iPad 3

iPad 3 ma wreszcie lepszy ekran. Czyli to co było największa bolączką drugiej generacji iPada zostało usprawnione. Jednak to nie wszystko, bo wyposażono go również w szybszy procesor i lepszej jakości kamery. Zapraszamy do przeczytana i naszego testu.

Obudowa

Nowy iPad 3 (2012) tuż po wyjęciu z pudełka okazuje się produktem łudząco podobnym do starszego modelu. Obudowa ma wymiary 241x186x9,4 mm (dł./szer./gr.), poprzednik oferował niemal identyczne wymiary (241x186x8,8 mm - dł./szer./gr.) . Jakość wykonania jak i użyte materiały jak zwykle są klasą samą w sobie. Testowany przez nas egzemplarz ważył równo 666 gram (wersja z modemem 3G), czyli o "całe" 70 gram więcej. W praktyce zmiany jeżeli chodzi o wielkość czy wagę w stosunku do poprzednika są nieodczuwalne.

Gniazda i interfejsy

Nowy iPad w dalszym ciągu słabo wypada jeżeli chodzi o wyposażenie w dodatkowe gniazda czy interfejsy. Standardowo do dyspozycji mamy interfejs sprzętowy Appla i nic poza tym. Brak USB. HDMI, rekompensować musimy specjalnymi przejściówkami, które są nieprzyzwoicie drogie. Widać po bardzo dobrej sprzedaży poprzednich modeli, że użytkownikom tabletów z pod znaku jabłuszka to odpowiada. Więc po co to zmieniać, jak można jeszcze zarobić na akcesoriach? Nie popieramy tego ( co zawsze objawia się niższymi ocenami tego tabletu w ocenie możliwości), ale rozumiemy producenta, który postępuje całkiem logicznie.

Zobacz również:

  • Odnowione modele iPada Air 4 są już dostępne w sprzedaży!
  • iPhone SE 3 rozczaruje! Nie do tego przyzwyczaiło nas Apple

Podobnie jak w poprzednich modelach, nowy iPad dostępny jest w dwóch wersjach: z modemem 4G i bez. Oprócz niego do dyspozycji mamy szybką kartę bezprzewodową Wi-Fi ((802.11a/b/g/n) i Bluetooth 4.0. Testowany przez nas egzemplarz wyposażony został w 32 GB pamięci flash, dostępne są jeszcze wersje o pojemności 16 i 64 GB.

W praktyce

Nowy iPad wykorzystuje znacznie lepszą i bardziej zaawansowaną matrycę IPS, która sprawia, że praca z nim jest jeszcze bardziej przyjemna i widowiskowa. Tego zabrakło w poprzednim tablecie, który oferował identyczny ekran jak w pierwszym iPadzie (1024x768 pikseli - 9,7 cali).

Producent postanowił pozostać przy przekątnej 9,7 cali i proporcjach 4:3, które są według nas idealnie do przeglądani stron internetowych. Proponuje nam jednak ekran o znacznie większej rozdzielczości 2048x1536 pikseli przy 264 pikselach na cal. Co przynosi taka zmiana dla przeciętnego użytkowania? Po pierwsze lepszą czytelność tekstów / stron internetowych, bo nawet małe czcionki są ostre i bardzo dobrze widoczne. Pod tym względem nowy iPad, okazuje się wyprzedzać konkurencję, która oferuje ekrany o maksymalnej rozdzielczości 1280x800 pikseli (tablety na Androidzie).

Czas pracy na baterii

Jest jeszcze jedna cecha, na którą warto zwrócić uwagę planując zakup nowego iPada: czas pracy na baterii. Jest on dużo dłuższy niż w poprzedniku a to głównie dzięki zastosowaniu akumulatora o pojemności 11 560 mAh!. Zastosowanie tak wydajnej baterii było konieczne z uwagi na wysoką rozdzielczość ekranu jak i dużo szybszy procesor i układ graficzny, które pobierają więcej prądu. W naszym teście odtwarzania w pętli filmu z YouTube (720p) przy włączonym Wi-Fi uzyskaliśmy wynik ponad 11 godzin, co czyni ten tablet liderem jeżeli chodzi o długość pracy na baterii. Podczas normalnego użytkowania przez 3 dni baterii nie musieliśmy ładować!

Wnioski

Opisując nowego iPada moglibyśmy się jeszcze rozpisywać nad jego wydajnością i szybkością pracy, ale nie ma to zbytniego sensu. Testów i aplikacji, które działają na platformie Android i iOS nie jest dużo i nie zawsze są miarodajne. Najważniejsze jest to, że tablet ten niezależnie od tego czy gramy w najnowszą grę 3D (przy pełnej rozdzielczości ekranu) czy przeglądamy strony internetowe to działa świetnie. W tablecie zastosowano też lepszą kamerkę tylną (5 Mpx), która rejestruje dobrej jakości zdjęcia i filmy. Jedyny mankament jaki zauważyliśmy to nagrzewająca się tylna części obudowy, która po kilku godzinach grania jest bardzo ciepła.

Jaki tablet kupić? Sprawdź ranking tabletów PC World!