iBOX Viper Pro Kit

Zalety:

  • Niska cena
  • Dodatkowe przyciski klawiatury

Wady:

  • Wyraźny efekt akceleracji wstecznej
  • Słabej jakości sensor optyczny

Nie każdego stać na drogi zestaw klawiatury z myszą i to właśnie dla takich użytkowników iBox kieruje swój zestaw składający się z niskoprofilowej klawiatury wyposażonej w 20 dodatkowych przycisków oraz myszy wyposażonej w optyczny sensor o rozdzielczości 1000 cpi.

iBOX Viper Pro Kit komunikuje się z komputerem za pomocą fal radiowych o częstotliwości 2,4 GHz, co teoretycznie pozwala na pracę klawiatury i myszy w odległości do 8-10 metrów od odbiornika. Składa się on z klawiatury Viper oraz myszy Rapid Pro, które możemy kupić oddzielnie. Do zestawu dołączany jest mały odbiornik, który podłączamy do gniazda USB oraz zestaw baterii do zasilania klawiatury i myszy.

Klawiatura

Klawiatura jest dosyć długa (48,5x17,5 cm) i relatywnie niska (ok. 3 cm w najwyższym punkcie). Z prawej strony zamontowano przyciski do sterowaniem odtwarzaczem multimedialnym oraz duże pokrętło do regulacji głośności. Na dole, tuż pod spacją znajduje się szeroka rolka, która działa identycznie jak rolka w myszce. Do dyspozycji mamy w sumie 20 dodatkowych przycisków usprawniających pracę z przeglądarką internetową, odtwarzaczem multimedialnym. Szczególnie praktyczne okazują się dodatkowe przyciski do szybkiego uruchomienia Worda, Excela, kalkulatora, czy też wprowadzania komputera w stan uśpienia, lub wyłączenia go.

Zaczep klawiszy podobny jest do tego stosowanego w klawiaturach Logitecha, jest jednak od niego delikatniejszy, gumowy teleskop odbijający klawisz na stałe przymocowany jest do gumowej osłony ścieżek. Nie jest to więc tanie rozwiązanie z wypadającym teleskopem. Niestety klawiatura nie posiada otworów odpływowych, które odprowadziły by nadmiar cieczy gdy coś się nam na nią wyleje. Całość zasilana jest dwiema bateriami o rozmiarze AA, niestety nie mamy możliwości sprawdzenia stanu ich naładowania, klawiatura nie jest również wyposażona w mechanizm ostrzegający o niskim poziomie naładowania baterii.

Mysz

Mysz ma ergonomiczny kształt przystosowany dla osób praworęcznych. Wyposażona jest w odchylaną na boki rolkę, o wyraźnym skoku, która idealnie przydaje się do przewijania dokumentów nie tylko w pionie ale i poziomie. Do dyspozycji mamy aż osiem przycisków w tym dwa obsługiwane kciukiem oraz dodatkowy do zmiany rozdzielczości pracy sensora optycznego. Do wyboru mamy dwie rozdzielczości 500 i 1000 cpi. Mysz jest dosyć duża i wygodnie leży w dłoni, dodatkowe przyciski przydają się gdy pracujemy lub surfujemy po Internecie.

W praktyce

Klawiatura wyposażona jest w niskoprofilowe klawisze o dosyć miękkim skoku. Niestety, nie jest wyposażona w podpórkę pod nadgarstek, dlatego dłonie szybko się męczą. Gdy pracujemy z dokumentami tekstowymi przydaje się wbudowana w klawiaturę rolka, która pozwala na szybkie przewijanie dokumentów bez konieczności używania myszy. Mysz ma duże problemy z pracą na różnych powierzchniach i o ile klawiatura działa w miarę precyzyjnie w odległości ok. 5 metrów od odbiornika, to mysz gubi się nawet w odległości 2-3 metrów. Wyraźny efekt akceleracji wstecznej uniemożliwia wręcz wygodne granie bo mysz gubi się nawet przy niezbyt szybkich ruchach, niezależnie od wybranej rozdzielczości.

Podsumowanie

Zestaw ten można polecić użytkownikom, którzy na komputerze głównie pracują bo do gier z uwagi na duży efekt akceleracji wstecznej się nie nadaje. Niestety, zamontowany w myszy sensor optyczny nie radzi sobie z pracą na różnych powierzchniach co może być powodem frustracji użytkownika.