Jak kupić Windows XP po 30 czerwca? - czyli sposób z... piratem

Nie pomogły płacze ni wrzaski, groźby ni petycje. Zgodnie z oficjalnymi planami Windows XP zostaje dziś wycofany ze sprzedaży zarówno w postaci pudełek BOX, jak i pakietów OEM zainstalowanych na nowych komputerach. System da się natomiast kupić w sklepie w postaci paczki OEM albo z maszyną złożoną przez producenta mającego status System Buildera - ale też tylko do 31 stycznia 2009 roku. Na szczęście istnieją sposoby, by stać się posiadaczem Windows XP bez zbytniego kombinowania: trzeba tylko wiedzieć, jak się do tego zabrać.

W czarno-białym świecie sytuacja byłaby prosta: 30 czerwca 2008 roku (dziś) Microsoft wycofałby ze sprzedaży Windows XP i wszyscy użytkownicy komputerów, którzy jeszcze nie zadbali o zakup poprzednika Visty, mogliby usiąść i się rozpłakać. Niestety - a może na szczęście - żyjemy w niezwykle kolorowym świecie, w którym sytuacja wygląda zgoła inaczej. Bo jest niezwykle, ale to niezwykle skomplikowana. Nakreślimy ją w skrócie zanim zaczniemy namawiać was do piractwa.

BOX, OEM, System Builder - co to w ogóle jest?

Dziś ze sprzedaży zostaje wycofany Windows XP Home, Professional i Media Center w wersjach BOX (pudełkowych) oraz OEM (wraz z nowymi komputerami). Wydanie BOX to ładne zielone lub niebieskie kartonowe pudełko z napisem "Windows XP", które dopuszczało instalację na dowolnej liczbie następujących po sobie komputerów (ale w danej chwili tylko na jednym!).

Z wydaniem OEM sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. Licencja OEM może zostać zakupiona zarówno przez firmę składającą komputery, jak i przez osobę prywatną. W obu wypadkach system operacyjny "przykleja się" do komputera na którym został zainstalowany. Wymiana jednego z kluczowych elementów oznacza wygaśnięcie licencji, przy czym za kluczowe elementy uznawana jest płyta główna i podstawowe (tj. wykorzystane do instalacji Windows) napędy.

Treść licencji OEM nie jest łatwa do zrozumienia, dlatego dookoła niej narosło wiele mitów i nieporozumień. Najpoważniejszy brzmi tak: "Kiedy spali mi się płyta główna w komputerze z systemem OEM, wraz z płytą muszę kupić nowy komputer. Oczywiście nie jest to prawda: w wypadku spalenia płyty głównej i zakupu nowej, system może zostać ponownie zainstalowany na tym samym komputerze. W takich sytuacjach pojawia się tylko konieczność aktywacji telefonicznej (a i to nie zawsze), podczas której rozmawia się z automatem.

Niezwykle rzadko rozmowa zostaje przełączona do konsultanta (żywy człowiek). Pechowy właściciel komputera otrzymuje wtedy serię standardowych pytań w rodzaju "na ilu maszynach zainstalowany jest Windows" czy "dlaczego pojawiła się potrzeba ponownej instalacji/aktywacji" itp. Jeśli jesteś użytkownikiem obawiającym się wizyty policji, zachowaj starą, spaloną płytę główną jako dowód czystych intencji.

30 czerwca - koniec czego?

A zatem jeszcze raz:
-- Dziś, 30 czerwca 2008 roku, ze sprzedaży zostaje wycofany Windows XP Home, Professional i Media Center w wersji OEM zainstalowanej na komputerze i w wersji BOX (pudełkowej). Ale jeśli go kupisz, możesz w pełni legalnie zainstalować go na komputerze.
-- Dziś, 30 czerwca 2008 roku, nie znikną całkowicie ze sprzedaży komputery z zainstalowanym systemem Windows XP. Otóż pewne firmy mają status tzw. producenta systemów (ang. System Builder) - one mogą instalować Windows XP do 31 stycznia 2009 roku.
-- Dziś, 30 czerwca 2008 roku, nie znika ze sklepów Windows XP w wersji OEM - będzie dostępny do 31 stycznia 2009 roku.
-- Dziś, 30 czerwca 2008 roku, nie znika ze sprzedaży Windows XP zainstalowany na komputerach o niskiej wydajności (netbookach, UMPC) - będzie z nimi dostępny przynajmniej do 30 czerwca 2010 roku. Jednak komputery te muszą spełniać dodatkowe założenia: Windows XP Home będzie mógł zostać zainstalowany tylko na komputerach, w których pojawią się co najwyżej takie podzespoły:
-- matryca o przekątnej nie większej niż 10,2 cala
-- pamięć RAM o pojemności najwyżej 1 GB
-- dysk twardy mieszczący maksymalnie 80 GB danych
-- jednordzeniowy procesor taktowany zegarem nie wyższym niż 1 GHz.

