iRobot Braava jet m6 - test mopa automatycznego z funkcją zamiatania

Zalety:

 • Ciekawy wygląd
 • Precyzyjna nawigacja
 • Wysoka wydajność
 • Prosta i intuicyjna obsługa
 • Zaawansowana aplikacja mobilna

Wady:

 • Wysoka cena
 • Wolny czas pracy
 • Taranowanie niektórych przeszkód

iRobot Braava jet m6 to zaawansowany robot mopujący wyposażony w wiele ciekawych funkcji, które mieliśmy okazję sprawdzić podczas naszych testów. Zobaczcie, czy rzeczywiście mop automatyczny to coś, co powinno znaleźć się wśród domowego wyposażenia?

Roboty sprzątające gościły w naszej redakcji niejednokrotnie, o czym możecie się przekonać zaglądając do naszych rankingów odkurzaczy automatycznych. Wśród recenzowanych produktów nie zabrakło oczywiście urządzeń marki iRobot. Roomba to najpopularniejsze odkurzacze automatyczne na rynku, ale nie o nich dzisiaj będzie mowa. Tym razem mieliśmy okazję przetestować nieco inny produkt marki iRobot, a mianowicie robota mopującego Braava jet m6.

Sprawdziliśmy, jak mop automatyczny Braava jet m6 radzi sobie z czyszczeniem twardego podłoża w postaci paneli oraz kafli. Całkowita powierzchnia mieszkania, po którym poruszał się robot to ok. 50 m2. W tych warunkach mogliśmy zobaczyć, czy urządzenie działa prawidłowo zarówno w dzień, jak i w nocy, przy zgaszonym świetle. Sprawdziliśmy, czy jest w stanie usunąć zaschnięte plamy i wyczyścić niektóre zakamarki, nie wjeżdżając przy tym na dywany lub wycieraczki. Zobaczyliśmy, jak działa funkcja zamiatania oraz jakie dodatkowe możliwości daje aplikacja mobilna. Oceniliśmy także wygląd oraz jakość wykonania robota Braava jet m6, a także sposób jego czyszczenia i konserwacji.

Co w zestawie?

Zacznijmy od zawartości pudełka. W zestawie, oprócz robota mopującego Braava jet m6, znajdziemy stację ładującą wraz ze zdejmowaną tacką ociekową, zbiornik na wodę (445 ml) oraz komplet nakładek czyszczących. Otrzymujemy trzy nakładki do mopowania (dwie nakładki jednorazowe i jedna nakładka z mikrofibry, nadająca się do prania) oraz dwie nakładki do zamiatania (jednorazowa i z mikrofibry). Do tego, w zestawie znajduje się specjalny płyn do mycia podłóg Braava jet o pojemności 118 ml.

iRobot Braava jet m6 - test mopa automatycznego z funkcją zamiatania
iRobot Braava jet m6 - test mopa automatycznego z funkcją zamiatania

Wygląd i jakość wykonania

Robot mopujący Braava jet m6 prezentuje się naprawdę ciekawie. Wszystko dzięki nowoczesnemu designowi, solidnej konstrukcji oraz kompaktowym rozmiarom (ok. 27 cm x 8,9 cm). Biała, matowa obudowa sprawia, że kurz zbierający się na urządzeniu jest właściwie niewidoczny.

Na górnej części robota znajdują się przyciski funkcyjne (rozpoczęcie sprzątania, czyszczenie punktowe oraz powrót do stacji), czujnik RCON (sensor komunikacji ze stacją dokującą), kamera, wbudowany uchwyt do przenoszenia oraz pokrywa, pod którą umieszczono zbiornik na wodę.

iRobot Braava jet m6 - test mopa automatycznego z funkcją zamiatania
iRobot Braava jet m6 - test mopa automatycznego z funkcją zamiatania

Na przedniej części, będącej jednocześnie zderzakiem, znajdziemy dyszę spryskiwacza oraz przycisk wysuwania nakładki, natomiast na dole umieszczone zostały styki ładowania, czujniki wysokości (wykrywające dywany, wycieraczki itp.), koła oraz prowadnice nakładek. Tam również umiejscowiony został czytnik nakładek.

iRobot Braava jet m6 - test mopa automatycznego z funkcją zamiatania
iRobot Braava jet m6 - test mopa automatycznego z funkcją zamiatania

Dodatkowym udogodnieniem jest tacka ociekowa zabezpieczająca podłogę przed nadmierną wilgocią. Należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej przestrzeni wokół stacji ładującej (ok. 0,5 po bokach i 1,2 m z przodu), aby robot mógł swobodnie do niej dotrzeć.

iRobot Braava jet m6 - test mopa automatycznego z funkcją zamiatania

iRobot Braava jet m6 - funkcje

Robot mopujący Braava jet m6 do precyzyjnego czyszczenia wykorzystuje system nawigacji iAdapt 3.0 z technologią vSLAM i Imprint Smart Mapping. Dzięki temu, urządzenie rozpoznaje plan mieszkania, a następnie dostosowuje sposób sprzątania do poszczególnych pomieszczeń. Za pomocą wbudowanej kamery utworzona zostaje mapa przestrzeni, którą następnie możemy zarządzać w aplikacji iRobot Home. Tam także decydujemy, które pokoje mają być w danym momencie posprzątane oraz gdzie robot ma nie wjeżdżać.

