Ranking.pl: Blokowanie skryptów to wyjątkowo rzadko spotykane zjawisko

Każda publikacja wyników gemiusTraffic na witrynie Ranking.pl wywołuje lawinę komentarzy. Internauci twierdzą często, że wyniki są zafałszowane na niekorzyść Firefoksa z racji nieuwzględnionego wpływu wtyczki Adblock Plus - uwzględnienie liczby osób blokujących skrypty spowodowałoby, że przeglądarka Mozilli uzyskałaby znacznie lepszy niż dotychczasowy wynik. Jak jest w rzeczywistości? Postanowiliśmy sprawdzić prawdziwość tych opinii u samego źródła, czyli w firmie Gemius S.A.

Po ostatniej publikacji rankingu popularności przeglądarek, w którym Firefox 2.x spadł niemal do poziomu Internet Explorera 6, pod artykułem jak zwykle wywiązała się ciekawa dyskusja.

I jak zwykle pojawił się głos podający w wątpliwość wyniki gemiusTraffic, fałszowane ponoć mocno przez mechanizm Adblock Plus: Ja się zawsze zastanawiałem co by było gdyby wszyscy użytkownicy FF wyłączyli "adblock plus" :P.

Najnowsze wyniki popularności przeglądarek internetowych zgodnie z badaniami gemiusTraffic (źródło: Ranking.pl)Kliknij, aby powiększyćNajnowsze wyniki popularności przeglądarek internetowych zgodnie z badaniami gemiusTraffic (źródło: Ranking.pl)

Postanowiliśmy zasięgnąć informacji u samych źródeł, tj. w firmie Gemius. Zadaliśmy dwa pytania, które uznaliśmy za kluczowe zarówno z punktu widzenia internautów, jak i nas - dziennikarzy wykorzystujących wyniki prezentowane na witrynie Ranking.pl:

Czy dysponują Państwo jakimiś miarodajnymi badaniami, jaki odsetek internautów blokuje Państwa skrypty?

Wyniki naszych badań pokazują, iż blokowanie domen *gemius przez narzędzia takie jak AdBlock jest na znikomym poziomie i jest stosowane głównie przez zaawansowane technologicznie oraz wyjątkowo dbające o swoją prywatność w Internecie osoby.

Blokowanie skryptów lub wyłączenie obsługi JavaScript jest zjawiskiem na tyle rzadko spotykanym [podkr. red. -ŁB], że brak danych o użytkownikach stosujących takie zabezpieczenia nie wpływa na poprawność wyników naszych badań.

Czy ludzie korzystający z rozmaitych wtyczek blokujących mogą być zliczani w inny sposób?

Nie potrafimy określić liczby odsłon dokonywanych przez użytkowników, którzy wyłączyli obsługę JavaScript lub stosują blokadę na poziomie domeny. Ranking przeglądarek przygotowany jest na podstawie liczby odsłon - jeżeli JavaScript się nie wykona, to nasz system nie otrzyma żadnej informacji o odsłonie.

Co więcej, szanujemy prawo do prywatności każdego internauty i nie możemy wymuszać na użytkownikach Sieci rejestracji wykonanych przez nich odsłon.


Podsumowując: wyniki są obarczone błędem statystycznym, którego margines należy uznać za niewielki. Trudno bowiem się spodziewać, że każdy, kto potrafi zainstalować Firefoksa, chciał konfigurować Adblock Plus do blokowania wszystkich skryptów i reklam.

Aktualizacja: 13 sierpnia 2008 16:28
Ostatni akapit został poddany drobnej korekcie.

127 komentarze

Dodaj swój

~TCN

08-05-2010 18:04

Mam 9 zestawów (+ wyjątki i Filtry Reklam dodane przeze mnie) do Adblocka i w tych 9 listach znalazłem 7 różnych blokad gemius (między innymi: "gemius.pl" w AdblockRules.org, "*/script/pp_gemius" i "*gemius.*" w BSI Lista Polska, "gemius" w Lista Basa "*gemius.*" w PLgeneral "/xgemius*.js|" i ||hit.gemius.pl^ w RU AdList [a skąd to się wzięło? Chyba dodawałem też z krajów pobliskich listy...])

Pharmd767

02-03-2012 05:31

Hello! gadbgdf interesting gadbgdf site! I'm really like it! Very, very gadbgdf good!

Pharme88

02-03-2012 05:31

Hello! dcfakka interesting dcfakka site! I'm really like it! Very, very dcfakka good!

Pharme532

16-03-2012 17:52

Hello! gkdcdbf interesting gkdcdbf site! I'm really like it! Very, very gkdcdbf good!

Pharmd25

16-03-2012 17:52

Very nice site!

Pharma967

16-03-2012 17:52

Hello! dbcfeef interesting dbcfeef site! I'm really like it! Very, very dbcfeef good!

Kris

30-09-2008 22:54

Dość oczywiste, że gemius NIGDY nie przyzna, że tego rodzaju wtyczki mają wpływ na prezentowane statystyki ponieważ byłby to koniec gemiusa jako źródła miarodajnych wyników. A jak jest na prawdę to wszyscy wiemy i nie trzeba nam mydlić oczu :-)

ksksks

24-09-2008 18:53

Właściwie dyskusja o FF z abp jest wirtualna. Można sobie zainstalować ale nie włączyć. Gotowe reguły czasem są a czasem ich nie ma. A przecież nie każdy ma wiedzę o zamierzchłym DOSie, więc nie każdy wpisze *.*gemius*.*. Poza tym reklamy to jedno a gemius to drugie. Tak czy inaczej - chodzi o szybkość.

JJ

20-09-2008 11:49

adblock subskrypcja Bsi gemius użycie 34 lista baza użycie 961 plgeneral użycie 2437

tom

27-08-2008 14:57

pierwszy filtr w moim adblocku : *gemius* :)

~Gość

22-08-2008 21:11

Używam FireFox-a wraz wtyczki: - "NoScript" - blokującej wszelkie skrypty - "AdBlok Plus" Oznacza, to że jako użytkownik internetu jestem pomijany przez te statystyki. Większość moich znajomych też używa FireFox-a z powyżej wymienionymi wtyczkami.

