iPhone 5s - test

W najnowszym smartfonie Apple’a – iPhonie 5s – zachwycają trzy rzeczy: najnowszy system operacyjny iOS 7, szybszy procesor A7 i czytnik linii papilarnych gwarantujący bezpieczeństwo użytkowania. O tym, jak smartfon sprawdza się w praktyce, dowiecie się po przeczytaniu szczegółowych wyników testu.

Chociaż konkurencja, bazująca na systemie Android, stawia na ogromne ekrany Full HD, Apple pozostaje wierny swojej linii produktowej i w nowym modelu nie wprowadza żadnych zmian, ani w kwestii wielkości ani rozdzielczości ekranu. Firma jest jednak pod presją: konkurencja dogoniła, a częściowo nawet prześcignęła markę z logo nadgryzionego jabłka w takich obszarach jak design produktu, komfort użytkowania czy innowacyjne funkcje. Czyżby iPhone 5s miał zwiastować wielki powrót Apple’a?

Użytkowanie i ekran: obsługa jedną ręką

Wyświetlacz w iPhonie 5s, o rozdzielczości 640 x 1136 pikseli, ma niezmiennie wielkość 4 cali, co skutkuje zagęszczeniem pikseli na poziomie 336 ppi. Dla porównania, obecnie ekrany niektórych smartfonów z Androidem, np. HTC One, osiągają nawet 469 ppi. Telefon osiąga również bardzo dobre wyniki, jeśli chodzi o jasność ekranu (473,17 cd/m²) i współczynnik kontrastu (1279:1). Co ważne, kontrast obrazu i intensywność barw zachowują stabilność nawet pod kątem 170 stopni, niemniej jednak nie równa się to właściwościom ekranów Super-AMOLED.

Zobacz również:

Rozmiary wyświetlacza pozostały te same, nie zmieniły się zatem również ani rozmiary ani waga iPhone’a 5s. Dzięki temu, obsługa telefonu jest wyjątkowo łatwa, możliwa przy pomocy tylko jednej ręki. Ma to jednak swoje wady. Przyciski klawiatury są naprawdę bardzo małe, co wynika z niewielkiej szerokości telefonu – literówki są zaprogramowane w ramach ustawień fabrycznych.

Apple nie prezentuje w nowym iPhonie 5s żadnych nowych trendów designerskich. Bo nie musi. Większość konkurencyjnych telefonów nie jest w stanie równać z produktami Apple’a ani pod względem wyglądu ani jakości wykonania. Zaledwie kilka urządzeń, takich jak HTC One czy Sony Xperia Z, może stanąć w szranki z produktami giganta Cupertino dzięki swoim aluminiowym lub szklanym obudowom. iPhone 5s nie tylko wygląda dobrze w aluminiowej powłoce, ale też daje poczucie wysokiej jakości telefonu, z którego przyjemnie się korzysta. Szczególnie szlachetny wygląd nadaje mu kolor obudowy, np. nowy odcień złotego.

Obsługa i jakość ekranu Apple iPhone 5s (Ocena: 3,69)
Wymiana baterii Nie
Obsługa ekranu dotykowego / Technologia ekranu dotykowego 5 / duża pojemność
Wyświetlacz: Technologia / Przekątna / Rozmiary / Rozdzielczość / Zagęszczenie pikseli IPS / 10,2 cm (4 cale) / 640 x 1136 pikseli / 326 ppi
Jakość obrazu: Współczynnik kontrastu / Jasność 1279:1 / 473 cd/m²

Internet i szybkość: Apple wybiega w przyszłość

Apple to pierwszy producent smartfonów, który stawia na 64-bitowy procesor i system operacyjny. Nadal trzeba jednak poczekać na 64-bitową architekturę v8 z odpowiednimi procesorami Cortex-A57 i Cortex-A53. Na szczęście, iPhone 5s jest kompatybilny z aplikacjami 32-bitowymi. Wkrótce mają pojawić się również odpowiednio zoptymalizowane aplikacje 64-bitowe, które pozwolą na pełne wykorzystanie mocy obliczeniowej smartfona.

Apple wybiega w przyszłość: 64-bitowy system operacyjny może obsługiwać ponad 4 GB pamięci operacyjnej. Jeżeli więc większa pamięć RAM w smartfonach się upowszechni, Apple będzie na pozycji wygranej. Bo, po pierwsze, posiada już taki system, a, po drugie, jest w trakcie wdrażania zoptymalizowanych aplikacji 64-bitowych – to jego wyraźna przewaga nad Androidem.

System operacyjny iOS 7 w iPhonie 5s, podobnie jak Android 4.3, wspiera interfejs programowania Open GL ES 3.0, co pozwala użytkownikom na cieszenie się bogatymi efektami wizualnymi w grach. Świadczy o tym jednoczesne wprowadzenie na rynek iPhone’a 5s z grą Infinity Blade 3. Niemniej jednak, w kwestii bogactwa grafiki, nic na razie nie może równać się z Androidem.

Wprowadzając procesor zawierający ponad miliard tranzystorów, o wielkości 102 qmm, Apple celuje w przyspieszenie pracy aplikacji, zwłaszcza gier. W teście porównawczym Geekbench 3 model 5s osiągnął 2560 punktów, co zawdzięcza procesorowi Dual-Core A7, o częstotliwości 1,3 GHz. Dla porównania, w tym samym teście, iPhone 5 z systemem operacyjnym iOS 7 uzyskał zaledwie 1187, a iPad 4 (iOS 7) tylko 1428 punktów.

Odczuwalnie szybsza Safari: z kolei w teście porównawczym Sunspider przeglądarka Safari zainstalowana w iPhonie 5s potrzebowała zaledwie 401,4 milisekund na wykonanie zadania związanego ze skryptem Java – to rekord! Dotychczas niezrównany wynik notował telefon Samsung Galaxy S4 z czasem 837,3 milisekund. W praktyce, na pełne załadowanie strony za pośrednictwem WLAN i LTE przeglądarka Safari potrzebuje zaledwie 3 sekundy.

Internet i szybkość Apple iPhone 5s (Ocena: 4,43)
Przeglądarka: Szybkość / obsługa Flash 401 punktów / nie
Szybkość: Uruchamianie / Transfer danych / Ocena szybkości pracy (Geekbench) 22 min / 47 min / 2560 punktów

Mobilność: wydłużony czas pracy baterii

Bateria 1570 mAh w iPhonie 5s jest jak zawsze mocno osadzona w obudowie. W teście, polegającym na zwykłym przeglądaniu stron internetowych, jej żywotność wyniosła 7 godzin i 4 minuty. Czas pracy baterii w trybie online przy aktywnym wyświetlaczu o jasności ekranu na poziomie 75% wyniósł około 1,5 godziny więcej w porównaniu z poprzednim modelem iPhone’a.

Mobilność Apple iPhone 5s (Ocena: 3,42)
Żywotność baterii 7 godzin 4 minuty
Waga 112 g

Oprogramowanie i system operacyjny: nowoczesny wygląd i nowe funkcje iOS 7

Po raz pierwszy Apple dokonał zmian w wyglądzie swojego systemu operacyjnego iOS 7, który teraz jest świeższy, bardziej kolorowy i, przede wszystkim, dużo bardziej nowoczesny. Dodatkowo, nowy system operacyjny posiada wbudowane nowe funkcje, które już od dawna są częściowo dostępne użytkowników smartfonów z systemem Android.

Przesuwając palcem po ekranie iPhone’a z góry na dół, przeciąga się w dół pasek powiadomień zawierający informacje m.in. o bieżących wpisach kalendarzowych, jak również przychodzących połączeniach i wiadomościach. Z kolei przeciągając palcem z dołu do góry, uruchamia się centrum sterowania. Znajduje się tutaj pasek narzędzi szybkiego dostępu, jak również ważne funkcje takie jak WLAN, Bluetooth czy jasność wyświetlacza. Szczególnie praktyczny jest szybki dostęp do takich aplikacji jak latarka, kalkulator czy aparat fotograficzny.

Nowością w smartfonach z systemem iOS 7 jest funkcja wyszukiwania, którą można wywołać z każdego ekranu startowego. W tym celu wystarczy przytrzymać palec na środku ekranu startowego i przesunąć go w dół. Niestety, pole wyszukiwania pozwala jedynie na wyszukiwanie aplikacji zainstalowanych na smartfonie. Funkcja wyszukiwania w Internecie nie jest jeszcze zintegrowana.

W ramach systemu operacyjnego iOS 7 Apple doskonali również funkcję wielozadaniowości smartfona, dopasowując do niej wygląd najnowszych aplikacji. Podwójne kliknięcie w przycisk Początek powoduje uruchomienie przejrzystego menedżera zadań. Aplikacje aktualizują się same, wystarczy zaznaczyć taką opcję w ustawieniach smartfona. Natomiast Safari pozwala na szybkie przeglądanie stron, po przeciągnięciu palcem w lewo lub w prawo, co powoduje zmianę strony i przejście do kolejnej zakładki.

Pozytywnym zaskoczeniem dla użytkownika jest także nowa wersja Siri. Jej głos brzmi teraz dużo bardziej naturalnie, jedynie w przypadku trudnych słów mówi od czasu do czasu mechanicznie brzmiącym slangiem.

Bezpieczeństwo w odciskach palców: TouchID

Zamiast konkurować z innymi w takich obszarach jak inteligentne zegarki, czyli Smart Watch, Apple stawia na inny, równie ważny i aktualny temat: bezpieczeństwo. Dostępna w iPhonie 5s funkcja TouchID pozwala na odblokowanie smartfona i identyfikację użytkownika przy pomocy czytnika linii papilarnych. Wbudowany w przycisk Początek czujnik rozpoznaje odciski palców właściciela telefonu. Wystarczy delikatnie przyłożyć palec na przycisk, nie trzeba go przyciskać, a pierścień wykrywający zlokalizowany wokół przycisku rozpozna odczyta linie papilarne. Dzięki temu, iPhone 5s jest potencjalnie lepiej zabezpieczony niż smartfony odblokowywane przez podanie numeru PIN lub, zwłaszcza w przypadku systemu Android, niedopracowaną jeszcze funkcję rozpoznawania twarzy.

Odblokowywanie iPhone’a 5s odbywa się szybko i jest wyjątkowo łatwe. Wystarczy nacisnąć przycisk Początek, przytrzymać przez chwilę palec na czujniku i… gotowe! Czytnik rozpoznaje linie papilarne właściciela telefonu tak szybko, że często nie zdąży nawet wyświetlić się ekran blokady. Nadal jednak można korzystać z alternatywnego kodu liczbowego. Co ciekawe, telefon pozwala na zapisanie w pamięci większe liczby odcisków palców, dzięki czemu mogą go odblokować również inne wybrane osoby, np. znajomi.

Funkcja TouchID jest w pełni zintegrowana z systemem iOS 7, co pozwala również na kupowanie aplikacji w sklepie App Store za pośrednictwem czytnika linii papilarnych. To wyjątkowa cecha iPhone’a 5s, z którą nie może równać się żaden smartfon z systemem Android pod względem bezpieczeństwa lub wygody. Androidowe rozwiązania dotyczące bezpieczeństwa, np. Samsung Knox, są dużo bardziej czasochłonne i uciążliwe, dodatkowe przygotowane raczej z myślą o użytkownikach biznesowych.

Multimedia: zoptymalizowany aparat iSight

Wbudowany w iPhonie 5s aparat iSight pozwala na robienie zdjęć w rozdzielczości 8 megapikseli. Ale zdjęcia są lepsze, ponieważ przeprojektowana została matryca kamery. Czujnik BSI jest większy, poszczególne diody są większe, większe są zatem również piksele. Dodatkowo, zwiększono również otwór przysłony do f/2.2, dzięki czemu zdjęcia robione iPhonem 5s są ostre, odwzorowują prawdziwe barwy i duże natężenie światła. Znajdująca się w tylnej części aparatu lampa błyskowa, z dwoma lampami LED w różnych kolorach, sprawia, że oświetlenie automatycznie i w optymalny sposób dopasowuje się do warunków otoczenia. Gwarantuje naturalny odcień barw, mimo zastosowania lampy błyskowej. Podczas testu aparat reagował wyjątkowo płynnie na zmiany motywów zdjęć, szybko i sprawnie działała również funkcja Autofokus.

Wyzwalacz aparatu pozwala na stosowanie różnych trybów fotografowania, które można wybrać, przeciągając palcem w bok. Filmy wideo są nagrywane w rozdzielczości Full-HD (1080 x 1920 pikseli), z prędkością 30 klatek na sekundę. Obraz wideo jest ostry, stano wierne odwzorowanie kolorów i pozbawiony jest szumów. Funkcja Slow-Motion, pozwalająca na tworzenie materiałów wideo z prędkością zaledwie 120 klatek na sekundę, to wyjątkowa cecha aparatu. Opracowując materiał wideo już po jego nagraniu, można ustawić dokładny czas rozpoczęcia i zakończenia filmu w trybie slow-motion, co umożliwia uzyskanie naprawdę świetnych efektów. Pozostała część filmu jest odtwarzana z normalną prędkością. Model iPhone 5s zachwyca również procesorem o bardzo wysokiej wydajności.

Multimedia Apple iPhone 5s (Ocena: 3,99)
Aparat: Rozdzielczość / Jakość obrazu / Autofokus / Touch-Fokus / Makro / Programy motywów / Stabilizator obrazu / zoom optyczny / zoom cyfrowy / mechaniczny wyzwalacz / światło LED 3264 x 2448 pikseli / 5 / tak / tak / tak / tak / tak / / tak / nie / tak
Wideo: Rozdzielczość / Jakość obrazu i barw / Stabilizator obrazu / Dźwięk stereo 1920 x 1080 pikseli / dobra / tak / tak
Formaty wideo / Formaty audio / DLNA / / tak

Wnioski z testu: Godny uwagi, udoskonalony model iPhone’a

W swoim nowym smartfonie Apple oferuje użytkownikowi nieskazitelną jakość wykonania i szlachetny wygląd, który cechował już poprzedników iPhone’a 5s. Wyraźnie widoczne i odczuwalne są udoskonalenia: większa wydajność urządzenia, lepszy aparat i wydłużona żywotność baterii. Nowy system operacyjny iOS 7 dający poczucie świeżości i nowoczesności, może jednak odstraszyć wieloletnich użytkowników produktów Apple’a, przyzwyczajonych do starszych wersji iOS. Ponadto, wiele z nowych funkcji systemu jest już wbudowanych w telefonach z systemem Android. Niewątpliwą nowością w świecie smartfonów jest wrażliwy na dotyk przycisk Początek w iPhonie 5s, wyposażony w czytnik linii papilarnych.