iPad 2

Zalety:

  • Jakość wykonania
  • Lekka ale mocna obudowa
  • Wydajność
  • Dobrej jakości ekran

Wady:

  • Wysoka cena
  • Brak czytnika kart pamięci

iPad 2 to z pewnością jeden z ładniejszych tabletów, jest smukły, lekki i wykonany z dobrej jakości materiałów. Po prostu robi wrażenie. Jest do tego szybki i ma świetny ekran. Sprawdzamy też czy jest lepszy od poprzenika i jak prezentuje się na tle konkurencji.

Pierwsze wrażenie

iPad 2 nie obędzie bez iTunes i daje nam o tym znać już przy pierwszym uruchomieniu. Po prostu wyświetla się ekran z obrazkiem kabla i nazwą iTunes. Czyli jak się domyśliłem z prośbą o podłączenie tabletu do komputera z iTunes. Już po chwili zainstalowałem najnowszą wersję 10.1 i mogłem "cieszyć" się z posiadania aplikacji, bez której doskonale sobie wcześniej radziłem.

Po podłączeniu iPada 2 do komputera (gniazdo USB) automatycznie uruchomił się też iTunes i po chwili łączenia się z iTunes Store tablet był gotowy do pracy. W iTunes warto skonfigurować iPada poprzez wybieranie opcji synchronizacji. Na tym zakończyłem przygodę z iTunes ponieważ bardziej interesował mnie sam tablet.

iPad 2 zaskakuje jeszcze cieńszą obudową

Tablet wygląda identycznie jak poprzednik i nie mamy nic przeciwko temu, bo to jedna z ładniejszych konstrukcji. Tyle że iPad 2 jest "lżejszy" (569 g) od iPada(704 g, 243x190x13,4 cm - dł./szer./gr.) i cieńszy (241x185,7x8,8 cm - dł./szer./gr.). Wrażenia z trzyma iPada 2 są niesamowite, bo wydaje się cienki jak kartka papieru. Jakość wykonania jak i użyte materiały stoją na bardzo wysokim poziomie.

iPad 2 podobnie jak poprzednik wyposażony jest w przycisk do uruchamiania, przełącznik do wyłączania dźwięku, dwa przyciski do regulacji głośności i klasyczny przycisk główny umieszczony tuż pod ekranem. Wszystkie przycisk i są wysokie i komfortowo się z nich korzysta.

Jest kamera, ale ciągle brak najważniejszego

iPad 2 wyposażony jest w dwie kamery: przednia o rozdzielczości VGA i tylna potrafiąca rejestrować materiały o rozdzielczości 720p. Jakość rejestrowych materiałów w przypadku przedniej kamery jest mało zadowalająca, ale przecież służyć ma ona głównie do filmowania naszej twarzy. Tylna kamera jest wyraźnie lepsza, potrafi rejestrować obraz w rozdzielczości 720p z prędkością do 30 kl./s ale wiele zależy od tego jak silnie oświetlony jest filmowany obiekt.

iPad 2 ciągle jest daleko w tyle jeżeli chodzi o dodatkowe gniazda czy interfejsy. Brak gniazda USB, HDMI i najważniejsze, czytnika kart pamięci to poważna wada. Możliwości rozbudowy pamięci są żadne a przeskok z iPada 2 o pojemności 16 GB do 64 GB to wydatek prawie 1000 zł podczas gdy 32 GB karta pamięci SDHC kosztuje ok. 150 zł.

Identyczny ekran

iPad 2 wyposażony jest w identyczny ekran jak iPad. Ma to swoje zalety bo producenci nie muszą dostosowywać swoich gier i aplikacji do nowego iPada 2. Ekran kiedyś być świetny i dalej oferuje bardzo dobrej jakości obraz o szerokich kątach widzenia, tyle że... Konkurencja poszła już do przodu i jak kiedyś ekran iPada zachwycał wysoką rozdzielczością (1024x600 pikseli) tak teraz na topie są tablety z ekranami o rozdzielczości 1280x800 pikseli bo oferują wyższy komfort pracy.

Bezprzewodowe interfejsy

iPad 2 oferuje pod tym względem takie same wyposażenie jak poprzednik, czyli Wi-Fi (b/g/n) i Bluetooth 2.1. Do testów dostaliśmy wersję z modemem 3G. Czytnik kart SIM umieszczono z boku urządzenia, ale aby się do niego dostać musimy zdjąć specjalną klapkę za pomocą dołączanego do tabletu "drucika". Niestety posiadacze starszej generacji kart SIM obejdą się smakiem bo tablet posiada czytnik kart Micro-SIM.

System i aplikacje

iPad 2 oferuje najnowszą wersję iOS 4.3, który dostępny jest też na starszej wersji tabletu. Oferuje on bardzo przyjazny i czytelny interfejs, który jest w pełni spolszczony. Wiele się w nim nie zmieniło w porównaniu do poprzednika iOS 4.2. Do najistotniejszych zmian należy zaliczyć przyspieszenie w Safari obsługi JavaScript, iTunes Home Sharing pozwalający na udostępnianie multimediów innym urządzeniom Apple, czy możliwość przypisania funkcji (wyciszenie głośników, blokada automatycznej rotacji ekranu) do przełącznika umieszczonego z boku obudowy.

Więcej zmian znalazło się w środku iPada 2, który wyposażony jest w dwurdzeniowy procesor ARM Cortex A5 o prędkości 1 GHz i układ graficzny PowerVR SGX 543MP2. Taki tandem okazuje się bardzo szybki. Gry działają płynnie, co było problemem pierwszej wersji iPada, system, przeglądanie stron, powiększanie fragmentów zdjęć wykonywane jest niemal błyskawicznie.

Wnioski

Pewnie miłośnicy iPada mnie "wirtualnie "zlinczują" ale otwarcie się przyznam że nie jestem miłośnikiem produktów z logiem jabłuszka. Mają swój urok i zalety, ale według mnie są zbyt zamknięte, przez chociażby konieczność używania iTunes no i najważniejsze są za drogie jak na swoje możliwości. Jest jednak parę produktów, które z pewnością zrobiło na mnie wrażenie a do nich właśnie zalicza się iPad, który zachwyca jakością wykonania, stylistyką no i ekranem, który w tamtych czasach po prostu był najlepszy. Miałem nadzieję że w przypadku iPada 2 będzie podobnie i muszę powiedzieć że nie zawiodłem się. iPad 2 oferuje lepszą wydajność od poprzednika i możliwości. Warto więc go kupić zamiast starszej wersji, jeżeli jednak w ogóle rozważamy zakup tabletu, to według nas są i lepsze konstrukcje jak chociażby Sony S1 czy Asus Slider.