Termi68

20-08-2008 13:58

psz napisał: "Gemius jak i każdy inny system statystyk nie jest blokowany przez żadne standardowo dostępne w AdBlock Plus subskrypcje." Kiedy pierwszy raz włączyłem się do sieci natychmiast zacząłem klikać na zakładki "Zablokuj" przy każdym niechcianym okienku. Nie trzeba więc znać wszystkich filtrów. Uważam więc, że każdy kto nie chce reklam i ankiet blokuje je. Myślę też, że ABP i blokady JavaScript ma znacznie więcej niż 1% użytkowników. Z moich znajomych tylko jeden ogląda reklamy bo "może trafi na coś ciekawego".

gore

20-08-2008 10:14

nie AB a no script

apty

19-08-2008 20:30

Na wszystkich 30 komputerach u mnie w firmie jest ff z adblockiem i filtreset.G. Oprócz tego na każdym jest ręcznie wpisany filtr ''*gemius*". Bzdury gość strasznie plecie, jakby wszyscy w polsce wyłączyli adblocka i wszelakie inne noscripty to w gemiusie przeżtli by niemały szok.

y

19-08-2008 14:09

w moim adblock+ dla pewnosci jest: [....] *.gemius.pl/* */gemius.js */script/*_gemius [....] :D

Mołot

19-08-2008 12:56

Wszyscy moi znajomi z FF mają NoScript i/lub AdBlock. Jedyna wiarygodna metoda oceny wpływu blokowania gemiusa na staty to postawienie na jednym z portali statystyk z http oraz z gemiusa. Wówczas można by się przekonać, ile razy przeglądarka przedstawiła się serwerowi, a nie przedstawiła się gemiusowi. Niestety te wyniki ciągle będą zaniżone - niejeden znajomy przestawił sobie identyfikację przeglądarki z Opery bądź FF na IE, przez strony, które z uporem maniaka próbowały wymusić używanie właśnie IE.

zainteresowany

19-08-2008 00:26

Chciałbym poinformować tych wszystkich, którzy twierdzą, że trzeba znać odpowiednie polecenia by blokować skrypty w adblock-u, o istnieniu dodatków automatyzujących pobieranie list np. "Adblock Filterset.G Updater". Ten akurat blokuje gemiusa. U mnie 21494 razy

exxx

18-08-2008 18:44

a co z kwestią blokowania domen *gemius* na poziomie routera? 80% moich znajomych tak właśnie robi.

max

18-08-2008 13:44

1) adblock nie jest jedynym rozwiązaniem 2) blokuje się nie reklamy, ale wszystko co jest spamem czyli treścią niezamówioną. do tej kategorii należy żebractwo gemiusa to do pana powyżej

sado

18-08-2008 11:47

AdBlock domyślnie nie blokuje domeny gemius. Wszystkie bazy danych domen do zablokowania AdBlocka nie zawierają tej Domeny, a to dlatego, że Gemius nie jest firmą zajmującą sie emisją reklam, tylko BADANIEM Internetu, a to dość spora różnica. AdBlock Blokuje natomiast domenę adocean, z której pochodzi większość reklamy w polskim internecie. Dlatego też, żeby zablokować gemiusTraffica, trzeba sobie samemu wpisać regułę blokującą (czyt. odrobinę znać się na wyrażeniach regularnych) Ja osobiście w 100% zgadzam się z Gemiusem, że odsetek jest tak niewielki, że prawie żaden.

totson

17-08-2008 17:32

jeśli zdarzy mi sie korzystać z internetu w jakimś dziwnym miejscu gdzie nie znają FF Adblocka noscripta itp i trafi mi sie ankieta gemiusa to robie dokladnie to samo co kolega @ciekawy :] Jestem wtedy 45-letnia sprzątaczką z wyższym wykształceniem i zarobkami na poziomie 10tys/mies ;]

ciekawy

17-08-2008 09:57

Dzięki za bardzo ciekawy artykuł. Z niego dowiedziałem się co zrobić, by po raz 40ty nie wypełniać fajnej ankiety w której niezmiennie podaję iż jestem 107letnią staruszką z podstawowym wykształceniem na prezesowskim stanowisku :) Dzięku waszemu artykułowi sobie spróbowalem i dizała: Kaspersky znakomicie blokuje panów i panie, którzy najpierw wyłudzają ode mnie informacje, namolnie żebrząc o wypełnianie ich ankietek (kto zreszta kiedykolwiek wypełnił je zgodnie z prawdą - ręka w górę :) ), a potem zarabiają na nich. Cóz... jeżeli wszyscy wypełniają je jak ja - to w życiu nie uwierzę w prawdziwość rezultatów :)

c3l3r1on

17-08-2008 02:28

Jasssssssssssne, a znacie firme ktory by sie przyznala ze ich skrypty sa w wiekszosci blokowane ? to tak jak by gg przyznalo sie reklamodawcom ze ich reklamy oglada 100% userow gg [[http://www.c3l3r1on.pl/adblock.PNG]] << dowod

stary

15-08-2008 16:11

Blokowanie skryptów jest stosowane z powodów bezpieczeństwa, a nie tylko prywatności. Różne skrypty i ciasteczka "gemius", "google" zawsze i wszędzie blokuję z zasady. Odstępstwa od tej zasady dostępują tylko nieliczni, a i to w ograniczonym zakresie. Zmieniam również identyfikację przeglądarki. Dlatego statystyki różnych firm i specjalistów należy traktować z przymrużeniem oka.

artihome

15-08-2008 15:57

no nie wiem.. adblock blokuje skrypty.. no może... ale u mnie za tę funkcję jest odpowiedzialny NoScript i gemiues u mnie na stałe jest na czarnej liście.. adblock służy tylko do reklam

nobody

15-08-2008 15:13

Też mam FireFox''a oraz adblocka bo bez tego nie da się normalnie korzystać z zasobów internetu i wie to na dziś dzień praktycznie każdy, więc cały ten Gemius to sobie może robić statystyki na użytkownikach IE, osobiście nie znam nikogo kto używa IE albo używa FF bez adblocka.

bubzon

15-08-2008 15:01

U mnie także gemius jest zablokowany i dodatkowo wiele innych podobnych stron. Strony wczytują się u mnie szybciej niż u kumpla chociaż on ma szybszy net.

MasterPain

15-08-2008 14:18

pierwsze co robie po instacle systemu to instalka firefoxa/opery i narzedzia dla tych przegladarek do blokowania skryptow. juz z pameici wpisuje filt dla gemius.. wiec jak czytam te opinie ze jest to zjawisko rzadkie (blokowanie skryptow) to az sie smiac chce

marcin

15-08-2008 13:22

Ja zaryzykuję stwierdzenie, że przynajmniej połowa użytkowników Firefoxa, z czasem odwiedziła witryne dodatków, czy spytała znajomych o blokowanie reklam, bo na gołej przeglądarce szarża okienek jest nie do wytrzymania, mimo iż Firefox część z nich i tak blokuje z automatu. Dla wszystkich zainteresowanych proponuję przetestowanie filtów "PLGeneral" oraz dodatkowo "EasyList USA" i to w zupełności wystarcza (google pomoże). Użycie samego filtra "*.gemius.pl*" wynosi 27 583 razy na chwilę obecną u mnie.

nikt ważny

14-08-2008 23:21

@inff: nie wiem jak ty, ale ja płacę zarówno za dostęp do internetu jak i za utrzymanie kilku serwerów, więc myślę, że mogę śmiało mówić iż internet bez reklam jest piękny... I podejrzewam iż MFI również...

inff

14-08-2008 17:25

MFI: internet bez reklam bylby platny - wtedy tez mowilbys, ze jest piekny?

inff

14-08-2008 16:36

FF to wielcy oszusci! Sami zyja z kasy od google a promuje stosowanie adblock, zeby uniemozliwic innym zarabianie w ten sam sposob jak oni. FF powinno zostac zdelegalizowane!

MFI

14-08-2008 15:33

Wygrywają wszyscy ci, którzy różnymi sposobami blokują reklamy. I może jeśli tylko niewielka część użytkowników Fx tak robi, to jednak warto. Internet bez reklam jest piękny :)

Firefox Downloader 7

14-08-2008 14:53

"Postanowiliśmy sprawdzić prawdziwość tych opinii u samego źródła" Co za głupota. Niezłe źródło. Co niby Gemius ma powiedzieć. Że ich statystyki są nic nie warte? Ludzie instalują FF przede wszystkim żeby zainstalować Adblock. Spytajcie TP S.A. czy rozmowy są w Polsce drogie!

bluescreen su(r)fer

14-08-2008 14:36

Ale super flamewar! Nie mam czasu czytać, może Redakcja zapoda jakiś streszczenie, chociaż kto wygrywa?!

kp

14-08-2008 14:04

Zastanawia mnie coś innego - jeśli wizyty przeglądarek blokujących skrypt "nie są zliczane", to skąd wiadomo, że "stanowią niewielki odsetek"??? :)

TWDonald.webpark.pl

14-08-2008 13:48

To czy AB+ będzie blokował tylko reklamy, czy również inne elementy stron www zależy od użytkownika (od użytych filtrów). Ja blokuję reklamy, niewygodne elementy na stronach, a nawet skrypty. Zestaw filtrów na mojej stronie.

Anty_Michnik

14-08-2008 12:08

A mnie denerwuje, że do polskiej wersji Firefoxa dołączana jest zakładka z kanałem wiadomości Gazety Wyborczej. Nawet tu panoszy się wszechobecna michnikowszczyzna.

SBKch

14-08-2008 11:47

Ciekawe na jakiej podstawie gemius twierdzi iż adblock + filtr to nikłe zjawisko, skoro jak sam przyznaje nie potrafi zliczać takich użytkowników ;)

SBKch

14-08-2008 11:43

Adblock z filtrem *gemius* nalicza mi ponad 15000 odsłon tegoż tygodniowo, co oznacza że wystarczy troszkę ponad 4000 userów przeglądających sieć podobnie do mnie z wyłączonym adblockiem i mamy już 1% udziału w statystykach na ranking.pl :D

Aix

14-08-2008 11:20

@tad mylisz się ogromnie. W firmach głównie jest Firefox a nie IE7 bo jest o wiele bezpieczniejszy. Jeśli u Ciebie w pracy jest odwrotnie to macie bardzo słabego administratora, bez względu jak będzie się tłumaczył.

pix

14-08-2008 11:15

a ja użwam opery i javascript mam tylko dla paru stron włączony :P

PK

14-08-2008 11:14

No to ja jestem użytkownikiem z drugiego bieguna. Nikt z moich znajomych nie ma zainstalowanego AdBlock'a mimo, iż część z nich wie, że takie narzędzie istnieje. I bynajmniej nie są to sami laicy.. Biorąc pod uwagę świadomość większości użytkowników Internetu (nie obrażając nikogo) to liczba osób korzystających z blokad reklamy za wysoka nie jest.

asab

14-08-2008 11:14

mfi... ja nie wiem czy ty zartujesz czy nie ale dodatki w Fx sa segregowane rosnaco wg alfabetu ;P

ephp.pl

14-08-2008 11:12

eee, co oni piszą... przecież można zliczać osoby poprzez obrazek, tak jak to robi np google w niektórych swoich skryptach... robi się noscript i wstawia obrazek, który zlicza ludzi bez js i z blokowaniem js...

dave

14-08-2008 10:56

Witam!!! Jesli ktos umie zainstalowac firefox''a i adblocka to juz cos niecos wie i na 80% sciagnie do niego listy polskie. Ja tak zrobilem i mam zablokowane gemius. Tak jak pisaliscie wyzej ta goopia firma nigdy sie do tego nie przyzna! bo to strata kasiory. Ale zaloze sie ze cierpia z tego powodu. I pewnego dnia bedzie jak na reklamie link4 "dzisiaj ostatnie logowanie, dzisiaj sie rozstaniemy" :D

~Gość

14-08-2008 10:51

@ anonim spod adresu 217.168.129.250 - czyli co, 22 mln zainstalowały przez oficjalny kanał, a pozostałe 140 mln z pendrive''a i innych stron? :) Komon, ludzie - ja wiem, ze jak fakty nie przystają do teorii, to tym gorzej dla faktów. Ale miejcie trochę przyzwoitości...

jamiećfiltrdomeny

14-08-2008 10:39

ja mam filtr *gemius.pl*. hmmm podobno niewielu ludzi blokuje na poziomie domeny, czy to znaczy że mam paranoje i powinienem się leczyć?

~Gość

14-08-2008 10:27

@Pataszon Głupoty gadasz. A co jeżeli instaluje znajomym z pendrive''a?

