iiyama ProLite B2776HDS

iiyama ProLite B2776HDS to monitor, który nas mile zaskoczył. nie jest drogi, i pozbawiony jest zbędnych wodotrysków. Oferuje za to dobrej jakości obraz i ekran, na którym możemy wygodnie nie tylko pracować ale również oglądać filmy czy mecze piłki nożnej.

Obudowa

iiyama ProLite B2776HDS waży niecałe 8 kg i dzięki szerokiej podstawce stabilnie stoi na biurku. Gruba plastykowa obudowa nie robi specjalnego wrażenia, jest za to praktyczna (nie są widoczne na niej odciski palców, czy kurz) i mocna. Nawet przy mocnym dociśnięciu nic w niej nie trzeszczy nie ugina się.

Na specjalną uwagę zasługuje podstawka, która pozwala na szeroki zakres zmian położenia ekranu. To jeden z nielicznych monitorów, która pozwala nie tylko na pochylanie monitora w pionie, ale też obracanie wokół osi, czy zmianę wysokości położenia matrycy.

Sterujemy monitorem za pomocą przycisków, które umieszczone są na dolnej krawędzi ramki obudowy. Monitor wyposażony jest dwa głośniki 1,5 W i trzy interfejsy do przesyłania sygnału: DVI-D, HDMI i VGA. Obsługuje też HDCP. Takie wyposażenie pozwala na bezproblemowe podłączenie go do komputera stacjonarnego (najczęściej przez DVI) jak i laptopa (HDMI).

Ekran

iiyama ProLite B2776HDS dysponuje dużą matrycą o przekątnej 27 cali, która pracuje w rozdzielczości FullHD (1920x1080 pikseli). Plamka ma kształt kwadratu o długości 0,311mm. Kąty widzenia są podobnie jak wielkość i kształt plami przeciętne dla tej wielkości monitorów TN i wynoszą 170 stopni w poziomie i160- stopni w pionie. Czyli nie są zbyt szerokie.

Jakość obrazu

iiyama ProLite B2776HDS po przywróceniu ustawień fabrycznych obraz jest daleki od ideału. Temperatura barwowa jest zimna (7052 K) a współczynnik deltaE jest dosyć wysoki i wynosi 16 pkt (im wyższy tym większe odchylenie od próbki wzorcowej). Monitor daje się jednak łatwo skalibrować. Nam udało się obniżyć współczynnik deltaE do 1,9 pkt i uzyskać bardziej naturalną temperaturę barwową (6607 K). Do codziennej pracy warto też nieco przyciemnić matrycę (domyślnie ma ona jasność 253 cd/m2).Matowy ekran, okazuje się świetnym wyborem, bo nie powstają na nim męczące refleksy świetlne. Kąty widzenia są przeciętne, ale to cecha matryc TN.

Wnioski

Choćiiyama ProLite B2776HDS to monitor z zacięciem biznesowym to okazuje się również dobrym wyborem do oglądania filmów czy gier. Jak dla nas to uniwersalna konstrukcją, która pozbawiona jest wodotrysków w postaci algorytmów poprawiających jakość wyświetlanego obrazu gdy oglądamy filmy. Według nas nie jest to aż takie istotne przy tak atrakcyjnej cenie monitora.

Zobacz inne testy monitorów


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: