Aktualizacja BIOS-u - szybko i bezpiecznie

Aktualizacja BIOS-u daje wiele korzyści, a w niektórych sytuacjach okazuje się wręcz nieodzowna, choć z drugiej strony nie jest pozbawiona ryzyka. Podpowiemy ci w 10 etapach, jak zaopatrzyć swój komputer w najnowszą wersję.

Aktualizacja BIOS-u daje wiele korzyści, a w niektórych sytuacjach okazuje się wręcz nieodzowna, choć z drugiej strony nie jest pozbawiona ryzyka. Podpowiemy ci w 10 etapach, jak zaopatrzyć swój komputer w najnowszą wersję.

Ekran powitalny zdradza wiele cennych szczegółów - m.in. producenta płyty głównej (czerwona ramka), model (zielona ramka) i wersję BIOS-u (żółta ramka).Kliknij, aby powiększyćEkran powitalny zdradza wiele cennych szczegółów - m.in. producenta płyty głównej (czerwona ramka), model (zielona ramka) i wersję BIOS-u (żółta ramka).Chciałbyś zwiększyć wydajność swojego peceta, zafundowałeś więc sobie zwycięzcę licznych testów procesorów - model Intel Core 2 Extreme QX9650. Jak wielkie było zdziwienie, gdy w Menedżerze urządzeń znalazłeś wzmiankę, że w komputerze tkwi nie cztero- lecz jednordzeniowy układ, a wydajność prawie nie uległa zmianie. Procesor nie został prawidłowo zidentyfikowany, bo jego BIOS dysponuje przestarzałą listą układów i nie zna modeli o czterech rdzeniach. To tylko jeden z wielu możliwych scenariuszy. Podobne konflikty mogą pojawić się po wymianie innych podzespołów. Na przykład, gdy wstawisz nową kartę graficzną, po włączeniu komputera ekran monitora może pozostać czarny. A zmodyfikowanie ustawień wentylatorów może skutkować zbyt częstymi zmianami ich prędkości obrotowej. W takich sytuacjach uda ci się rozwiązać problem, wgrywając najnowszą wersję BIOS-u.

Zobacz również:

Uwaga. W trakcie aktualizowania BIOS-u wszystko musi pójść jak po maśle. Podczas wykonywania tej operacji zostaną nadpisane podstawowe informacje, które są potrzebne do rozruchu komputera. Gdy ich zabraknie, pecet nie będzie w stanie poprawnie się uruchomić i wczytać zainstalowany w nim system operacyjny.

Etap 1 - zidentyfikuj płytę główną

Pliki wymagane do zaktualizowania BIOS-u otrzymasz w większości wypadków od producenta płyty głównej. Jeśli jednak masz komputer markowego producenta (takiego jak np. Dell, Fujitsu-Siemens, Optimus lub Vobis), powinieneś poszukiwać tych plików w pierwszej kolejności w internetowej witrynie właśnie tego producenta. Dopiero w sytuacji, gdy nie uda ci się ich znaleźć w tym miejscu, powinieneś zajrzeć na internetowe strony producenta płyty głównej.

Nazwa producenta i model płyty głównej powinny być wyszczególnione w instrukcji obsługi. Jednak być może zdałeś już swoją na makulaturę. Jeśli tak, otwórz obudowę peceta. Nazwa modelu (np. P5E3 Deluxe), a w wielu wypadkach również nazwa producenta są przeważnie nadrukowane bezpośrednio na płycie głównej. Niekiedy mogą być podane na naklejce przylepionej do jednego z gniazd kart rozszerzających. Koniecznie zwróć uwagę na numer wersji (np. REV 1.03G).

Cenne wskazówki, które pomagają ustalić producenta i model płyty głównej, a także bieżącą wersję BIOS-u, widnieją również na ekranie rozruchowym, czyli tym, który pojawia się tuż po włączeniu komputera. Aby zaznajomić się w spokoju z jego treścią, naciśnij klawisz [Pause], zanim zniknie. Jeśli zamiast takiego ekranu widać tylko logo producenta komputera, należy nacisnąć klawisz [Delete], [Esc] lub [F2].

Etap 2 - pobierz pliki aktualizacyjne

Przywołaj internetową witrynę producenta płyty głównej lub producenta komputera (patrz wyżej). Jeśli nie znasz jej adresu, wystarczy użyć dowolnej wyszukiwarki internetowej. Przeskocz do działu pomocy technicznej (na stronach angielskojęzycznych nosi przeważnie nazwę Support lub Service). Podaj model swojej płyty, a ujrzysz listę dostępnych plików - w tym plików aktualizacji BIOS-u. Przed ich pobraniem sprawdź dokładnie, czy wszystko się zgadza. Czy model płyty co do joty odpowiada temu, który ustaliłeś? Czy BIOS oferowany w Internecie jest nowszy od tego, który tkwi w twojej płycie głównej?

Pakiety aktualizacyjne składają się zasadniczo z dwóch części - z programu wgrywającego nową wersję BIOS-u i z danych, które mają zostać wgrane.

Większość takich pakietów jest przeznaczonych do użytku w systemie operacyjnym DOS. Nie stanowi to problemu w komputerach ze stacją dyskietek. Tymczasem w większości nowoczesnych komputerów brakuje napędu tego typu. Wówczas możesz użyć pendrive'a (patrz dalej).

Niektórzy producenci zapewniają obecnie programy aktualizujące, które działają w środowisku Windows. Zastanów się, którą metodę preferujesz, a następnie zastosuj się zależnie od tego do poniższych wskazówek.

Aktualizowanie z poziomu Windows. Jeśli chcesz zaktualizować BIOS w środowisku Windows, bo jesteś w nim dobrze obeznany, musisz zaopatrzyć się w program aktualizujący przeznaczony do twojej wersji systemu operacyjnego. Poszukaj w dziale pobierania wpisu takiego jak LiveUpdate lub Install program for Windows 2000, 2003, XP. Pobierz program, zainstaluj go, a następnie spróbuj uruchomić, aby sprawdzić, czy działa poprawnie. Nie musisz obawiać się, że omyłkowo zainicjujesz proces aktualizowania. Na życzenie również to narzędzie poda ci bieżącą wersję BIOS-u i model płyty głównej - wystarczy wybrać odpowiednie polecenie (zależnie od wersji programu aktualizującego). Aktualizując BIOS z poziomu systemu Windows, możesz pominąć etap 4 opisany poniżej.

W tym wypadku opłaca się zaktualizować BIOS - jeśli chcesz zainstalować najnowszy procesor, stary BIOS nie wykryłby go prawidłowo.Kliknij, aby powiększyćW tym wypadku opłaca się zaktualizować BIOS - jeśli chcesz zainstalować najnowszy procesor, stary BIOS nie wykryłby go prawidłowo.Aktualizowanie z poziomu BIOS-u. Wiele nowoczesnych BIOS-ów jest wyposażonych w program aktualizujący (znajduje się np. w menu Tools | EZ Flash 2). W tym wypadku wystarczy pobrać z witryny producenta tylko plik aktualizacji (z rozszerzeniem BIN), a potem zapisać go na pustej dyskietce, dysku pendrive lub na twardym dysku komputera. Aktualizacja zostanie zainicjowana z BIOS-u, a więc nie potrzebujesz nośnika startowego i możesz pominąć etap 4.

Aktualizowanie w DOS-ie. Aby można było aktualizować BIOS z pendrive'a lub przenośnego dysku podłączanego do gniazda USB, napędy te muszą być prawidłowo wykrywane podczas rozruchu komputera i tak samo obsługiwane jak stacja dyskietek (patrz etap 4). Pobierz z Internetu plik z nowym BIOS-em. W większości wypadków jest to skompresowane archiwum w postaci zbioru ZIP lub EXE. Rozpakuj gop do nowego katalogu na twardym dysku. Oprócz programu aktualizującego powinien znaleźć się w nim co najmniej jeden plik - powinien on mieć rozszerzenie BIN (dotyczy BIOS-u Award), ROM (dotyczy BIOS-ów AMI i Phoenix) lub rozszerzenie składające się z liter i cyfr (np. 3A0).

Jeśli wśród rozpakowanych plików znajduje się zbiór o nazwie Autoexec.BAT lub Update.BAT, aktualizacja okaże się wyjątkowo prosta. Skopiuj go wraz z pozostałymi plikami na nośnik, z którego uruchomisz system. Plik wsadowy samoczynnie uruchomi program aktualizujący, dobierając właściwe parametry - pod warunkiem, że wszystkie pliki będą na tym samym nośniku startowym. W ten sposób zaoszczędzisz sobie ręcznego obsługiwania programu aktualizującego (patrz etap 8).

Etap 3 - rozważ konieczność i ryzyko

Nawet jeśli zastosujesz się do wszystkich wskazówek i wykonasz poprawnie wszystkie czynności, może się wydarzyć, że twój komputer odmówi posłuszeństwa, a wszystkie próby reanimowania go spalą na panewce. Dlatego zanim podejmiesz ryzyko, powinieneś sprawdzić, jakie korzyści przyniesie ci zaktualizowanie BIOS-u - albo, czy wgranie nowej wersji spełni twoje oczekiwania (np. wprowadzi obsługę określonych podzespołów). Szczegółowe informacje znajdziesz w dokumentacji. Przeważnie jest ona dołączana do archiwum w postaci pliku tekstowego lub dostępna w postaci łącza internetowego.