XP za 70...57... 35 zł!
Co najważniejsze, producenci low-endowych laptopów będą mogli kupić licencję XP Home płacąc zaledwie 32 dolary. W krajach biedniejszych - na tzw. rynkach wschodzących - cena systemu spadnie jeszcze bardziej i zatrzyma się na poziomie 26 dolarów.

Na tym nie koniec: kiedy producent weźmie dodatkowo udział w programie MS Market Development Agreement, będzie mógł kupować Windows XP Home płacąc za sztukę zaledwie 16 dolarów!

Wygląda więc na to, że Microsoft wziął sobie do serca argumenty OLPC, jakoby zakup systemu operacyjnego za połowę ceny komputera nie ma najmniejszego sensu - a przy okazji znalazł dobry sposób na wyrzucenie Linuksa z najtańszych notebooków.

Dodatkowe informacje: "Microsoft: chcecie Windows XP za 35 zł? Proszę bardzo, ale..."

60 komentarze

Dodaj swój

dlugi053

23-01-2014 17:25

poziom niektórych...poniżej krytyki...depresja totalna..najłatwiej powyzywać..czasem nawet nie znając znaczenia używanych słów...ech..

KamiX145

17-03-2012 15:09

Windows 7 to gówno, jade na xp x64 i jest git! Polecam i nie idzcie na windows 8!

andy

24-07-2008 17:31

A ja mam winXP 64bit i na nim pozostane, obsluguje ponad 3GB RAM i nic wiecej mi nie trzeba

Ma35B

12-07-2008 09:54

Ja mam XP ze względu Office''a 2007, wcześniej był windows 2000 - chęnie bym zamienił nawet kosztem office''a?? Jak jest z przejściem z XP na 2000?? (tak jak na tym diagramie)?

JaC

09-07-2008 12:34

Jak od strony formalnej wygląda kupno uzywanego laptopa, z naklejka z numerem licencyjnym XP, ale z dyskiem twardym sformatowanym calkowicie przed sprzedaza? Czy sa jakies klopoty przy reinstalacji systemu?

Jurgi

06-07-2008 05:24

Czy przez sformułowanie "zakup licencji _OEM_ Visty Business lub Visty Ultimate uprawnia użytkownika do instalacji Windows XP Professional, XP Tablet PC Edition lub XP Professional x64" mam rozumieć, że zakup wersji BOX nie uprawnia do downgrade?

wera

06-07-2008 02:03

cały ten smietnik w postaci mikro softu jest smieszny jestem klientem a ta firma traktuje mnie jak smiecia

edek

04-07-2008 23:06

"Niestety, ludzie na nowszych kompach są skazani na Vistę" Człowieku nie chrzań głupot!!! Linux od dawna obsługuje 64-bitowe procesory. I właśnie pod wzglęem ilosci i rodzajów obsługiwanych procesorów to windows jescze bardzo długo nie będzie mógł podskoczyc linuksowi.A poza tym openSUSE prezentuje sie duzo lepiej niz vista. No ale cóz niektórzy wolą płacić (lub piratować).

1882

03-07-2008 15:45

ad: sin - ekspert Jest ryzyko że na składanym się w ogóle nie uruchomi! Ale żeby się dowiedzieć trzeba sprawdzić.

ramones59

03-07-2008 15:34

Właśnie robie to co @maniak napisał... OLEWAM osoby które nie maja pojęcia o czy temat i o co chodzi z oem winXP. A tutaj znalazły nastepny temat do Tupania i Pierdzenia typowe dla osób małolatow od linux. A co do linux to nie mam nic przeciwko... tylko wole jednak uzywac windows i nie szukac problemów jak cos nie styka... Szkoda że osoby z linux dalej nie rozumieją że po co ta wojenka z kazdym...

max

03-07-2008 14:38

ramol59 napisał: "ble ble ble ble. bla ble ble. bla bla bla-ble bla? bla bla!" no to teraz dawaj - wściekaj się:)

maniak

03-07-2008 13:54

@normalix A mi ramonesa59 jakoś nie żal... :) @ramones59 Wyzywanie kogoś od "troli od Linux" jest doprawdy poniżej jakiegokolwiek poziomu. Skoro takie z nich trolle to zrób to co się robi z trollami - zignoruj. A gdybym na podstawie niektórych Twoich postów oceniał poziom kultury użytkowników Win to sam się domyśl co by z tego wyszło. Nawet jeśli agh i max ci się nie podobają to nie wyżywaj się na wszystkich wokół. Chcesz sobie ulżyć i popluć jadem to zawsze są inne serwisy (nie będę pisał które bo wszyscy wiedzą a nie lubię nikogo obrażać bez potrzeby).