Zbieranie zanieczyszczeń z twardego podłoża jest możliwe dzięki specjalnym nakładkom, które otrzymujemy w zestawie. Robot Braava jet m6 może pracować zarówno w trybie mopowania, jak i zamiatania w zależności od rodzaju zamontowanej nakładki. Co ciekawe, dzięki specjalnemu czytnikowi robot jest w stanie automatycznie ją rozpoznać.

Za pomocą aplikacji mobilnej możemy decydować, w jaki sposób robot mopujący ma czyścić dane podłoże. Do wyboru mamy trzy tryby sprzątania na mokro:

 • Standardowy, przeznaczony do codziennego sprzątania niewielkich zabrudzeń - zachowuje równowagę między mocą sprzątania a posprzątaną powierzchnią
 • Dokładny, do najtrudniejszych zanieczyszczeń - sprząta z maksymalną mocą na mniejszej powierzchni,
 • Do lekkich zabrudzeń, który pozwala na szybsze sprzątanie większych powierzchni w krótszym czasie i z mniejsza mocą.

Dodatkowo, jeśli chcemy posprzątać mniejsze wyznaczone obszary (do 1 m2) możemy skorzystać z opcji Spot Clean, naciskając przycisk na robocie.

Oprócz tego, możemy samodzielnie regulować moc spryskiwania, decydując w ten sposób, jaka ilość płynu ma trafiać na podłogę.

iRobot Braava jet m6 - test mopa automatycznego z funkcją zamiatania

iRobot Braava jet m6 - działanie

Pierwsze uruchomienie robota mopującego Braava jet m6 jest proste i intuicyjne - wystarczy podłączyć stację dokującą w odpowiednim miejscu, przymocować do robota wybraną nakładkę, napełnić zbiornik (w przypadku użycia nakładki mopującej) i przesunąć robota na styki ładujące, aby aktywować akumulator. Jak zaznacza producent, przed rozpoczęciem pierwszego sprzątania należy naładować akumulator do pełna. Stan baterii możemy sprawdzić w aplikacji lub sugerując się kontrolką świetlną na urządzeniu - pulsowanie światła oznacza, że robot jest w trakcie ładowania.

Kiedy już robot będzie gotowy do pracy możemy uruchomić go za pomocą przycisku Clean na górnym panelu lub z poziomu aplikacji mobilnej iRobot Home. Wybierając pierwszą opcję, robot zacznie automatycznie eksplorować i sprzątać dom w sposób metodyczny, wykonując trzy przejazdy. Jeśli chcemy zmienić preferencję dotyczące sprzątania oraz ilości rozpylanej wody musimy przejść do ustawień w aplikacji.

Podobnie jeśli chcemy zarządzać mapą danej przestrzeni. Aby ja stworzyć musimy rozpocząć tzw. cykl mapowania, wybierając funkcję Mapy na głównej stronie aplikacji. Pamiętajmy, aby przed rozpoczęciem otworzyć wszystkie drzwi i usunąć z podłogi wszelkie przeszkody, takie jak buty, ładowarki, zabawki itp. Podczas takiego przejazdu również musimy zamontować nakładę. W tym przypadku dobrym rozwiązaniem jest użycie nakładki do czyszczenia na sucho.

Po skończonym "treningu" będziemy mogli spersonalizować mapę, dzieląc i oznaczając poszczególne pomieszczenia, a także wybierając konkretne strefy - sprzątania oraz strefy, do których robot nie będzie miał dostępu. Dodatkowo, każdy pokój oraz każda strefa może zostać przez nas nazwana, co z kolei może pomóc podczas korzystania z asystentów głosowych (Alexa lub Google Assistant), z którymi współpracuje robot mopujący Braava jet m6.

Konfiguracja pomieszczeń oraz ich oznaczenie pozwoli również na precyzyjne rozplanowanie sprzątania każdego dnia. Za pomocą harmonogramu możemy zdecydować kiedy i gdzie robot mopujący ma rozpocząć sprzątanie.

Jeśli robot Braava jet m6 rozładuje się w trakcie sprzątania, samodzielnie wróci do stacji dokującej w celu naładowania, a następnie automatycznie wznowi pracę od miejsca, gdzie ją zakończył.

iRobot Braava jet m6 - test mopa automatycznego z funkcją zamiatania

Współpraca z iRobot Roomba i7

Co ciekawe, robot mopujący Braava jet m6 może współpracować z innymi urządzeniami marki iRobot, m.in. z odkurzaczem automatycznym Roomba i7. W ten sposób możemy całkowicie zautomatyzować sprzątanie powierzchni płaskich w mieszkaniu - najpierw robot odkurzający pozbywa się większych zabrudzeń, a następnie Braava jet m6 rozpoczyna mopowanie w celu usunięcia różnego rodzaju plam i odświeżenia podłogi. Za pomocą aplikacji iRobot Home możemy odpowiednio zsynchronizować pracę obu urządzeń.

