iiyama ProLite E2773HDS

Iiyama ProLite E2773HDS to 27-calowy wyświetlacz, który wykonany jest w technologii TN (Twisted Nematic). Jest na tyle duży, że możemy go kupić w zastępstwie telewizora, dzięki krótkiemu czasowi reakcji świetnie spisuje się również w grach

Obudowa

Iiyama ProLite E2773HDS wyposażony jest w czarną obudowę, wykonaną z dobrej jakości plastyku. Błyszcząca ramka i podstawka monitora wyglądają stylowo i nowocześnie, niestety szybko się kurzą i zostają na nich odciski palców. Tył obudowy jest matowy. Obudowa jest dobrze wykonana i ma odpowiednią sztywność, nic w niej nie trzeszczy nie ugina się gdy przestawiamy monitor.

Szeroka podstawka dobrze stabilizuje monitor na biurku w czym pomagają gumowe stopki. Niestety pozwala ona tylko na niewielkie odchylanie ekranu w pionie. Jeżeli zależy Wam na regulacji wysokości położenia matrycy czy też obracaniu ekranu, to zwróćcie uwagę na 27 calowy monitor {a:http://www.pcworld.pl/testy/recenzja/LCD00243-iiyama.ProLite.B2776HDS.html}}ProLite B2776HDS.

Ekran

Iiyama ProLite E2773HDS wykorzystuje dużą matrycę Full HD o przekątnej 27 cali, która wykonana jest w technologii TN. To konstrukcja o dobrym stosunku możliwości do ceny, oferuje dosyć wąskie kąty widzenia (160x170 stopni), przeciętną jakość obrazu, ale za to bardzo krótki czas reakcji (1 ms). Nam szczególnie spodobało się matowe wykończenie ekranu, na którym nie powstają denerwujące refleksy świetlne czy odbicia.

Wyposażenie

Iiyama ProLite E2773HDS to prosty monitor, i taki jest też jego interfejs programowy. Sterujemy nim za pomocą przycisków umieszczonych na dole ekranu. Z tyłu obudowy znajdziemy trzy gniazda do przesyłania sygnału: DVI, HDMI i VGA i dwa gniazda audio (wyjście i wejście). Producent zamontował również dwa nieduże 2 W głośniczki, które do podstawowych zastosowań w zupełności wystarczą.

Wyniki testów

Iiyama ProLite E2773HDS tuz po przywróceniu ustawień fabrycznych generuje dosyć ć zimny obraz o temperaturze barwowej wynoszącej 7251 K (dzienna temperatura to 6500 K). Równomierność podświetlenie jest całkiem dobra jak na monitor o tak dużej przekątnej i wynosi 93%. Współczynnik deltaE wynosi 18 pkt (im mniejszy tym mniejsze odchylenie od próbki wzorcowej). Kontrast jest całkiem przyzwoity i wynosi 1025:1 (dane wg producenta to 1200:1), jasność jest przeciętna i wynosi 253 cd/m2 (w specyfikacji 300 cd/m2). Zastosowana matryca jest bardzo szybka, w czym pomaga funkcja system OverDrive, który zapewnia pięciostopniowe przyspieszenie reakcji.

iiyama ProLite E2773HDS

iiyama ProLite E2773HDS - jasność

iiyama ProLite E2773HDS

iiyama ProLite E2773HDS - kontrast

iiyama ProLite E2773HDS

iiyama ProLite E2773HDS - równomierność podświetlenia

Wnioski

Iiyama ProLite E2773HDS to monitor do pracy i zabawy, gdy zależy nam na jakości generowanego obrazu to będziemy musieli go skalibrować, bo ustawienia fabryczne są dalekie od ideału. Możemy skorzystać z regulacji barw składowych. Warto z pewnością ograniczyć zielony i niebieski sygnał. Nam udało się dosyć szybko zredukować współczynnik delatE do 3 pkt a temperaturę barwową obniżyć z ponad 7000K do 6667 K. Zredukowaliśmy też jasność matrycy do 120 cd/m2.

Po takich zabiegach monitor odwdzięcza się dobrą jakością generowanego obrazu, przyzwoitą gradacją czerni i bardzo krótkim czasie reakcji.

Zobacz inne testy monitorów


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: