iRiver E100 (8 GB)

W porównaniu z pozostałymi testowanymi modelami E100 ma dużo mniejsze możliwości odtwarzania filmów. Ten minus nadrabia jednak oryginalnym wyglądem, jakością wykonania oraz obsługą kilku formatów muzycznych.

E100 wyróżnia się pod względem stylistyki, oferuje ładnie zaprojektowany i funkcjonalny interfejs. Przyciski niestety nie zawsze działają precyzyjnie, trochę dziwnie zaprojektowano przechodzenie do poprzedniego lub następnego pliku (odpowiadają za to przyciski góra- dół). Podczas oglądania filmów trzeba obrócić odtwarzacz o 90 stopni (również układ przycisków się zmienia). Producent nie spolszczył interfejsu, chociaż do wyboru mamy polski język, to dotyczy to wyboru kodowania znaków, dlatego odtwarzacz nie ma problemów z wyświetlaniem polskich znaków w nazwach plików czy folderów. Odtwarzacz pozwala na odsłuchiwanie muzyki zapisanej w dwóch najpopularniejszych formatach MP3 i WMA, plików OGG Vorbis i zapisanych w bezstratnym formacie FLAC.

W porównaniu z pozostałymi testowanymi modelami E100 ma dużo mniejsze możliwości odtwarzania filmów. Żaden z kilkunastu skopiowanych przez nas tytułów (formaty: AVI, DivX, XviD, rozdzielczość powyżej 320x240) nie został poprawnie wyświetlony. Prawdopodobnie powodem jest to, że filmy nie zostały zakodowane w Simple Profile. Plików RMVB urządzenie w ogóle nie widzi. Skonwertowane filmy do formatu obsługiwanego przez odtwarzacz odtwarzają się płynnie i nie ma problemu z opóźniającym się dźwiękiem. Obraz jest wyraźny, nasycenie barw jest wystarczające, minusem są jednak wąskie kąty widzenia. Z tył odtwarzacza znajdziemy dwa centymetrowe głośniczki, które przydadzą się gdy będziemy oglądać film, do odsłuchiwania muzyki też mogą służyć, aczkolwiek jakość generowanego przez nie dźwięku pozostawia wiele do życzenia. Odtwarzacz dobrze wypadł w teście długości pracy na wbudowanym akumulatorze, odtwarzając testowy album przez prawie 20 godzin. Nie jest to wynik klasyfikujący ten model do grona najdłużej pracujących odtwarzaczy na akumulatorze (ponad 30 godzin), jednak mieści się w środku stawki.

Jakość dźwięku

Pod względem jakości dźwięku jest to raczej tańsza namiastka Cliksa 2, a nie jego następca. Scena dźwiękowa o przeciętnej głębi, zakres średniotonowy i soprany w miarę dobrych proporcjach, ale gdzieś znikają niuanse. Bas płytki mało zróżnicowany, bez wyrazu. Odtwarzacz szumi, jest to jednostajny szum niezależny od ustawionej głośności. Ocena 5/10 pkt