Pataszon

14-08-2008 10:21

@ CCD - z czego wynikają Twoje "szacunkowe" dane? Czy aby nie z tzw. głowy, czyli z niczego? Bo gdyby to była prawda, to Adblock musiałby być pobrany jakies 150-200 mln razy. A jego autorzy przyznają się tylko do 20 mln ;)

CCD

14-08-2008 10:16

Szacunkowo ok. 38% użytkowników Firefoxa ma zainstalowany Adblock Puls

mleczoj

14-08-2008 09:55

:D fajka w dłoń i pełen luz jak to czytam :) "ja mam, kolega mam - to znaczy, ze wszyscy maja i blokuja gemiusa" taaa...cale 13-15mln internatow w tym kraju ma i blokuje...jaaaaaaaasne :) a koles z gemiusa nie lepszy.... ogolnie takie onetowe forum sie zrobilo, duzo gadamy, ale nie wiemy o czym....a za chwile zaczniemy sobie wytykac bledy ortograficzne :P

mario

14-08-2008 09:14

@Gość (83.12.225.138): Nie przesadzał bym w tym kierunku - nie każdy potrzebuje od razu blokowania reklam, czy nawet wie jak go używać. Firefox to taki samochód posiadający podstawowy zestaw funkcjonalności, potrzebny każdemu czyli: siedzenia, lusterka itp są. Nie posiada za to funkcji zbędnych dla części userów, typu: łańcuchy zimowe, koło zapasowe, pług, lina holownicza, przyczepa. W firefoksie nie wrzuca się userowi na siłę tego czego nie chce/nie potrzebuje - user sam decyduje w czasie użytkowania czego potrzebuje i to sobie dołącza do swojej przeglądarki. Firefox wyposażony jest w podstawowe funkcje, niezbędne do przeglądania sieci. A dodatki w stylu blokowania reklam, terrenta, skórek, speeddial każdy sobie może dorzucić wg. potrzeb. Dzięki tak mocno modularnej budowie FF osiągnął więcej niż Opera, bo ma takie dodatki jak np. firebug, czy httpfox. BTW. Nie rozumiem tutaj kompleksu zatwardziałych operowców, którzy porównują Firefoksa do samochodu bez podstawowych elementów. Firefox w standardzie to w pełni funkcjonalna przeglądarka, a resztę wyposażenia każdy dobiera sobie w. potrzeb. Ja np. nie lubię klienta poczty w Operze i nie chciał bym go używać ani nawet posiadać.

Voytas

14-08-2008 09:03

No przecież nie przyznają się do tego że ich usługa zaczyna coraz bardziej odbiegać od rzeczywistości, straciliby klientów. Blokowanie reklam jest coraz bardziej powszechnie dzięki natarczywości i upierdliwości reklam. Czasami nie da się przeglądać serwisu z reklamami.

FF User

14-08-2008 08:57

Co za lamy gemius niech przebadają swoja głowę szpece... FF blokuje gemiusa tak jest w filtrach abp, a jak by nawet nie było to bym ten szmelc blokował ręcznie dla siebie i moich klientów, nie cierpię nachalnych reklam i tych ich sondaży.

j

14-08-2008 08:52

hehe :), błąd statystyczny... dobre sobie. Jeżeli człowiek jest już na tyle świadomym użytkownikiem internetu, że instaluje sobie inną przeglądarkę niż ta jedynie słuszna, to i jest na tyle świadomy, żeby wykorzystać możliwości , które ona daje, czyli dla geminusa użytkownicy FF to margines błędu statystycznego. Życzę powodzenia w dalszej działalności... Ja mam WYŁĄCZONE WSZYSTKIE SKRYPTY NA WSZYSTKICH STRONACH, a jedynie tylko KILKA jest odblokowanych (NoScript się kłania).

twój_stary

14-08-2008 08:32

Taaa. AdBlock wam blokuje reklamy a nie skrypty. Od tego jest NoScript w przypadku Firefoxa.

marketingowy-bełkot

14-08-2008 08:26

Na mojej stronie wizyt jest jakieś 3x mniej, jeśli patrzę na wyniki Google Analytics (blokowane domyślnie przez adblocka) niż gdy patrzę na statystyki serwera. To chyba wystarczy.

v

14-08-2008 08:17

Używam Adblock Plus i Adblock Filterset.G Updater. Sprawdziłem w regułach filtrowania i rzeczywiście znajduje się w nich gemius. W moich oczach ich statystyki są niewiarygodne.

9828199

14-08-2008 08:15

@Aix - otwórz listę blokowanych elementów choćby na tej stronie i sprawdź, czy skrypty js pochodzące z gemiusa są zablokowane

sfMan

14-08-2008 08:09

skrypty są też blokowane za pomocą wtyczki NoScript

kosmatek

14-08-2008 06:43

Ha, ha ha!! U mnie pieriwszym filtrem, a wszystkie sam wpisuję ręcznie jest gemius, drugim adclick, adclck, doubleclick itd. Śmieszny jest ten pan ...

~Gość

14-08-2008 03:00

Opera ma blokowanie reklam od razu. Mam cala liste wpisow w urlfiter i jest tam tez *.gemius.pl;) Firefox to gowno w porownaniu do Opery. Cos jak samochod bez siedzen, lusterek, drzwi. Opera ma wszystko co potrzebne i bez zbednych programow.

Aclan

14-08-2008 00:27

Spadek popularności FF2 jest spowodowany tym, że użytkownicy przesiadają się na FF3 i nie wiem jak bardzo ślepym trzeba być żeby tego nie zauważyć, a co więcej robić o tym artykuł. Co do popularności Adblocka - rzeczywiście jestem zdania że Adblocka używa mniej niż 5% użytkowników (oczywiście jest to statystyka wzięta "z dupy" :) ), znaczna większość nowych użytkowników FF to tradycyjne "Panie Jadzie z biura", które instalują gołe przeglądarki (bez ani jednego dodatku) z uwagi na modę/zalecenia działu IT/cokolwiek. Ale jedno jest prawie pewne - znaczna większość użytkowników AB korzysta z gotowych filtrów które w znacznej większości wycinają gemiusa i podobne spowalniacze.

Aix

14-08-2008 00:17

mam adblock plus i flash killer. Innym też tak instaluję. Gdzie sprawdzić (strona www) czy gemius mnie zlicza?

~Gość

13-08-2008 23:56

A takie glupie gadanie niektorych. Przeciez uzytkownicy IE i Opery tez blokuja niektore witryny/skrypty (Opera -> filter.ini, IE -> nakladki Maxthon/AcooBrowser/...). Tak czy siak statystyki sa w miare wiarygodne, podobny odsetek ludzi blokuje skrypty w kazdej z przegladarek.

