iPhone 5c - test

iPhone’a 5c można by nazwać po prostu bardziej kolorową wersją iPhone’a 5, bo samo wyposażenie nowego modelu nie odbiega za bardzo od poprzednika: 8-megapikselowy aparat, 4-calowy wyświetlacz i procesor A6. Nowością jest obudowa poliwęglanowa, dostępna w 5 różnych kolorach. Obszerny test przedstawia cechy nowego, plastikowego smartfona.

W połowie września podczas swojej corocznej konferencji Keynote Apple zaprezentował publiczności dwa nowe modele iPhone’a. Korzystniejszy model, czyli iPhone 5c, ma zasadniczo takie same wyposażenie jak iPhone 5. Różnicę stanowi obudowa, w tym przypadku poliwęglanowa zamiast aluminiowej, która jedna jest dostępna w 5 różnych odcieniach, m.in. niebieskim, zielonym i czerwonym. Poza tym, w przypadku tego modelu Apple zrezygnował z wersji 64-bitowej.

Użytkowanie i wyświetlacz: stabilna obudowa z plastiku

Ekran nowego iPhone’a 5c w porównaniu z poprzednikiem w zasadzie niczym nie zaskakuje. Rozmiary i rozdzielczość pozostały te same: 4 cale (10,16 cm) i 640 x 1136 pikseli, co daje współczynnik zagęszczenia pikseli na poziomie 326 ppi. Dla porównania, wyświetlacze dostępnych obecnie smartfonów z systemem Android, np. HTC One, osiągają nawet 469 ppi. Bardzo dobrze wypada duża jasność ekranu (492,72 cd/m²) i współczynnik kontrastu (1073:1). Kontrast i intensywność barw nie zmieniają się nawet pod kątem 170 stopni. Nie jest to jednak to samo, co w przypadku ekranów typu Super-AMOLED.

Zobacz również:

  • Recenzja: Recenzja Apple MacBook Air 15" (2023)
  • Najlepsze promocje na sprzęt Apple - iPhone 14, iPhone 13 mini, iMac 24" [28.07.2023]

W przypadku iPhone’a 5c producent zrezygnował z obudowy aluminiowej na rzecz sztucznych materiałów poliwęglanowych, co z kolei umożliwia oferowanie smartfona w wielu różnych kolorach. Co prawda, traci na tym szlachetność telefonu, nie wygląda on już tak prestiżowo, ale mimo to jakość wykonania telefonu pozostaje na, jak zawsze, wysokim poziomie. Jedynie powierzchnia obudowy z wysoko połyskującego plastiku sprawia wrażenie nieco śliskiej. Dodatkowo, iPhone 5c jest nieco grubszy od poprzednika (8,91 mm), który miał tylko 7,6 mm grubości.

Użytkowanie i jakość wyświetlacza Apple iPhone 5c (Ocena: 3,50)
Jakość wykonania 4 - wysoka
Wymiana baterii Nie
Obsługa ekranu dotykowego / Technologia ekranu dotykowego 5 / duża pojemność
Wyświetlacz: Technologia / Przekątna / Rozmiary / Rozdzielczość / Zagęszczenie pikseli IPS / 10,2 cm (4 cale) / 640 x 1136 pikseli / 326 ppi
Jakość wyświetlacza: Współczynnik kontrastu / Jasność 1073:1 / 493 cd/m²

Internet i szybkość: sprzętowo to samo, co iPhone 5

Model 5c posiada ten sam procesor A6 z częstotliwością 1,3 GHz, co poprzedni iPhone 5. W teście porównawczym Geekbench 3 model 5c uzyskał 1278 punktów, co sprawia, że jest on zdecydowanie słabszy od iPhone’a 5s (2560 punktów), ale podobny do iPhone 5 z systemem operacyjnym iOS 7. Mimo to, nowy smartfon funkcjonuje w jak najlepszym porządku.

Przeglądarka Safari zintegrowana z systemem operacyjnym iOS 7 została wyraźnie udoskonalona – nie tylko pod względem estetyki, lecz również wydajności pracy oprogramowania Java. Jest to szczególnie widoczne w teście porównawczym Sunspider, w którym przeglądarka zainstalowana w iPhonie 5c potrzebowała jedynie 719,5 milisekund na przeprowadzenia zadania związanego z Java. Nie zmienia to jednak faktu, że, w porównaniu z tym, silniejszy procesor A7 w iPhonie 5s znacznie zwiększył wydajność Safari. Model 5s zanotował rekordową szybkość na poziomie 401,4 milisekund.

W praktyce, model 5c umożliwia korzystanie z najszybszej sieci LTE (100 Mb/s). Pełne ładowanie strony internetowej zajmuje zaledwie 4 sekundy, za pośrednictwem WLAN trwa to nawet o 1 sekundę krócej.

Internet i szybkość Apple iPhone 5c (Ocena: 3,07)
Przeglądarka: Szybkość / Obsługa Flash 720 punktów / nie
Szybkość: Uruchomienie / Transfer danych / Ocena tempa (Geekbench 3) 28 min / 33 min / 1278 punktów

Mobilność: żywotność baterii na dobrym poziomie

Chociaż iPhone 5c zamiast powłoki aluminiowej ma obudowę poliwęglanową, waży o całe 20 gram więcej na bokach, co powoduje że jego całkowita waga wynosi 132 gramy. Jednak w porównaniu z poprzednikiem zapewnia dłuższy czas pracy baterii – 6 godzin i 26 minut w porównaniu z 5 godzinami i 37 minutami w przypadku iPhone’a 5. Bateria nowego iPhone’a 5c pobiera mianowicie około 1500 mAh, przez co oferuje większą pojemność niż iPhone 5.

