iiyama ProLite E2208HDS B-2

Dwudziestodwucalowy monitor iiyamy został przystosowany do wyświetlania obrazu z natywną rozdzielczością 1920 x 1080 pikseli. Dzięki niewielkiej plamce (0,248 mm) obraz sprawia wrażenie bardzo ostrego, składającego się z wielu detali. Mimo zastosowania taniej matrycy TN bardzo przyzwoicie oceniliśmy jakość wyświetlanego obrazu – zarówno odwzorowanie barw, jak i kontrast nie budzą naszych zastrzeżeń. Dzięki dużej bezwładności zastosowanej matrycy (czas reakcji 2 ms) monitor powinien sprawdzić się w rękach graczy.Prolite E2208HDS B-2 obsługuje protokół HDCP, dzięki czemu użytkownik może oglądać na nim filmy wysokiej rozdzielczości.

Monitor został przystosowany do wyświetlania obrazu z natywną rozdzielczością 1920 x 1080 pikseli. Ponieważ przekątna ekranu wynosi zaledwie 22 cale, aby uzyskać tak dużą rozdzielczość trzeba było zastosować matrycę składające się z niezwykle małych pikseli – wielkość plamki wynosi zaledwie 0,248 mm. Dzięki temu obraz sprawia wrażenie bardzo ostrego, składającego się z wielu detali. Użytkownik tego monitora może oglądać na nim filmy wysokiej rozdzielczości pochodzące bezpośrednio z błękitnego nośnika (Prolite E2208HDS B-2 obsługuje protokół HDCP).

Zastosowano w tym modelu matrycę typu TN, cechującą się bardzo krótkim czasem reakcji - w specyfikacji technicznej producent deklaruje 2 ms. W porównaniu do innych testowanych przez nas produktów o takich samych parametrach charakteryzujących bezwładność iiyama wypadła nieco słabiej.

Jakość obrazu

Po zresetowaniu ustawień do wartości „fabrycznych” wykonaliśmy kilka wstępnych pomiarów. Okazało się, że jak w większości przypadków producent proponuje obraz zbyt jasny – biel wyświetlana jest z mocą 246 cd/m2 (standardem jest 150 cd/m2). Przy tych ustawieniach możliwe jest osiągnięcie kontrastu 724:1. Temperatura barwowa jest zdefiniowana na poziomie 6200 stopni Kelwina. Po zredukowaniu jasności do 150 cd/m2 i wykonaniu kalibracji kontrast spadł do poziomu 514:1 (oczywiście pomiar wykonywany był przy wyłączonym trybie kontrastu dynamicznego – w produktach iiyamy określanego jako „ACR”). Temperaturę barwową udało się ustawić idealnie – kilkakrotnie wykonane pomiary wskazywały 6500 stopni Kelwina (+/- 2 stopnie). Równomierność podświetlenia jak na tę klasę monitora okazała się całkiem przyzwoita (około 88%). Dobrze oceniamy także wierność barw - odchylenie DeltaE po kalibracji wynosi zaledwie 6 jednostek (przed kalibracją 13). Bardzo dobrze oceniamy szczegółowość obrazu.

Podsumowanie

Monitor jest godnym polecenia produktem – za stosunkowo niewielkie pieniądze umożliwia wyświetlanie obrazu wysokiej rozdzielczości. I to całkiem niezłej jakości.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: