iiyama ProLite B2776HDS

iiyama ProLite B2776HDS to monitor, który nas mile zaskoczył. nie jest drogi, i pozbawiony jest zbędnych wodotrysków. Oferuje za to dobrej jakości obraz i ekran, na którym możemy wygodnie nie tylko pracować ale również oglądać filmy czy mecze piłki nożnej.

Obudowa

iiyama ProLite B2776HDS waży niecałe 8 kg i dzięki szerokiej podstawce stabilnie stoi na biurku. Gruba plastykowa obudowa nie robi specjalnego wrażenia, jest za to praktyczna (nie są widoczne na niej odciski palców, czy kurz) i mocna. Nawet przy mocnym dociśnięciu nic w niej nie trzeszczy nie ugina się.

Na specjalną uwagę zasługuje podstawka, która pozwala na szeroki zakres zmian położenia ekranu. To jeden z nielicznych monitorów, która pozwala nie tylko na pochylanie monitora w pionie, ale też obracanie wokół osi, czy zmianę wysokości położenia matrycy.

Zobacz również:

  • Recenzja: Możesz przestać szukać monitora - IIYAMA G-MASTER GB3467WQSU to optymalny wybór

Sterujemy monitorem za pomocą przycisków, które umieszczone są na dolnej krawędzi ramki obudowy. Monitor wyposażony jest dwa głośniki 1,5 W i trzy interfejsy do przesyłania sygnału: DVI-D, HDMI i VGA. Obsługuje też HDCP. Takie wyposażenie pozwala na bezproblemowe podłączenie go do komputera stacjonarnego (najczęściej przez DVI) jak i laptopa (HDMI).

Ekran

iiyama ProLite B2776HDS dysponuje dużą matrycą o przekątnej 27 cali, która pracuje w rozdzielczości FullHD (1920x1080 pikseli). Plamka ma kształt kwadratu o długości 0,311mm. Kąty widzenia są podobnie jak wielkość i kształt plami przeciętne dla tej wielkości monitorów TN i wynoszą 170 stopni w poziomie i160- stopni w pionie. Czyli nie są zbyt szerokie.

Jakość obrazu

iiyama ProLite B2776HDS po przywróceniu ustawień fabrycznych obraz jest daleki od ideału. Temperatura barwowa jest zimna (7052 K) a współczynnik deltaE jest dosyć wysoki i wynosi 16 pkt (im wyższy tym większe odchylenie od próbki wzorcowej). Monitor daje się jednak łatwo skalibrować. Nam udało się obniżyć współczynnik deltaE do 1,9 pkt i uzyskać bardziej naturalną temperaturę barwową (6607 K). Do codziennej pracy warto też nieco przyciemnić matrycę (domyślnie ma ona jasność 253 cd/m2).Matowy ekran, okazuje się świetnym wyborem, bo nie powstają na nim męczące refleksy świetlne. Kąty widzenia są przeciętne, ale to cecha matryc TN.

Wnioski

Choćiiyama ProLite B2776HDS to monitor z zacięciem biznesowym to okazuje się również dobrym wyborem do oglądania filmów czy gier. Jak dla nas to uniwersalna konstrukcją, która pozbawiona jest wodotrysków w postaci algorytmów poprawiających jakość wyświetlanego obrazu gdy oglądamy filmy. Według nas nie jest to aż takie istotne przy tak atrakcyjnej cenie monitora.

Zobacz inne testy monitorów