iRobot Roomba 780

Zalety:

  • Czujnik zabrudzenia
  • Skuteczny system sprzątający
  • Nie wciąga kabli

Wady:

  • Małą pojemność pojemnika na śmieci

iRobot Roomba 780 to najdroższy a zarazem najlepszy według nas robot automatyczny w naszym rankingu. Wyposażony jest w zaawansowany system czyszczący i dopracowany algorytm, który pozwala uzyskać wysoką skuteczność sprzątania.

iRobot Roomba 780 ma średnicę około 35 cm i wyposażony jest w dwa 4 cm kółka, które bez problemów pokonują nawet wysokie progi (do 2 cm). Odkurzacz jako jeden z nielicznych wyposażony jest również w skuteczny system zapobiegający zwijaniu kabla, na który najedzie.

iRobot Roomba 780 wyposażony jest w niewielki pojemnik na brud o pojemności 0,26 l. Na górze obudowy umieszczono praktyczną rączkę, która ułatwia jego przenoszenie, oraz wyświetlacz z zestawem przycisków do programowania pracy odkurzacza. W komplecie znajdziemy również dwie wirtualne latarnie, stację dokującą, pilota i pakiet akumulatorów.

System czyszczący

Roomba 780 wyposażona jest w jedną boczną szczotkę i system czyszczący składający się z dwóch szczotek (ze sztywnym włosem i gumowa). Dodatkowo system wytwarzający podciśnienie do zbierania kurzu i drobnych pyłków. Odkurzacz dobrze radzi sobie zarówno z czyszczeniem gładkich powierzchni jak i dywanów. Dzięki zamontowaniu kilku czujników wysokościowych nie spadnie też ze schodów, chociaż zauważyliśmy, że czasami tak się zapędza, że niebezpiecznie zawisa na krawędzią i nie może się cofnąć. Tego problemu nie ma Samsung NaviBOT Silencio SR8895 tyle, że on porusza się wolniej.

W praktyce

Roomba 780 postawiona na środku pokoju zaczyna zataczać coraz większe okręgi, a gdy dojedzie do ściany czy przeszkody dokładnie ją objeżdża, a następnie rusza się po przekątnych. Odkurzacz nie jeździ tak systematycznie jak model Samsunga, jednak dzięki temu potrafi kilkukrotnie przejechać po tych samych miejscach, co zwiększa skuteczność sprzątania. Świetną sprawą jest czujnik zabrudzenia, a raczej zestaw czujników (optyczny i dźwiękowy), bo dzięki nim po wykryciu zabrudzenia odkurzacz sam przełącza się w dokładny tryb sprzątania danego fragmentu podłogi. Dwa zewnętrzne czujniki (wirtualne latarnie) pomagają odnaleźć odkurzaczowi drogę do stacji dokującej, a w opcji Wirtualnej Ściany zagradzają mu dostęp do miejsc, w których ma nie sprzątać. Stacja dokująca to świetne rozwiązanie, ponieważ nie trzeba pamiętać o ładowaniu urządzenia.

Dzięki zaawansowanemu programatorowi możemy ustawić pracę odkurzacza na siedem dni tygodnia. Dodatkowo w pudełku znajdziemy też pilota, którym możemy sterować odkurzaczem ręcznie. Wyciąganie pojemnika, szczotek i ich czyszczenie jest bardzo proste. Pomimo tego żep ojemnik na smieci jest większy niż ten zastosowany w odkurzaczu Viledy M-448A Cleaning Robot (0,27 l) to i tak jest niewielki (0,37 l). W mieszkaniu ze zwierzakami, będziemy musieli go opróżniać co 2-3 dni. Niestety to wada większości odkurzaczy automatycznych.

Wnioski

iRobot Roomba 780 to według nas jeden z najlepszych odkurzaczy automatycznych jakie możemy obecnie kupić. Świetnie sprząta a dodatkowe wyposażenie jest bogate i funkcjonalne. Porusza się na pozór chaotycznie, ale zaawansowane algorytmy sprawiają że świetnie radzi sobie ze sprzątaniem dużych jak i małych powierzchni. Tańszą alternatywą jest odkurzacz Carneo Smart Cleaner 610 - bez czujnika zabrudzenia.