Czyszczenie i konserwacja

Czyszczenie poszczególnych elementów robota mopującego Braava jet m6 nie należy do zbyt skomplikowanych czynności, szczególnie jeśli korzystamy z jednorazowych nakładek, które po zużyciu wyrzucamy do śmieci. I wcale nie musimy ich dotykać - wystarczy nacisnąć specjalny przycisk na robocie, a nakładka automatycznie zostanie odczepiona od urządzenia. Jeśli chodzi o nakładki do mopowania z mikrofibry, tutaj sprawa jest o tyle prosta, że możemy je po prostu wyprać - w pralce lub ręcznie.

Należy również regularnie czyścić czytnik nakładek oraz czujniki znajdujące się na dolnej części robota. W tym celu możemy użyć wilgotnej szmatki. Warto także pozbywać się zabrudzeń z kół oraz z obudowy robota. Nie zapominajmy także o czyszczeniu tacki ociekowej i płukaniu zbiornika na wodę.

Pełen poradnik czyszczenia i konserwacji robota znajdziemy w aplikacji iRobot Home.

Nasze wrażenia

iRobot Braava jet m6 po wyjęciu z pudełka niewątpliwie przyciąga uwagę swoim designem, solidną konstrukcją oraz dość kompaktowym rozmiarem. Zaletą okazuje się również dołączona do zestawu tacka na wodę, która zabezpiecza podłogę przed nadmierną wilgocią (np. gdy urządzenie jest w trakcie ładowania) oraz komplet nakładek mopujących i próbka płynu do mycia podłóg (ok. 118 ml).

Robot podczas przejazdów, zarówno w ciągu dnia, jak w ciemnych pomieszczeniach, radził sobie naprawdę dobrze - wjeżdżał zarówno pod niskie meble, takie jak fotele, łóżko czy podwieszane szafki. Podczas czyszczenia poszczególnych powierzchni unikał wjeżdżania na dywany czy wycieraczki. Niestety nieco gorzej radził sobie z ewentualnymi przeszkodami, jak np. pudełko po butach czy butelki, jednak te nie powinny znajdować się na podłodze. Dosyć często obijał się również o ściany czy szafki, a szczególnie podczas pierwszych próbnych przejazdów (łącznie robot wykonał 3 przejazdy w celu utworzenia dokładnej wizualizacji mapy).

Nakładka do zamiatania to dodatkowa funkcja, która sprawdza się całkiem nieźle, jak na swoje możliwości - zbiera niewielkie zanieczyszczenia oraz włosy z powierzchni twardych, nie rozprzestrzeniając ich po całym mieszkaniu. W zestawie otrzymujemy dwie nakładki do czyszczenia na sucho - jednorazową i drugą z mikrofibry, którą możemy uprać.

Warto podkreślić, że niewielki zbiornik na wodę (ok. 445 ml), po uzupełnieniu do pełna, wystarcza na bardzo długo. Oczywiście wiele zależy od ustawień i trybu, w którym robot sprząta, jednak podczas kilkukrotnych przejazdów w każdym z trybów, robot nie wymagał w międzyczasie uzupełnienia zbiornika.

W czasie przejazdów z nakładkami mopującymi robot poradził sobie bardzo dobrze, szczególnie jeśli chodzi o otwarte przestrzenie - nie miał problemu z wyczyszczeniem zaschniętych czy tłustych plam, które utworzyliśmy specjalnie w celu sprawdzenia skuteczności robota. Trzeba również przyznać, że podłoga wysycha bardzo szybko - robot nie pozostawia nadmiaru wody na podłożu.

Naszym zdaniem robot mopujący iRobot Braava jet m6 to urządzenie, którego skuteczność sprawdzi się w niezagraconych mieszkaniach. To dobre rozwiązanie jeśli posiadamy parkiet czy dużą przestrzeń w kuchni.

Należy dodać, że urządzenie jest ciche i nie wymaga skomplikowanego czyszczenia poszczególnych elementów, o czym pisaliśmy wyżej.

Nie mamy również żadnych zastrzeżeń jeśli chodzi o aplikację mobilną, która posiada szeroki zakres funkcji oraz ustawień, za pomocą których możemy kontrolować i dokładnie zaplanować pracę robota nie ruszając się z miejsca czy będąc poza domem. A jeśli jeszcze zsynchronizujemy pracę mopa Braava z odkurzaczem automatycznym Roomba i7, to już całkiem możemy zostać wyręczeni w sprzątaniu powierzchni płaskich w naszym domu. Warto pomyśleć o takich udogodnieniu.

Cena dodatkowych nakładek:

Cena płynu do mycia podłóg:

Robot mopujący Braava jet m6 kosztuje obecnie 2699 zł i jest objęty 24-miesięczną gwarancją producenta.

Więcej informacji: irobot.pl

iRobot Braava jet m6 - test mopa automatycznego z funkcją zamiatania