iPad 3

iPad 3 ma wreszcie lepszy ekran. Czyli to co było największa bolączką drugiej generacji iPada zostało usprawnione. Jednak to nie wszystko, bo wyposażono go również w szybszy procesor i lepszej jakości kamery. Zapraszamy do przeczytana i naszego testu.

Obudowa

Nowy iPad 3 (2012) tuż po wyjęciu z pudełka okazuje się produktem łudząco podobnym do starszego modelu. Obudowa ma wymiary 241x186x9,4 mm (dł./szer./gr.), poprzednik oferował niemal identyczne wymiary (241x186x8,8 mm - dł./szer./gr.) . Jakość wykonania jak i użyte materiały jak zwykle są klasą samą w sobie. Testowany przez nas egzemplarz ważył równo 666 gram (wersja z modemem 3G), czyli o "całe" 70 gram więcej. W praktyce zmiany jeżeli chodzi o wielkość czy wagę w stosunku do poprzednika są nieodczuwalne.

Gniazda i interfejsy

Nowy iPad w dalszym ciągu słabo wypada jeżeli chodzi o wyposażenie w dodatkowe gniazda czy interfejsy. Standardowo do dyspozycji mamy interfejs sprzętowy Appla i nic poza tym. Brak USB. HDMI, rekompensować musimy specjalnymi przejściówkami, które są nieprzyzwoicie drogie. Widać po bardzo dobrej sprzedaży poprzednich modeli, że użytkownikom tabletów z pod znaku jabłuszka to odpowiada. Więc po co to zmieniać, jak można jeszcze zarobić na akcesoriach? Nie popieramy tego ( co zawsze objawia się niższymi ocenami tego tabletu w ocenie możliwości), ale rozumiemy producenta, który postępuje całkiem logicznie.

Zobacz również:

  • Najlepsze promocje na sprzęt Apple - iPhone 14, iPhone 13, AirPods 3. Gen [02.06.2023]

Podobnie jak w poprzednich modelach, nowy iPad dostępny jest w dwóch wersjach: z modemem 4G i bez. Oprócz niego do dyspozycji mamy szybką kartę bezprzewodową Wi-Fi ((802.11a/b/g/n) i Bluetooth 4.0. Testowany przez nas egzemplarz wyposażony został w 32 GB pamięci flash, dostępne są jeszcze wersje o pojemności 16 i 64 GB.

W praktyce

Nowy iPad wykorzystuje znacznie lepszą i bardziej zaawansowaną matrycę IPS, która sprawia, że praca z nim jest jeszcze bardziej przyjemna i widowiskowa. Tego zabrakło w poprzednim tablecie, który oferował identyczny ekran jak w pierwszym iPadzie (1024x768 pikseli - 9,7 cali).

Producent postanowił pozostać przy przekątnej 9,7 cali i proporcjach 4:3, które są według nas idealnie do przeglądani stron internetowych. Proponuje nam jednak ekran o znacznie większej rozdzielczości 2048x1536 pikseli przy 264 pikselach na cal. Co przynosi taka zmiana dla przeciętnego użytkowania? Po pierwsze lepszą czytelność tekstów / stron internetowych, bo nawet małe czcionki są ostre i bardzo dobrze widoczne. Pod tym względem nowy iPad, okazuje się wyprzedzać konkurencję, która oferuje ekrany o maksymalnej rozdzielczości 1280x800 pikseli (tablety na Androidzie).

Czas pracy na baterii

Jest jeszcze jedna cecha, na którą warto zwrócić uwagę planując zakup nowego iPada: czas pracy na baterii. Jest on dużo dłuższy niż w poprzedniku a to głównie dzięki zastosowaniu akumulatora o pojemności 11 560 mAh!. Zastosowanie tak wydajnej baterii było konieczne z uwagi na wysoką rozdzielczość ekranu jak i dużo szybszy procesor i układ graficzny, które pobierają więcej prądu. W naszym teście odtwarzania w pętli filmu z YouTube (720p) przy włączonym Wi-Fi uzyskaliśmy wynik ponad 11 godzin, co czyni ten tablet liderem jeżeli chodzi o długość pracy na baterii. Podczas normalnego użytkowania przez 3 dni baterii nie musieliśmy ładować!

Wnioski

Opisując nowego iPada moglibyśmy się jeszcze rozpisywać nad jego wydajnością i szybkością pracy, ale nie ma to zbytniego sensu. Testów i aplikacji, które działają na platformie Android i iOS nie jest dużo i nie zawsze są miarodajne. Najważniejsze jest to, że tablet ten niezależnie od tego czy gramy w najnowszą grę 3D (przy pełnej rozdzielczości ekranu) czy przeglądamy strony internetowe to działa świetnie. W tablecie zastosowano też lepszą kamerkę tylną (5 Mpx), która rejestruje dobrej jakości zdjęcia i filmy. Jedyny mankament jaki zauważyliśmy to nagrzewająca się tylna części obudowy, która po kilku godzinach grania jest bardzo ciepła.

Jaki tablet kupić? Sprawdź ranking tabletów PC World!


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: