konkurował z Netgearem ReadyNas Duo v2, Freecomem Silver Store 2-Drive NAS 2TB oraz Iomega StorCenter ix2 4TB Cloud Edition.