Etap 4 - przygotuj nośnik startowy

Jeśli BIOS twojego komputera jest wyposażony w program aktualizujący lub chcesz wgrać nową wersję BIOS-u z poziomu systemu Windows, wystarczy zapisać na twardym dysku pobrany z Internetu plik BIN i przejść do kolejnego etapu. W przeciwnym razie musisz przygotować nośnik startowy, a następnie skopiować nań plik BIN i program aktualizujący.

Identyfikowanie płyty głównej - nie wystarcza sama nazwa serii (czerwona ramka), potrzebne są jeszcze dodatkowe informacje takie jak numer wersji (żółta ramka) i dopiski (np. de luxe).Kliknij, aby powiększyćIdentyfikowanie płyty głównej - nie wystarcza sama nazwa serii (czerwona ramka), potrzebne są jeszcze dodatkowe informacje takie jak numer wersji (żółta ramka) i dopiski (np. de luxe).Dyskietka. Aby utworzyć dyskietkę startową w systemie DOS, wpisz polecenie format a: /s. Równie szybko zrobisz to w Windows XP i Viście. Kliknij prawym przyciskiem ikonę napędu A: w Eksploratorze, wskaż polecenie Formatuj i zaznacz pole wyboru Utwórz dysk startowy systemu MS-DOS. Usuń z przygotowanej w ten sposób dyskietki wszystkie pliki oprócz Command.com, Io.sys i Msdos.sys - również te, które są ukryte. Aby je odsłonić, otwórz aplet Opcje folderów w Panelu sterowania. Przeskocz na kartę Widok i zaznacz opcję Pokaż ukryte pliki i foldery. Ponadto upewnij się, że nie jest zaznaczone pole wyboru Ukryj chronione pliki systemu operacyjnego. Na koniec skopiuj pliki aktualizacyjne, w które zaopatrzyłeś się, wykonując czynności opisane w etapie 2.

Napęd USB. Aby nadać napędowi USB właściwości dysku startowego, musisz sformatować go w systemie plików FAT16, a ponadto umieścić wpis 0x80 w sektorze startowym. Funkcja formatowania dostępna w systemie Windows nie potrafi tego zrobić. W tej sytuacji pomoże ci np. bezpłatny program PeToUSB (dostępny pod adresem: http://petousb.en.softonic.com/ ). W rubryce Destination Drive pojawi się nazwa twojego dysku przenośnego. Zaznacz pola wyboru Enable Disk Format i Enable LBA (FAT16X). Pole wyboru Enable File Copy powinno pozostać niezaznaczone. Gdy klikniesz przycisk Start, dysk USB zostanie sformatowany i otrzyma właściwości dysku startowego, jednak nie będzie na nim jeszcze plików nieodzownych do uruchomienia systemu. Uzyskasz je np. z adresu http://masterbootrecord.de/english/bootdisketten.php . Kliknij łącze DOS-Bootdisk mit einigen nützlichen Tools. Pobierz plik Wbootess.exe i przywołaj go dwukrotnym kliknięciem myszy. W oknie programu dekompresującego usuń zaznaczenie pola wyboru Writing on Floppy, za to zaznacz pole File extraction. Kliknij przycisk Browse w rubryce File Extraction i wskaż swój dysk przenośny, aby zostały nań rozpakowane pliki. Następnie usuń wszystkie, które są niepotrzebne, i wgraj pliki aktualizacyjne, jak opisaliśmy w etapie 2.

24 komentarze

Dodaj komentarz

~Pamys

21-07-2015 18:13

Wszystko dobrze tylko na jaką cholere pchają tego Windowsa. Przydałby się dokładny opis jak przekształcić pliki exe w iso. To by się bardziej przydało.

~haker

27-03-2015 17:49

Po aktualizacji bios-u ptasior mi nie staje co robić?

~sater

04-02-2015 10:12

programik nie widzi pendraczka. więc nic nie zrobię :(

błażej

04-01-2015 09:34

po update z 1.30 na 1.40 Insyde biosu nie działa mi wyjście hdmi ...

Kszysiek Szpyra

09-12-2014 13:20

Mi porno nie chodzi bo mam za małego pisorka. Zjadłbym cos ale mam kebsa na klawi

Kszysiek Szpyra

09-12-2014 13:20

Mi porno nie chodzi bo mam za małego pisorka. Zjadłbym cos ale mam kebsa na klawi

Kamil Nowicz

09-12-2014 12:51

Porno mi nie chodzi po tych aktualizacjach

Zenon

09-12-2014 11:11

Mi nie chodzi ten bios nie wiem co jest

Aleks Ohm

09-12-2014 11:10

Grzechu nie pierdziel nie da się aktualizować

Grzechu

29-09-2014 12:38

Dziś zrobienie aktualizacji BIOSa jest już znacznie łatwiejsze - nie trzeba robić bootowalnych dyskietek czy pendrive'ów itp. tak jak kiedyś. Można aktualizować za pomocą oficjalnego oprogramowania od producenta bezpośrednio z Windowsa lub też za pomocą odpowiedniej opcji w ustawieniach BIOSu (wystarczy wrzucić pliki z biosem na pendrive'a, wejść do biosu, wybrać opcję aktualizacji i wskazać plik). Tak, jak inni wspomnieli, są aplikacje takie jak ASUS Update czy @BIOS (dla Gigabyte). Tu możecie również poczytać o takiej formie aktualizacji: http://www.download.net.pl/jak-sprawdzic-wersje-i-zaktualizowac-bios/a/168/

FELELE

23-07-2014 16:03

Skomplikowane. Wole nie ryzykować.

dannygd

08-07-2014 19:58

pomoc potrzebna!!! Nie działa mi fingerprints na Asus BU400V, a hasło (choć mam je identyczne w większości loginów) nie działa żeby wejść do Access Password. Miałem ważne pliki na jutrzejszą prezentację i kaplica!!! Proszę pomóżcie... w tym kompie nawet obudowę trudno zdjąć w domowych warunkach, żeby ręcznie zresetować BIOS ;/ mail. dannygd@wp.pl

asfaf

05-02-2014 00:25

Zrobilem na Asrock alivexfire esata II z Windowsa i wszystko jest okej.

arek

05-02-2014 00:13

Zrobilem na Asrock alivexfire esata II z Windowsa i wszystko jest okej.

Koza to

26-11-2013 12:34

Klima ***** pies go *****

Fajny

26-11-2013 12:34

Fajne

MIau

06-11-2013 18:26

ok

mareksz19

11-09-2013 15:50

no próbowałem na starym dellu i kliknąłem ten plik i zwiecha i już się nie odpala to chyba koniec:(

cukiernik

24-07-2013 12:53

aktualizuje bios-a , ponieważ taka potrzeba serowników nie moge uruchomić , dzięki za ten artykuł , ale w ostatnim punkcie pisze ,, Następnie usuń wszystkie, które są niepotrzebne,, i nie wiem co jest potrzebne a co nie , spróbuje , ale jest szansa że laptop wyląduje w servisie , aktualiacja z poziomu w7 nie powiodła się ponieważ producent do starczył oprogramowanie na xp-eka i wersji 32 bit-owej , i flash jest nie możliwy , program nie ma dostępu do bios-u , mój laptop acer aspire 6920g, program do flash-u to phoenix winphlash , poszukam na stronie producenta wersji na w7 , a jak nie znajdę to zrobie tak jak pisze i nic nie usune , dzięki za ten artykuł jest najbardziej czytelny i zrozumiały , a troche goglowałem

Mariann

04-12-2012 00:48

Witam. Mam starego laptopa euronote740 i chcę w nim zaktualizować bios, tylko nie moge nigdzie znalezc skąd go pobrać i jaka ma być jego wersja... Pomożecie?

mst

02-12-2012 00:12

Kilka razy aktualizowałem na różnych maszynach bios, tylko raz pokusiłem się o aktualizacje w windows abit AX78. Nie wiem ki diabeł mnie pokusił bo była zwiecha i śmierć płyty :P. Nie polecam zabawy pod windowsem, jak ktoś nie potrafi pendraka czy dyskietki utworzyć to niech lepiej się za to nie bierze.

bios

17-11-2012 11:56

Wasza solucja nie dziala, a ta tak http://www.biosflash.com/e/bios-boot-usb-stick.htm

mario

06-02-2012 17:15

Witam bardzo pomocny artykuł .Ja zrobiłam aktualizacje BIOS programem "ASUS update".Jeśli ktoś ma płytę asusa to może to powierzyć nawet dziecku.Pobieramy bios wnajnowszej wersji zgodny z płytą główną zapisusujemy na dysku twardym w lokalizacji jaka się podoba.Następnie w "ASUS update zaznaczamy "instal BIOS from fille"czy coś wtym stylu znjdujemy na ekranie który się wyświetli znajdujemy plik z nowym biosem i zaznaczamy.Rozpoczyna sie aktualizacja,pojawjają sie paski postępu jak wszystkie osiągną 100% należ nadusić przycisk flash na dole programu,poczym pojawi się monit o ponowne uruchomienie systemu.Zaznaczamy "TAK"komputer się wyłączy i usłyszysz głośny dziwięk jakby wentylator szybko zaczoł chodzić po jakimś czasie wyłącz komputer z prądu i po chwili włącz ponownie masz nowy bios .Jeśli masz bios zgodny z płytą główną nie ma niebezpieczeństwa że coś się nie uda.

KlapuSsS

26-09-2011 18:25

DZIĘKI!!! Nagroda nobla należy się dla tego kto to napisał.. czysto i przejrzyście.. ide instalować biosa...