M

13-08-2008 23:54

@psz To co piszesz było by prawdą, gdyby ktoś koniecznie chciał zablokować gemiusa. Tymczasem ABP służy do blokowania wszystkiego co niewygodne - akurat gemius często mocno opóźnia ładowanie czegokolwiek i każdy to widzi. Z drugiej strony kliknąć 3 razy potrafi każdy, więc na pewno więcej niż 1% użytkowników AB blokuje też niepotrzebnego gemiusa. A wogóle to ten 1% jest tak samo wyssany z palca jak abstrakcyjna "znikomo mała" ilość użytkowników blokujących gemiusa.

./MaTriX''u

13-08-2008 22:58

oprocz AdBlock''a dodaje niechciane stronki (w tym GEMIUS:-) recznie do adresow potencjalnie niebespiecznych, a wiec zakazanych - tak w FF, jak i w przypadku MSIE, czy Opery ...

~Gość

13-08-2008 22:23

Do pataszon: tylko weź pod uwagę, że ściągając FF w nowszej wersji nie musisz ściągać od nowa ABP (jak i części innych wtyczek), gdyż częśto są kompatybilne wprzód. Poza tym sam plugin można zdobyć też w inny sposób niż ściągnięcie ze strony (chociaż to jest najłatwiejsze).

Kwpolska

13-08-2008 21:59

EasyList. Nie ma gemiusa, ale są za to... WIRUSY, INFEKCIE, MALICIOUS.

9828199

13-08-2008 21:43

No to przybliżone statystyki z własnej strony za sierpień: FF 3.x - 24%, FF 2.x - 18%, IE 7.x - 13%, IE 6.x - 12%, Opera 9.51 - 5%, Opera 9.27 - 2%. Jakoś wyniki zupełnie nie pokrywają się z całym szczególnie co do FF3 vs FF2. (Tak małe wartości, to w skład podziału wchodzą też systemy operacyjne a oparłem się tylko na pierwszych 15 składaniach przeglądarka+system, lecz dają pewien pogląd zapewne.)

Pataszon

13-08-2008 21:28

Argumenty Gemiusa nie są może w 100% przekonujące (przesadą jest twierdzić, że Adblock nie ma żadnego wpływu), ale Wasze - komentujących - są jeszcze bardziej idiotyczne. "Ja blokuję i mój kolega też" - czyli w domyśle wszyscy, lol. Ze statów prezentowanych przez autorów tego pluginu wynika, że pobrano go od momentu udostępnienia pierwszej wersji ponad 22 mln razy. Biorąc pod uwagę liczbę internautów - powiedzmy z 1 ^9 - możemy przyjąc, że ok. 300 mln z nich korzysta z Firefoksa (mniej wiecej). Czyli z Adblocka korzysta MAKSYMALNIE (bo przyjęcie, że 1 pobranie = 1 user to bzdura) jakieś 7-8% ogółu userów Firefoksa (czyli MAKSYMALNIE jakies 2-3% wszystkich internautów). Oczywiscie może to powodować pewne zafałszowania badań takich, jak te prowadzone przez Gemiusa - ale naprawdę marginalne i na granicy błędu statystycznego. Czyli większoć niniejszych rozważań psu można pod ogon wsadzić. Ludzie z Gemiusa są bliżej prawdy niż Wy ;)

~Gość

13-08-2008 21:22

buehehehe ja mam zbanowana całą domene gemius.pl na routerze, i w pracy tez to zrobilem ;]

9828199

13-08-2008 21:21

[[http://*.gemius.pl/*]] - 35995, [[http://*.adocean.pl/*]] - 8224, [[http://pagead2.googlesyndication.com/*]] - 7722, [[http://i.interia.pl/*]] - 3480, [[http://ads.*/*]] - 3177, [[http://*.tradedoubler.com/*]] - 2376, [[http://ad.*/*]] - 976 - ot moje własne filtry ustawione - oczywiście czołówka wyłącznie. A m.in. na tej stronie jak byk wymienione zablokowane skrypty z gemius :) Ale jak rozumiem rozmówca jest "wysoce zaawansowanych fachowcem" który wie, że istnieje coś takiego jak AdBlock :)

tom

13-08-2008 21:14

Pytanie "czy statystyki gemiusa sa wiarygodne" proponuje skierowac do kogokolwiek innego niz pracownik gemiusa. Litosci, przeciez oni nie moga napisac nic innego... Gemiusa zablokowalem adblockiem "z palca" jak tylko okazalo sie ze strona sie nie wczytuje bo browser czeka na hit.gemius.pl czy cos w tym stylu, wszystkie instalowane przezemnie kompy i przegladarki maja wycietego gemiusa przez subskrypcje gotowych filtrow. Pozdro dla panow "kasa w internecie".

~Gość

13-08-2008 21:13

ja mam adblocka i na wszystkich kompach w domu gemius jest zablokowany- 4 kompy. w pracy ok 400 stacji z dostępem do netu ma blokadę / IP cop filtruje takie różne stronki i tym podobne /. jakoś nie wierzę w statystyki gemiusa

~Gość

13-08-2008 21:05

@sf; @psz dziwne bo mam standardowo zainstalowanego adblocka i gemius jest blokowany

9828199

13-08-2008 20:59

A ja właśnie blokuję gemiusa itp NA POZIOMIE DOMENY. I nie sądzę, że jest to aż tak MARGINALNE zjawisko. Oczywiście firma nie może twierdzić inaczej, gdyż straciłaby klientów. Więc takie wywiady to psu na budę.

dyletant

13-08-2008 20:42

do "psz": uważasz, że ADP instaluje tylko 1% użytkowników? Przed chwila sprawdziłem na stronie dodatków do Firefoxa ilośc pobrań tego dodatku. Wynik: 22778645 wszystkich pobrań. To jest ten jeden procent?

techniczny

13-08-2008 20:40

Pracuje w firmie która tylko w samej warszawie prowadzi opiekę nad ponad dwoma tysiącami desktopów w trzydziestu firmach. Wszędzie, standardowo przeglądarki mają poblokowane niektóre kierunki (ze względów bezpieczeństwa i ograniczenia ruchu), m.in. gemius - bo takie są zapisy w umowach na opiekę (oszczędza nam to kosztów). To samo jest w innych oddziałach i innych firmach gdzie pracują moi znajomi (choć tam częściej wycinany jest ruch na gemiusa i podobne dla całej sieci firmowej). Rozumiem, że gemius mówi tu o milionach użytkowników ale skoro nasza grupa odpowiada za kilka tysięcy desktopów, a inne firmy też blokują to co jest? A użytkownicy domowi itp.? Ja w domu blokuje tak samo, wyniosłem ten zwyczaj z pracy ;) Zobaczcie statystyki ile osób pobiera ABP a do tego w sieciach innych firm stoi IE bez dodatków, ale ruch tnie się na serwerze. Rozumiem, że nie zwiększy to ilości FF w stosunku do IE, ale niech panowie z gemiusa nie kłamią w żywe oczy, że odsetek blokujących jest minimalny, bo spokojnie to może dotyczyć ponad połowy FF i sporej części IE.

Leszek

13-08-2008 18:25

Jest jeszcze NoScript. Pokazuje mi, że na TEJ stronie blokuje skrypty gemius, adocean, googlesyndication, adcontekst. Masę tego śmiecia. Wystarczy nie blokować IDG.pl i wszystko działa poprawnie. Po pierwszych wizytach na zaufanych stronach można miec juz większość "swoich" stron w bazie dodatku. Od tej pory wszystkie śmiecie z google, gemiusa i reklamowe są blokowane. Polecam NoScript jako dodatek do ADP.

alfabit

13-08-2008 18:21

Wszędzie, gdzie instaluję Firefoxa daję AdBlocka z blokowaniem słowa gemius

Marek

13-08-2008 18:13

Właśnie sprawdziłem u kolegi...to samo co u mnie ..... adblock blokuje Gemius !!!! Nie trzeba tego ręcznie wprowadzać..jest to blokowane automatycznie. Bye bye Gemius <papa>

Marek

13-08-2008 18:10

Z ciekawości sprawdziłem adblock. Mam go jakiś czas już zainstalowany włącznie z filter uploader. Co się okazuje ?? Gemius jest standardowo blokowany !!!!!! Ich statystyki nic nie są warte!!!!Oczywiście Gemius się nie przyzna bo w ciągu chwili straciliby wiarygodność!!! Na pewno ktoś z gemius czyta te komentarze ...może więc ktoś mi odpowie jak to naprawde jest ??:)

blockers

13-08-2008 17:42

u mnie zablokowane są google.analytics (użycie 85 tys), gemius(130 tys), stat24.com (3 tys) hit.stat.pl (2 tys) mklik.gazeta(18 tys).

Zeke

13-08-2008 16:58

@R.U.R. Jak to nikt, ja wspominałem! ;) I dla mnie NoScript jest jakiś bardziej oczywisty, ale może dlatego że używam go "od zawsze".

agh

13-08-2008 16:55

@83.24.230.38 "Co do adblocka, korzystając z proponowanych przez ADP list (z których korzysta prawdopodobnie 99% jego użytkowników) ADP nie blokuje skryptów GEMIUS. Jedynie po pobraniu polskich list te skrypty są blokowane" - nie do końca, gemiusa blokuje chyba np. abp tracking filter, jest on na głównej liście subskrypcji...

~Gość

13-08-2008 16:15

Do redakcji, w internecie istnieje wiele adblock-detecterów możecie na ich podstawie przeprowadzić własne statystyki. Co do adblocka, korzystając z proponowanych przez ADP list (z których korzysta prawdopodobnie 99% jego użytkowników) ADP nie blokuje skryptów GEMIUS. Jedynie po pobraniu polskich list te skrypty są blokowane.

R.U.R.

13-08-2008 16:09

Jakoś nikt nie wspomina o NoScripcie, a to kapitalne narzędzie, które prócz Adblock Plusa chroni FF-a oraz komputer... Jednak jest przeznaczone dla bardziej zaawansowanych użytkowników ;)

padaka

13-08-2008 16:09

dodaj inne filtry w zależności o jakie strony z jakiego kraju chodzi. bo zazwyczaj możesz łączyć wiele filtrów więc jest jak testować ABP. Z doświadczenia wiem, że jest kilka dobrych filtrów ale i tak większość z nich puszcza czasami jakieś badziewia i trzeba je zawsze ręcznie jeszcze wy edytować.

rx

13-08-2008 16:08

Hmm... Druga wypowiedź przedstawiciela Geminusa rzuca cień na jego pierwszą wypowiedź. Jakie badania i jak realizowane doprowadziły ich do takich wniosków (sonda uliczna?)? Jeżeli nie są w stanie ocenić liczby użytkowników w kontekście wypowiedzi nr 2 to w jaki sposób są w stanie określić liczbę osób blokujących domenowo Geminusa? A o Adblock Plusa jest łatwo - wystarczy wejść w FF3 do dodatków i w pierwszej zakładce należy on do rekomendowanych, przez co często jest pierwszy.

Twix

13-08-2008 16:02

Biorac pod uwage rowniez strony zagraniczne, ktora lista jest najskuteczniejsza ?

Aldaron

13-08-2008 16:00

Ja również blokuję Gemius i należałoby mój głos liczyć minimum x8 bieżących komputerów (3 w domu, 3 w pracy, i ostatnio 2 znajomym ... ale instaluje AB i konfiguruje niemal zawsze ... chyba że ktoś nie życzy sobie ff ale to pojedyncze przypadki) a nie jestem zawodowym informatykiem tylko domorosłym pasjonatem. Więc coś mi się wydaje że ten błąd statystyczny Gemiusa nie jest wcale taki mały!

TWDonald.webpark.pl

13-08-2008 15:59

Lista Basa jest troszkę za ogólna - niektóre filtry. Sam sprawdziłem. Najlepiej mieć swoją :)

padaka

13-08-2008 15:56

Dzięki za info mam aktualnie zainstalowane obydwa filtry! I wszystko działa spoko! A najlepsze, że wszystkie kompy jakie serwisuję mają instalowany FF+ABP z przynajmniej BSI, który domyślnie blokuje gemius i jego skrypty. Skoro mowa o statach gemiusa! Oni są niewiarygodni od dawna! Niestety przykre, ale prawdziwe.

MFI

13-08-2008 15:48

Do"padaka": Proponuje zamiast BSI spróbować "Lista Basa", skuteczność jest wprawdzie taka sama, ale nie ma pustych miejsc po reklamach. Wiem bo próbowałem już różne filtry.

TWDonald.webpark.pl

13-08-2008 15:38

Porównać logi z serwer z danymi Gemiusa i już można podważać ich dane. Filtry można również znaleźć na stronie [[http://twdonald.webpark.pl/linki_mozilla.php]]

max

13-08-2008 15:36

tadziu, biedoto intelektualna - sprawdź sobie co to jest ISO9001, a potem bełkocz dalej.

padaka

13-08-2008 15:35

BSI Lista Polska - lista filtrów do wybrania w ABP i jest tutaj i gemius i pp_gemius domyślnie zablokowany. i jak dotąd w ciągu 4 tygodni od instalacji windy zablokowano gemius ponad 10tys razy. dziękuję!

Twix

13-08-2008 15:23

Na znikomym ?? :) Co za idiota pracuje w tym Geniusie ? Chyba wszyscy uzytkownicy MacOS X szczegolnie uzywajacy Firefoxa czy Opere maja to scierwo poblokowane. Reklamy sa juz tak skrajnie natarczywe, ze uniemozliwiaja normalne przegladanie stron. Jak dla mnie to po prostu konieczniosc i 1-a rzecz jaka robie tuz po instalacji liska.

Zeke

13-08-2008 15:15

@tad Odstawiłeś tabletki znowu? Bełkoczesz bez sensu. "Czy firma przechodzi certyfikację ISO9001 w ostatnich latach z FF na stacjach, bo znam jedną (Dania) co nieprzeszła." Dania to firma? Pisanie "nie" łącznie / rozłącznie, nie uczyli tego na języku polskim w twojej szkole? Normalni admini i IE7 :D - w takich momentach można się uśmiać.

tad

13-08-2008 14:51

:) ależ wielu użytkowników (choć nie wiadomo ilu :)) też blokuje .geminus, instalują wtyczki typu IE7Pro albo pracują w firmach, w których normalni admini blokują takie śmieci a tam jest głownie IE7. FF można przerobic na cokolwiek za pomocą pluginów, więc normalny admin nie dopuszcza do instalacji nieszczęścia (o ile w ogóle wie jak to robić zdalnie). Co dla użytkownika jest optymalizacją lokalną, dla firmy jest potencjalnym globalnym nieszczęściem - a to już wystarcza. Czy firma przechodzi certyfikację ISO9001 w ostatnich latach z FF na stacjach, bo znam jedną (Dania) co nieprzeszła.

~Gość

13-08-2008 14:24

Porównując NoScript i Ad-block to ten pierwszy był pobierany nawet częściej a trzeba pamiętać,że początkowo blokuje wszystkie skrypty.

mario

13-08-2008 14:20

Panie Łukaszu, jeżeli chce Pan wyrazić swoją opinię to niech Pan napisze to w komentarzu. Artykuł powinien być bezstronny, przedstawiać opinię kilku stron. Gdyby dotarł Pan do ilości pobrań wtyczki AdBlock Plus i podobnych, przez polskich użtkowników i porównał to do ilości użytkowników (ilości w miarę unikalnych pobrań Firefoksa), to można by snuć domysły. Wg. mnie ciekawe było by porównanie badań Gemiusa do statystyk serwera WWW na onecie, interii, o2, czy ew. mniejszych portali jak IDG. Oczywiście ważny jest stosunek odwiedzin z FF do łącznej ilości odwiedzających. To jest następny artykuł flejmogenny, bo po pierwsze nic z niego nie wynika, a po drugie trzyma stronę gemiusa. Proponuję podejść profesjonalniej do tematu, wiem, że zajmie to 10 razy więcej czasu, ale ja nie chcę czytać bzdur, tylko konkrety. Ten artykuł wcale mnie nie przekonał, bo najzwyklej w świecie niczego nie udowadnia - dla mnie jest wręcz oczywiste, że gość z Gemiusa tak powie! Widzę taki artykuł: - wg statystyk gemiusa tyle a tyle używa FF - wg. onetu, interii, o2, idg, wp, i 20 innych popularnych portali tyle - z tego wynika, że skrypty blokuje najprawdopodobniej tyle a tyle użytkowników i procent userów blokujących gemiusa wynosi tyle. Oczywiście średnia ma być ważona ilością odwiedzających, tak aby rzadziej odwiedzany IDG (bo tylko przez wąską grupę zainteresowanych) miał w mniejszym stopniu wpływ na nią przez często odwiedzany onet.

mario

13-08-2008 14:19

Skoro panowie z gemiusa nie wiedzą jaki odsetek użytkowników Firefoksa posiada blokowanie ich skryptów, o jakim cudem są w stanie stwierdzić, że jest to niewielki odsetek? Oczywiście Pan Bigo, źle zapytał, bo zapytał właściciela, w którego interesie jest obrona ich mechanizmu badającego. Przecież gość z Gemiusa nigdy w życiu by nie powiedział, że te dane są z kosmosu i w ogóle się do niczego nie nadają! Należy zrobić pełną analizę i jak już pytać o zdanie to osoby niezależne. Właściciel i pracownicy firmy produkującej samochody nie powiedzą, że jego samochody są do D..., podobnie i właściciel oraz pracownicy Gemiusa nie powiedzą, że ich statystyki są G... warte!

bobi

13-08-2008 14:18

Niezle, znikomy odsetek he he he... A swoja droga to nie wiedzialem do dzisiaj ze ja i moi kumple jestesmy "zaawansowani technicznie" az tak :)

luki100011

13-08-2008 14:02

Można sprawdzić ile osób pobrało Ad-block https://addons.mozilla.org/pl/firefox/addon/1865 daje to jakiś pogląd czy jest to znikomy odsetek.

MSe

13-08-2008 14:00

Ja tam wolę od Adblocka NoScripta - większa skuteczność w blokowaniu reklam :)

Jotgie

13-08-2008 13:44

Mam 31 blokad w ADP adresu: badania.hit.gemius.pl. To chyba mówi wszystko! Zawsze blokowałem ten panel jak zresztą jest na pozostałych moich trzech kompach w domu.

agh

13-08-2008 13:37

Podsumowując treść wypowiedzi pana z Gemiusa: "nie umiemy policzyć, ile osób nas blokuje, ale głęboko wierzymy, że jest ich bardzo mało". Bo dowodów żadnych nie przedstawił...

MFI

13-08-2008 13:23

Ja mam też blokowane google-analytics, a to dlatego, że ze strony Adblocka pobrałem filtry "Lista Basa" i dzięki temu nie ma reklam np. na Interia.pl oraz nie pozostają po nich puste miejsca

maly_miki

13-08-2008 13:17

to może zobaczyć ile jest pobrań dodatków https://addons.mozilla.org/pl/firefox/search?q=adblock&cat=all są w dziesiątkach lub setkach pobrań tygodniowo i przeliczyć ile może być pobrań dla Polski i mamy liczbę ;) na pewno nie jest to promil

blabla

13-08-2008 13:12

miast adblocka używam wtyczki noscript. Blokuje nie dość, że wszelkie reklamy, to i sam decyduję, które elementy mają się pojawić na stronie i które skrypty mają być wykonane. Moim zdaniem jest to baaardzo dobre narzędzie, choć ofkoz nieco bardziej "skomplikowanie" od adblocka, więc dla takich "zwykłych" userów może być przeszkadzajką... ale dla tych bardziej zaawansowanych? :)

~Gość

13-08-2008 13:01

od zawsze blokuje gemius ponieważ często się zdarza, że przeglądarka próbując otworzyć stronę, długo nie może uzyskać połączenia z gemius, co spowalnia proces wczytywania stron.

psz

13-08-2008 12:52

Ops, mała pomyłka w obliczeniach. Oczywiście wynik końcowy wynosi 0,01% :)

Zeke

13-08-2008 12:48

@Autor Przepraszam bardzo, ale jak ma odpowiadać firma na takie pytanie: "Jak oceniacie waszą wiarygodność, pod kątem filtrów na *gemius*?" Mają się przyznać: "Niestety, nasze dane nie są nic warte" ? To było dopiero było rzadkie zjawisko - firma przyznająca się do znikomej wiarygodności. Więc tytuł według mnie powinien brzmieć: "Firma Gemius bagatelizuje blokowanie skryptów". Wśród moich znajomych nie ma nikogo, kto by nie używał FF +AdblockPlus + NoScript (niektórzy na zmianę z Operą z listą do odfiltrowania).

psz

13-08-2008 12:46

Gemius jest blokowany poprzez subskrypcję "ABP Tracking Filter". Nie jest on dostępy jawnie jako jeden z wyborów w interfejsie dodatku, wyłącznie na stronie domowej AdBlocka. Gemius jak i każdy inny system statystyk nie jest blokowany przez żadne standardowo dostępne w AdBlock Plus subskrypcje. Załóżmy więc, że AdBlocka instaluje 1% użytkowników Firefoksa, z czego 1% wie, że do zablokowania trzeba dodać filtr niedostępny standardowo w samym rozszerzeniu, daje nam to 0,1%, który jest na poziomie błędu statystycznego. Taki poziom można bez z pełnym przekonaniem zignorować.

sf

13-08-2008 12:33

@MFI: a ja nie mam, mam domyślną listę z adblock plus, zapewne większość nie będzie miała .gemius na liście, tak samo nikt raczej nie blokuje stat24 czy google analytics

PawelKat

13-08-2008 12:32

Proponuje, aby każdy sprawdzil sobie, czy u niego skrypt jest zablokowany przez AdBlocka i wpisał się tutaj. U mie zablokowane: pp_gemius.js i gemius.js, mimo, ze nie ustawialem tego sam, tylko zaciągnąłem gotową listę

MFI

13-08-2008 12:27

Do sf: W Adblocku wybierasz dowolną subskrypcje filtrów, ręcznie nie musisz nic ustawiać. Sprawdziłem w moich filtrach na liście blokowanych domen jest też .gemius

~Sas

13-08-2008 12:00

Śmieszna, a co innego może powiedzieć sam zainteresowany ?? Że ich statystyki są brane z powietrza ? Że mają znacznie mniej odpowiedzi, niż wysyłają pytań ? Z mojej wiedzy większość osób które mają zainstalowanego FF instaluje też ABP i wycina tego typu "statystyki" A Pan z Firmy - przecież jakby się przyznał, to firma straciłą by w ułamku sekundy jakąkolwiek wiarygodność.

Pat

13-08-2008 11:56

"Nie potrafimy określić liczby odsłon dokonywanych przez użytkowników, którzy wyłączyli obsługę JavaScript lub stosują blokadę na poziomie domeny" Więc jakim cudem są w stanie określić że znikomo mało jest takich odsłon skoro nie są w stanie tego wychwycić?:) Ciekawe:)

sf

13-08-2008 11:56

@MFI: adblock blokujemy REKLAMY, a nie skrypty zliczające STATYSTYKI... o ile sobie ręcznie tego nie ustawimy, więc o czym Wy w ogóle piszecie?

el_fuego

13-08-2008 11:55

Każdemu znajomemu, któremu "robię komputer" instaluję Firefoxa z Adblockiem i Filter Updaterem. Wszelkie opory userów znikają po 30 sekundowej prezentacji polskich portali w IE i w Fx+AB. Nie trzeba wcale być zaawansowanym technologicznie do używania AB, wystarczy jednorazowa instalacja (takie fire & forget)...

krogk

13-08-2008 11:52

adblok to nie jedyne narzędzie do blokowanie reklam. Symatec w domyśle blokuje reklamy tak samo jak Kasperky. A co do spadku ilość userów FF to się nie zgadzam zwróć uwagę na ranking silników GECKO ma ponad ~40% a MSIE ma ~52%. Poza tym znając firmę Gemius i tak będą bagatelizowali blokowanie ich skryptów bo przecież są monopolistami w Polsce :)

ka2

13-08-2008 11:51

A to ciekawe, bo na 8 moich znajomych o których wiem, że używają Firefoxa co najmniej 6 ma zainstalowanego AdBlocka. Co do pozostałych 2 nie jestem pewien, ale bym sie nie zdziwił, gdyby też go miały.

MarekO

13-08-2008 11:39

ja tam nie znam się na pisaniu regułek do abp, dlatego zaraz po instalacji wpisuje w google filtr do abp i pierwszy link kieruje mnie na forum o tym samym tytule. tam już długo szukać nie trzeba. korzystam z trzech regułek które blokują wszystko co zbędne na stronie (a często ładowanie reklam trwa wielokrotnie dłużej niż samej strony, prawdopodobnie przez przeciążone serwery).

MFI

13-08-2008 11:37

Jestem informatycznym amatorem, a i tak używam Adblock Plus, żeby mieć spokój z wyskakującymi reklamami. Jak to może być znikomy odsetek użytkowników, skoro w Firefoxie 3.0 po kliknięciu Narzędzia/Dodatki pierwszą propozycją jest zwykle Adblock Plus?