normalix

03-07-2008 13:14

ramones59 : BUUUUCHACHACHACHA ! Żal mi ciebie...

ramones59

03-07-2008 11:18

Słuchajcie łapsy i pajace @agh i @max Dlaczego żaden nie obraził się na posty które obraziły autora(BŁ) tylko nagle wielki lamęt jak ktoś cwaniaków odkrył. Wsze zachowanie dokładnie pokazuje zachowanie-reakcję Złodzieja,jak zostaje złapany... Mnie obrażacie,zamiast napisać coś w temacie... Ale właśnie tak trole od Linux postepują...a wasze pseudo komętarze nie na temat,-są dowodem oraz IP

ramones59

03-07-2008 11:02

do @max i @agh Jak piszę szybko to niemam czasu sprawdzać pisowni, a wIE7Pro jest taka obcja jak w waszysch FF nieuki i Trole co widać w waszych pseudo postach... aż śmierdzi syfem dla cwaniaków od linux na odległość.!!! A wasze uwagi są właśnie na poziomie małp z buszu... Zabieracie dzieciaczki głosy w tematach bez wiedzy o czymkolwiek... jedyna wasza prawda to linux i piracki windows na waszych starych po rodzicach Pc bo laptop dla was za to tylko we śnie albo jak mamusia-tatuś da poklikać... :) Dużo zabieracie głosu o wszystkim... ale nic prawdy od dawna... Kupcie sobie wreście oem za 250zl i office2007 a nie ciagle na kradzionych klonach na tych starych gratach pc waszych do trolowania i zachwalania badziewia o nazwie linux.!!! Nawet Małpy nie wiecie o co chodzi z tematem Autora i o czym napisane... Zacznij jeden z drugim uzywać mózgu, a nie pisać posty bez wyobrażni...

woojek

02-07-2008 18:47

vista z microsoft to najgorszy syf

~Gość

02-07-2008 11:53

90% wystawianych tu komentarzy wystawiają sami sobie redaktorzy tego czasopisma

max

02-07-2008 11:09

ramones - mam już trochę dość bycia obrażanym przez takiego pajaca jak ty. tak jak napisał agh - dlaczego niby bzdury pisane przez nspp miałyby być związane w jakikolwiek sposób z userami linuksa? jesteś nikim, kolego, co potwierdza każde tWoje słowo. Nie myślisz logicznie, nie umiesz się poprawnie wypowiadać, nie masz pojęcia o kulturze osobistej. Po prostu dno - "na poziomie przedszkola".

staszkie

02-07-2008 10:19

Windows XP wykorzystuje 4Giga pamięci RAM pod warunkiem, że ma zainstalowanego SP3 :)

agh

02-07-2008 10:07

@ramones59 - to się nazywa fobia, wiesz? Bo skąd pomysł, że tajemniczy, chamski i rasistowski post "gościa" to sprawka posiadacza Linuksa? Takie dopatrywanie się wszędzie użytkowników Linuksa tylko po to, aby ich potem lżyć ich wymaga naprawdę pomocy... BTW - naprawdę powinieneś pomyśleć o przeglądarce z automatycznym sprawdzaniem pisowni. Nie straszyłbyś ludzi "muzgami"

ramones59

02-07-2008 08:33

Widzę że trole od linux to naprawdę chołota i małpy... Po co obrażacie autora(ŁB)bez powodu.!!! Proszę czytać dokładnie co napisane nieuki i bez muzgów.!!! Człowiek wyrażnie napisał,że winXP nie będzie w sprzedaży wolnej.., a tylko producent sprzętu dostaje oem jako preinstalowany na nowe UMPC/eeePc. Tak właśnie podają Ci z microsoftu... ale życie może pokazać że jednak oem będzie dostepny dalej np. w markiecie lub sklepie komputerowym, aby można było sobie samemu instalowac i legalnie uzywać tej platformy... Brak oem na rynku i wolnego dostępu, właśnie spowoduje dalsze piratowanie i klonowanie systemu z konieczności przez uczciwe osoby.!!! Wy od linux i tak nigdy nie kupicie windows... bo zlodziej zawsze bedzie złodziejem i cwaniakiem... Dlatego Ci od linux to Trole i małpy z buszu bez wyobrażni... a obrażanie autora to potwierdza.!!! Nawet szczury nie macie odwagi się podpisać nad swoimi wypocinami.. na poziomie przedszkola.

ŁB (autor)

01-07-2008 15:41

@student: pozwolę sobie zacytować fragment artykułu: "30 czerwca - koniec czego? A zatem jeszcze raz: -- Dziś, 30 czerwca 2008 roku, ze sprzedaży zostaje wycofany Windows XP Home, Professional i Media Center w wersji OEM (zainstalowanej na komputerze bądź do samodzielnego nabycia) i w wersji BOX (pudełkowej). Ale jeśli go kupisz, możesz w pełni legalnie zainstalować go na komputerze. -- Dziś, 30 czerwca 2008 roku, nie znikną całkowicie ze sprzedaży komputery z zainstalowanym systemem Windows XP. Otóż pewne firmy mają status tzw. producenta systemów (ang. System Builder) - one mogą instalować Windows XP do 31 stycznia 2009 roku. -- Dziś, 30 czerwca 2008 roku, nie znika ze sprzedaży Windows XP zainstalowany na komputerach o niskiej wydajności (netbookach, UMPC) - będzie z nimi dostępny przynajmniej do 30 czerwca 2010 roku." Źródło: Piotr Kaniowski, Microsoft. Jeśli Dziennik pisze inaczej, to źle pisze.

student

01-07-2008 15:12

Według informacji ze strony dziennik.pl [[http://www.dziennik.pl/hitech/article149047/Windows_XP_w_sprzedazy_do_2010.html]] Windows XP ma pozostać w sprzedaży do 2010 roku. Wy piszecie że XP zostało właśnie wycofane. To jak to w końcu jest? Wyjaśnijcie, a najlepiej spytajcie gości z Microsoftu i opublikujcie ich stanowisko :)

ŁB (autor)

01-07-2008 12:37

@Seb: "Po pierwsze pisząc żeby pożyczyć płytę z windowsem XP od kolegi i zainstalować ją z jego kluczem namawia pan do popełnienie przestępstwa" Rozwiązanie takie proponuje Microsoft, o czym zresztą informujemy w materiale. Sugeruję, żeby zwrócił się Pan do polskiego oddziału firmy ze swymi wątpliwościami. "Po drugie Windowsa XP SP2 można zainstalować bez podawania klucza licencyjnego o czym prawdopodobnie w ogóle nie ma Pan pojęcia." Obawiam się, że myli Pan SP2 i SP3. Pozrawiam ŁB

ramones59

01-07-2008 12:22

Panowie zamiast się obrażać bez sensu... proszę zauwarzyć problem jaki sam microsoft sobie szykuje. Brak możliwości kupienia w wolnej sprzedaży oem WinXP PL spowoduje że z konieczności zacznie dużo osób uzywać klony-piraty systemu.. Nie każdy bedzie chciał używać angielski winXp preinstalowany na UMPC/eeePc Już też wiadomo że za rok-dwa,bedzie nowy win7. i zmuszanie do kupowania Visty to jest totalne nieporozumienie i dosc dziwne zachowanie microsoftu. Rynek nowego segmętu UMPC/eeePc to przyszłośc na kilka lat.!!! A brak mozliwosći instalacji systemu WinXP na tych mini-laptopach spowoduję że linux bedzie instalowany częściej jako dostepny i w polskiej wersii. Uważam że microsoft powinien jednak sprzedawac system jak ktos legalnie chce go kupic i uzywać przez najblizsze kilka lat...zanim nie zmieni na win7.

ramones59

01-07-2008 12:10

Microsoft i jego cyrk z systemem to jedna wielka parodia i nonsensu... Zamiast pozwolić ludziom legalnie i bez problemu zmienić lub dokupić WinXP, wymyslaja znów szopki jak stracic rynek i uzytkowników... Przecież juz wiadomo że Win.7 będzie za rok-dwa,i bez sensu jest zmuszać wszystkich do kupowania visty i czegoś co jest niewypałem jak millenium. Dodatkowo wiadomo że mini-laptopy segmętu UMPC/eeePc potrzebują systemu prostego i max2GB.Ten segmęt rynku UMPC niebawem zdominuje na kilka lat rynek i potrzeby dostępu do internetu przez system przyjazny. Pozbawianie możliwosci kupienia oem winXp, spowoduje że linux bedzie uzywany na tych UMPC./eeePc. Nie kazdy kupi WinXp angielski jaki bedzie preinstalowany od producenta. Uwazam że powinna być możliwośc kupienia nadal oem winXP PL w wolnej sprzedaży, aby nie doprowadzic do klonowania i piratowania systemu z konieczności...

Dr.NO

01-07-2008 11:15

Hehe. Microsoft zablokowal PAE w (XP)SP2, widac sprawialo zbyt duzo problemow:>. Tak samo maja xp sp3 i Vista 32 Bit. Linux domyslnie tez nie ma uruchomionego PAE, ale mozna kliknac w jedno miejsce i juz obsluguje (po rekompilacji) :). Hmm Siedze na Viscie, mam 4GB Ram(OS widzi 3.2GB), tylko za duzo tego SWAPU :>. Nie zaluje XP, tylko Vista moglaby byc troche lzejsza.

byAdii_22

01-07-2008 10:12

Ehhh... Kupiłem na Allegro nowego, nieaktywoawanego XP pro Sp2 od znajomego. Owszem, system był instalowany na jego kompie ale NIE AKTYWOWANY, bo jego żona stwierdziła, że "Vista będzie lepsza" (ja już bym wziął z nią <żoną> rozwód xD), oczywiście u mnie zainstalowałęm i zaaktywowaem system, po czym po kilku dniach podczas brzy usmarzyło mi RAM i Procesor, smarząc przy tym Płytę Głowną. Po wymianie zacząłem instalować system na nowo (posypał się, bo zmieniłem także karte grafiki). Nadszedł czas aktywacji-internetem nie chciało śmignąć to zadzwoniłem po aktywację. Z konsultantką rozmawiałem 45 minut, nie udało się zaaktywować systemu, wypytywała mnie czy "instalowałem przeglądarki alternatywne", a na odpowiedź twierdzącą, uzxnała, iż cośtam się schrzaniło z mojej winy, ble ble ble, i że nie należy instalować innych badziewi nić IE, bla bla bla bla bla... W prawdzie umówiłem się z konultantką na kawe (też z Wrocławia była :) ) ale XP poszedł w kąt i na kompie króluje Ubuntu z brakiem aktywacji :)

Klopensztain

01-07-2008 09:56

Ech ludziska ! Nie ma po czym płakać (chyba, że po grach). Sam mam XP od jakiegoś miesiąca i trzy dni zajmowałem się doprowadzaniem go do stanu używalności ... Zainstalowałem, żeby porównać z Win 2003 w jednej z wersji serwerowych .Ale wygląda na to ,że odpuszczę i nawet nie aktywuję ! Na codzień używam Free BSD ,który przegrał u mnie walkę ze starym Red Hatem jakieś 3lata temu. W ogóle MSC ma ostatnio kiepski okres ponoć z Vistą też coś nie bardzo . Tak ,czy owak dajcie se spokój może to świetna okazja , żeby spróbować czegoś innego ?

max

01-07-2008 09:49

m_gol: dzięki za linka do wiki. Naprawdę ciężko niektórym betonom wytłumaczyć, co to jest PAE i że istnieje wiele systemów (i to od lat), które bez problemu adresują >4GB w architekturze 32bit. Myślę, że po lekturze tego co przytoczyłeś, przynajmniej część betonu się rozmiękczy i cośtam zrozumie.

nieznajomy

01-07-2008 09:29

Do "Seb" ..... ..... kończył Pan zawodówkę ??? czy to oznacza ze każdy z średnim lub wyższym wykształceniem potrafi wszystko i wszystko wie ? już w przedszkolu uczą kultury jak widać w Pana wypowiedzi tego brakuje. Pozdrawiam i życzę miłego dnia oraz przemyślanych wypowiedzi.

m_gol

01-07-2008 02:47

@ ~Gość (217.97.160.3): Tak, PAE pozwala obsłużyć do 64 GB, ale Windows XP już nie. Spójrz jeszcze raz do tego swojego artykułu: [[http://en.wikipedia.org/wiki/Physical_Address_Extension#Windows]] Jak widać, więcej niż 4 GB pamięci są w stanie obsłużyć tylko Windowsy serwerowe. Ze stacji roboczych - tylko 32 bit. A ponieważ MS nie chce za bardzo promować XP, to nie sądzę, by wydali poprawkę zwiększającą owe 4 GB...

beta

30-06-2008 23:55

Sprzeczacie sie z tym ramem jakby chodizlo o zycie...XP jest w stanie udzwignac 3200 MB ramu a zreszta jak ktos juz ma maszyne z 4gb ramu to po co mu XP jak Vista hasa an tkaim kompie jak XP!

impassive

30-06-2008 23:28

Trzymać spaloną płytę dla policji? Ha, ha, ha! A co mi policja zrobi, jak zainstaluję "nielegalnie" OEM-a, na którego mam fakturę? W Polsce liczy się prawo, a nie to, co sobie MS wymyśli i w licencji zapisze. Prawo pozawala na swobodny obrót OEM-ami.

~Gość

30-06-2008 23:01

@ffff Zajrzyj na Wikipedię i przeczytaj o czymś co się nazywa PAE zanim zaczniesz się wymądrzać. Dzięki PAE od CPU klasy Pentium II systemy x86 mogą obsługiwać do 64 GB pamięci RAM. Oczywiście wskaźnik na 32-bitowym systemie dalej będzie 32-bitowy, ale dzięki przemapowywaniu pamięci system będzie potrafił wykorzystać 64 GB.

Plofi

30-06-2008 22:57

Jeśli chodzi o windowsa z MSDN AA to jeśli masz już zainstalowany system to po skończeniu studiów nie musisz go usuwać, możesz w pełni aktualizować ale już nie można instalować.

zombieit

30-06-2008 22:08

Jeżeli miałbym przechodzić na inny system z Windows XP to na Ubuntu:)

~~

30-06-2008 21:25

Nie ma się czym podniecać... za 2 lata nawet w Supermarketach najtańsze kompy będą miały 4 GB RAMu, więc WinXP odejdzie w zapomnienie. Za pięc nawet nikt o nim nie będzie pamiętał. Niech nikt nie mówi, że XP Pro obsłuży więcej RAMu niż 4GB, bo pierdoły gada. Do tego czasu wszyscy będą musieli przerzucić się na Viste, bądź Windows 7 (o ile ten drugi już wyjdzie) albo zmienić system na Linuxa x64 (Wątpię jednak w tą opcję, mimo agresywnej "ofensywy" Linuxa jego popularność w desktopach niezmiennie stoi na 0,5%). Ja już przesiadłem się na Vistę... i nie żałuję!

sin - ekspert

30-06-2008 20:54

os x to lajno ! odradzam ! win xp rzadzi !

Łowca lamerów

30-06-2008 20:43

Zestaw legalizacyjny Windows XP Professional - ciekawe jak długo coś takiego będzie dostępne :-)

mb

30-06-2008 20:38

Studenci mają jeszcze dodatkową możliwość zdobycia legalnego Windowsa, jeśli ich uczelnia bierze udział w programie MSDNAA ;)

~Gość

30-06-2008 20:26

sin - ekspert: jeżeli jest nie otwarte (SZARE/BRĄZOWE pudełko, a nie foliowe), to w ogóle nie masz prawa mieć go w swoich rękach, jeżeli nie jesteś pracownikiem firmy Dell. Zresztą wszystko jest na tym SZARYM/BRĄZOWYM pudełku dokładnie opisane. Natomiast jeżeli Windows zapakowany jest w folię, tzn. jest już wyjęty z szarego/brązowego pudełka - możesz go zainstalować tylko na tym komputerze, do którego był dołączony. Jeżeli kupiłeś go osobno, to nie możesz go ani zainstalować, ani nawet odsprzedać, a osoba, od której to kupiłeś złamała postanowienia licencyjne, gdyż otwierając szare/brązowe pudełko zobowiązała się do dalszego przekazywania systemu wyłącznie razem z komputerem.

~Gość

30-06-2008 20:18

~Gość (194.154.171.50): można też używać legalnego Windowsa i też nie obawiać się wizyty Policji. A przechowywać starej płyty oczywiście nie trzeba - to raczej był żart autora artykułu. Paragon w zupełności wystarczy, a i nawet ten nie jest konieczny, bo to Policja musi Ci udowodnić, że używasz nielegalnego produktu, a nie ty Policji, że używasz legalnego (mówię o użytkownikach domowych - inaczej jest w firmie, gdzie posiadanie dowodów legalności jest obowiązkowe i podlega kontroli). Seb: akurat to Ty nie masz pojęcia, o czym piszesz. Pożyczenie płyty od kolegi w celu przeprowadzenia DOWNGRADU (instalacji Windows XP Professional w miejsce Windows Vista Business lub Ultimate) jest jak najbardziej dozwolone i sam Microsoft o tym mówi, a instalacja bez klucza jest dostępna dopiero od SP3 (a nie SP2, jak napisałeś). Tylko po co integrować SP3 z płytką, skoro można zainstalować z używanym kluczem i zmienić go po instalacji, a telefon do Microsoftu tak czy inaczej będzie konieczny? ~Gość (83.8.227.121): no cóż, ja tam wolę JEDEN RAZ wpisać dwudziestopięcioznakowy klucz (co zajmie mi jakąś minutę) niż tracić całe godziny i nerwy na niekompatybilnych urządzeniach, oprogramowaniu itp.

~Trzy~tyldy~

30-06-2008 20:02

Można też zapisać się na jakąś uczelnie techniczną (politechnika itp.), która udostępnia oprogramowanie M$ w ramach MSDN AA (czy jakoś tak to się zwało) - po skończeniu studiów można legalnie używać takiego oprogramowania, ale chyba nie ma się praw do aktualizacji (chyba).

~Gość

30-06-2008 19:41

A jeszcze prościej ściągnąć Slackware albo Debiana... Bez kluczy, telefonów, rejestracji, na każdym komputerze...

Adam

30-06-2008 19:30

ffff - OS X jest 64-bitowy.

ffff

30-06-2008 18:36

kazdy system 32 bitowy nie obsluzy wiecej jak 4 giga ramu(dokladnie cos 3.5gb) -nie wazne czy win czy linux czy osx nie ma znaczenia skad wezmiesz instalke windowsa - wazne jest bys mial naklejke na obudowie - posiadanie nosnika nie jest wymagane microsoft tez nie nasle policji bo akurat ma co robic a nie pajacowac - spali ci sie plyta glowna to bez problemu aktywuja ci system - ale jak zmienisz kompa to moze ni byc tak pieknie - tyczy sie to tylko oem adi pogratulowac - ja nie moge nic zrobic na linuksie bo proaudio i video tam lezy na amen gry to tez tylko slaba namiastka a tez pograc lubie no i jakos nie lubie meczyc sie na openoffice skoro mam na 3 kompy pakiet domowy swietnego i bezproblemowego ms office ale kto co lubi

...

30-06-2008 17:56

Czy redakcja koniecznie musi karmić pingwiny bzdurami na temat przechowywania spalonej płyty głównej ? To że system jest legalny można bez problemu udowodnić za pomocą strony Microsoftu. Żeby było śmieszniej, znacznie bardziej prawdopodobne jest to że policja która odwiedzi "śpiącego spokojnie" linuksiarza przyczepi się do JEGO systemu bo w myśl genialnego polskiego prawa aby udowodnić legalność oprogramowania należy przedstawić jego oryginalny nośnik a większość pingwinków takowego nie posiada, chyba że zamówili sobie płyty z Ubuntu albo co gorsza, zapłacili pieniądze za swojego syfa...

Seb

30-06-2008 17:55

DO AUTORA. Po pierwsze pisząc żeby pożyczyć płytę z windowsem XP od kolegi i zainstalować ją z jego kluczem namawia pan do popełnienie przestępstwa i może Pan zostać pociągnięty za to do odpowiedzialności karnej. Człowiek o Pana wykształceniu powienien o tym wiedzieć, no chyba że kończył Pan zawodówkę. Po drugie Windowsa XP SP2 można zainstalować bez podawania klucza licencyjnego o czym prawdopodobnie w ogóle nie ma Pan pojęcia.

~Gość

30-06-2008 16:54

Niezwykle rzadko rozmowa zostaje przełączona do konsultanta (żywy człowiek). Pechowy właściciel komputera otrzymuje wtedy serię standardowych pytań w rodzaju "na ilu maszynach zainstalowany jest Windows" czy "dlaczego pojawiła się potrzeba ponownej instalacji/aktywacji" itp. Jeśli jesteś użytkownikiem obawiającym się wizyty policji, zachowaj starą, spaloną płytę główną jako dowód czystych intencji. POLITYKA STRACHU? -Nie, dziekuje. Wole linuxa i spokojny sen bez obaw czy do mojego domu wtargnie policja sprawdzic czy mam spalona plyte glowna :) Kretyni heh :D

~Gość

30-06-2008 16:35

@Abgan "Dziwne rzeczy opowiadasz. WinXP obsługuje PAE, a WinXP SP2 ma domyślnie PAE włączone (by DEP mogło działać). Pracowałem na kompie, który miał 5 GB pamięci wirtualnej i WinXP SP2" Chyba kolega czegoś nie doczytał. Nie jestem żadnym ekspertem od Windows i jego kernela "The maximum amount of memory that can be supported on Windows XP Professional and Windows Server 2003 is also 4 GB." [[http://www.microsoft.com/whdc/system/platform/server/PAE/PAEmem.mspx]] więc nie wiem, czy Microsoft tutaj podaje informacje prawdziwą czy fałszywą. W każdym bądź razie, rozmiar pamięci wirtualnej nie ma znaczenia - sam używałem z powodzeniem 2*2 GB swapu + 2 GB RAM. Liczy się to, czy system potrafi adresować pamięć RAM. Z informacji uzyskanej z MS wygląda na to, że tak nie jest. Nie wiem też co ma konkretnie wspólnego PAE z DEP''em. DEP służy do ochrony stosu programu - czy na Windows XP stos procesu może mieć więcej niż 4 GB? Tak więc Windows XP może i ma wbudowaną obsługę PAE, ale jej nie wykorzystuje.

mic

30-06-2008 16:23

"Jeśli jesteś użytkownikiem obawiającym się wizyty policji, zachowaj starą, spaloną płytę główną jako dowód czystych intencji. " Tak właśnie traktuje się legalnych użytkowników. Mamy robić sobie w domu śmietnik bo a nuż Microsoft naśle na ciebie policję. Tak samo jest z filmami i muzyką. Nie można na kompie zabezpieczonego oryginalnego filmu odtworzyć bo zabezpieczenia na to nie pozwalają, a dałem za niego 60! A pirat hula bez problemu. A potem krzyk, że ludzie nie chcą kupować tylko z neta ciągną. A jak mają robić?

Adi

30-06-2008 15:54

ja prawie od zawsze używam Ubuntu Linux, więc czytam sobie o tych problemach "z popcornem w ręku" ;-) i podziwiam ...

hds

30-06-2008 15:44

no i jaki z tego wniosek? trackery na torrentach będą miały większego seeda xD czy to sie głupolom z msa podoba czy nie.

sin - ekspert

30-06-2008 15:41

a jezeli jest nieotwarte i pisze na nim dell ? czy moga dojsc po rejestracji, ze uruchomione jest na zwyklym skladaku ?

~Gość

30-06-2008 15:23

sin - ekspert: Oczywiście, że możesz. Zawsze mogłeś pod jednym tylko warunkiem - że było to nieotwarte (szare/brązowe dla XP lub białe dla Vista) pudełko niededykowane dla konkretnej marki komputera (np. Dell lub Fujitsu-Siemens). Wtedy po zakupie takiej paczki w momencie jej otwarcia zostawałeś uznawany w świetle licencji za producenta lub osobę regenerującą komputery, w tym wypadku osobę regenerującą własny komputer (a tego licencja nie zabrania). Jest to oficjalne stanowisko firmy Microsoft, a nie żaden kruczek prawny. lechu: oczywiście, że masz możliwość przejścia na Windows XP Pro pod warunkiem, że posiadasz płytę tego systemu z kluczem. Jeśli jej nie masz, to możesz ją uzyskać od producenta komputera lub zakupić w dowolnym sklepie za kilkadziesiąt złotych: [[www.skapiec.pl/site/cat/26/comp/148910]] . Jednak system będziesz musiał aktywować telefonicznie (aktywacja internetowa nie zadziała, ponieważ klucz został wcześniej użyty na innym komputerze). No i na koniec: cały artykuł jest śmieszny. Przecież to, że Microsoft wycofuje Windows XP nie znaczy, że zniknie on ze sklepów. Przecież sklepy zmagazynowały olbrzymie ilości tego produktu, na pewno większe niż będą w stanie sprzedać. Nadal nie ma problemu z zakupem nowego Windows 98 OEM, mimo że Microsoft nie wydaje już nawet aktualizacji zabezpieczeń do niego: [[www.skapiec.pl/site/cat/26/comp/7325]]

Abgan

30-06-2008 15:16

@Gość: Dziwne rzeczy opowiadasz. WinXP obsługuje PAE, a WinXP SP2 ma domyślnie PAE włączone (by DEP mogło działać). Pracowałem na kompie, który miał 5 GB pamięci wirtualnej i WinXP SP2. Teraz siedzę przy kompie który ma WinXP i 2 GB RAM + 2GB swap, więc PAE działa (w tych 4 GB nie ma przestrzeni adresowej kernela, czyli dodatkowego 1GB). WinXP nie pozwala pojedynczemu procesowi zaadresować więcej niż 3 GB, ale w systemie może być dużo więcej pamięci (sprawdź na stronach MS jak dużo).

lechu

30-06-2008 14:50

Gdzie można sprawdzić wiarygodność tych informacji? Bo posiadam Vista Business z klucze tylko nei pamietam teraz skad mam ten klucz, wiem że na pewno była raz instalowana i raz aktywowana może dwa. To dalej mam możliwość przejscia na WinXP pro?

~Gość

30-06-2008 14:21

Niestety, ludzie na nowszych kompach są skazani na Vistę z dwóch powodów: - do obsługi więcej niż 4 GB RAM potrzebny jest system 64-bitowy (z tego co wiem, WinXP nie obsługuje PAE) - do 64-bitowego XP (tak na prawdę 2003) trudno jest znaleźć sterowniki lub nie ma ich w ogóle Jak wygląda skalowalność XP na więcej niż dwóch rdzeniach? XP Proffesional został przystosowany do SMP na dwóch CPU, dopiero później MS doszedł do wniosku, że wielo-rdzeniowce to jeden CPU, więc na dołożył wsparcie do XP Home dla SMP na takich maszynach. Ale czy system rzeczywiście jest w stanie dobrze wykorzystać kilka rdzeni? Po siedmiu latach od wydania Windows XP z SP3 jest naprawdę dobrym systemem (używam Linuksa od 9 lat, więc trudno mnie chyba posądzać o fanbojstwo ;)), ale się po prostu zestarzał - został stworzony dla innego sprzętu i niestety na nowszych maszynach używanie go oznacza niewykorzystywanie wszystkich ich możliwości. BTW. Szkoda, że XP od początku nie był tak stabilny jak SP3. Pierwsze dwie wersje, to była masakra.

sin - ekspert

30-06-2008 13:58

no to jak w koncu moge se kupic win xp pro sp2 oem na allegro i zainstalowac na pececie ?