Mobilność Apple iPhone 5c (Ocena: 2,96)
Żywotność baterii 6 godzin, 26 minut
Waga 132 g

Oprogramowanie i system operacyjny: nowoczesny wygląd i nowe funkcje iOS 7

Po raz pierwszy Apple dokonał zmian w wyglądzie swojego systemu operacyjnego iOS 7, który teraz jest świeższy, bardziej kolorowy i, przede wszystkim, dużo bardziej nowoczesny. Dodatkowo, nowy system operacyjny posiada wbudowane nowe funkcje, które już od dawna są częściowo dostępne użytkowników smartfonów z systemem Android. Ponadto, tło ekranu startowego zostało dopasowane do koloru obudowy iPhone’a 5c. Przykładowo, test był przeprowadzany na modelu niebieskim z niebieskim tłem wyświetlacza.

Przesuwając palcem po ekranie iPhone’a z góry na dół, przeciąga się w dół pasek powiadomień zawierający informacje m.in. o bieżących wpisach kalendarzowych, jak również przychodzących połączeniach i wiadomościach. Z kolei przeciągając palcem z dołu do góry, uruchamia się centrum sterowania. Znajduje się tutaj pasek narzędzi szybkiego dostępu, jak również ważne funkcje takie jak WLAN, Bluetooth czy jasność wyświetlacza. Szczególnie praktyczny jest szybki dostęp do takich aplikacji jak latarka, kalkulator czy aparat fotograficzny.

Nowością w smartfonach z systemem iOS 7 jest funkcja wyszukiwania, którą można wywołać z każdego ekranu startowego. W tym celu wystarczy przytrzymać palec na środku ekranu startowego i przesunąć go w dół. Niestety, pole wyszukiwania pozwala jedynie na wyszukiwanie aplikacji zainstalowanych na smartfonie. Funkcja wyszukiwania w Internecie nie jest jeszcze zintegrowana.

W ramach systemu operacyjnego iOS 7 Apple doskonali również funkcję wielozadaniowości smartfona, dopasowując do niej wygląd najnowszych aplikacji. Podwójne kliknięcie w przycisk Początek powoduje uruchomienie przejrzystego menedżera zadań. Aplikacje aktualizują się same, wystarczy zaznaczyć taką opcję w ustawieniach smartfona. Natomiast Safari pozwala na szybkie przeglądanie stron, po przeciągnięciu palcem w lewo lub w prawo, co powoduje zmianę strony i przejście do kolejnej zakładki.

Pozytywnym zaskoczeniem dla użytkownika jest także nowa wersja Siri. Jej głos brzmi teraz dużo bardziej naturalnie, jedynie w przypadku trudnych słów mówi od czasu do czasu mechanicznie brzmiącym slangiem.

Multimedia: brak funkcji Slow-Motion

Główny aparat, znajdujący się z tyłu iPhone’a 5c, pozwala na robienie zdjęć w maksymalnej rozdzielczości aparatu 8 megapikseli. Zdjęcia osiągają zatem rozdzielczość 3264 x 2448 pikseli. Aparat uruchamia się w ciągu zaledwie 1 sekundy po lekkim naciśnięciu. Wyzwalacza pracuje szybko, zdjęcia lądują do folderu w ciągu zaledwie pół sekundy. Zdjęcia wyświetlają się w dobrej jakości zarówno przy świetle dziennym, jak i w gorszych warunkach oświetleniowych. Dopiero w przypadku braku jakichkolwiek promieni światła wpadający do przysłony wielkości f2.4, na zdjęciach widoczne są szumy. Jednak oprogramowanie aparatu w iPhonie 5c nie posiada wielu możliwości ustawień, które są już oferowane w większości smartfonów z Androidem, m.in. balansu bieli, ISO, rozdzielczości czy samowyzwalacza. Ręcznie można ustawić jedynie raster, funkcję HDR i lampę błyskową. Nowy model nie posiada również funkcji Slow-Motion, która jest dostępna w iPhonie 5s.

Filmy wideo są nagrywane w rozdzielczości Full-HD (1080 x 1920 pikseli), z prędkością 30 klatek na sekundę. Obraz wideo jest ostry, stano wierne odwzorowanie kolorów i pozbawiony jest szumów. Kamera przednia, służąca do wykonywania połączeń wideo (Facetime) ma rozdzielczość 1,2 megapikseli i nagrywa wideo w jakości HD (1280 x 720 pikseli). Funkcja Facetime bez problemu funkcjonuje za pośrednictwem połączeń mobilnych i WLAN.

Multimedia Apple iPhone 5c (ocena: 3,99)
Aparat: Rozdzielczość / Jakość obrazu / Autofokus / Touch-Fokus / Makro / Programy motywów / Stabilizator obrazy / zoom optyczny / zoom cyfrowy / mechaniczny wyzwalacz / lampa LED 3264 x 2448 pikseli / 5 / tak / tak / tak / tak / tak / / tak / nie / tak
Wideo: Rozdzielczość / Jakość obrazu i barw / Stabilizator obrazy / Dźwięk stereo 1920 x 1080 pikseli / dobra / tak / tak
Formaty wideo / Formaty audio / DLNA / / tak

Wnioski z testu: kolorowa wersja iPhone’a 5

iPhone 5c to w zasadzie iPhone 5 w kolorowej, plastikowej obudowie. Wyposażenie techniczne jest, za wyjątkiem kilku szczegółów, niemal identyczne. Nowością jest bateria o wydłużonej żywotności i właśnie obudowa. Nawet biorąc pod uwagę dłuższy czas baterii, podana cena jest raczej za wysoka. Dla tych, którzy mają już iPhone’a 5, zmiana modelu zupełnie się nie opłaca.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: