Akceleratory do Internetu

Rozwiązania sprzętowe i oprogramowanie pozwalają przełamać magiczną barierę prędkości 56-kb/s bez konieczności instalowania linii ISDN czy DSL.

Rozwiązania sprzętowe i oprogramowanie pozwalają przełamać magiczną barierę prędkości 56-kb/s bez konieczności instalowania linii ISDN czy DSL.

Nowoczesne technologie, t.j.: Asymmetric Digital Subscriber Line, Integrated Services Digital Network (ISDN) czy łącza satelitarne zapewniają szybką łączność z Internetem, błyskawiczne ściąganie plików, klipy wideo o jakości prawie telewizyjnej. Jeśli jednak technologie te są niedostępne w miejscu zamieszkania albo po prostu - zbyt drogie - jakie są inne możliwości?

Zobacz również:

Porównanie cechKliknij, aby powiększyćPorównanie cechPrzetestowaliśmy dwa rozwiązania, które są w stanie przyspieszyć połączenie z Internetem, a nie mają wygórowanej ceny. Software'owe akceleratory Web zwiększają moc przeglądarki internetowej dzięki zastosowaniu "inteligentnego" algorytmu buforowania. Potrzebują dwóch zintegrowanych modemów, co pozwala łączyć się z dostawcą Internetu za pomocą dwóch linii telefonicznych.

Zdecydowanie lepsze rezultaty osiągają "podwójne" modemy. W najlepszym przypadku mogą nawet podwoić prędkość połączenia z Internetem. W przeprowadzanych przez nas testach nie osiągały aż takich wyników, ale zwiększały prędkość ładowania typowych stron WWW - w niektórych przypadkach prawie o 70 procent. Korzystając z ulepszeń, nie można uniknąć kosztów dwóch kont internetowych. Wydatki będą więc porównywalne z zakupem technologii DSL lub nawet ISDN. Wykorzystanie dwóch linii wymaga w Polsce nie tylko dużych pieniędzy, ale i cierpliwości w oczekiwaniu na założenie dodatkowego połączenia.

Jeśli oczekiwanie męczy...Kliknij, aby powiększyćJeśli oczekiwanie męczy...Programowe akceleratory WWW kosztują znacznie mniej niż rozwiązania sprzętowe, ponieważ wymagają jedynie kupienia software'u. Nie wymagają zmiany istniejącej konfiguracji komputera. Niestety, oceny ich efektywności bywają znacznie przesadzone. Szybkość działania i wydajność okazała się dużo mniejsza niż początkowo zakładaliśmy.

Przeglądarki

Akceleratory WWW przyspieszają przemieszczanie się po stronach internetowych. Na ile okażą się pomocne, zależy od używanego akceleratora i sposobu poruszania się po Sieci. Podczas oglądania statycznych dokumentów WWW żaden z czterech przetestowanych przez nas akceleratorów nie przyczynił się do znacznego wzrostu prędkości - a czasami zauważyliśmy nawet wyraźne spowolnienie akceleratorów. Pomagały zwiększyć prędkość pracy z Siecią, ale właściwie tylko w przypadku stron, które odwiedzaliśmy często.

Jak pracują

Działanie większości programowych akceleratorów WWW opiera się na wykorzystaniu jednej z dwóch technologii: buforowania albo prognozowania następnych zachowań użytkownika. Technologia zapamiętywania polega na zastąpieniu istniejącej pamięci tymczasowej przeglądarki pamięcią podręczną akceleratora, w którym zapisywane są elementy odwiedzanych serwisów. W trakcie powtórnej wizyty część z nich ściągana jest nie z Sieci, ale z twardego dysku. Najlepsze produkty zapisują adresy stron, które regularnie odwiedzasz i ściągają je na twardy dysk. Wystukując adres ulubionego serwera, można pobierać tylko to, co zmieniło się w zawartości danej witryny.

Drugi modem jak błyskawicaKliknij, aby powiększyćDrugi modem jak błyskawicaTechnologia prognozowania ruchów polega na pobieraniu dokumentów czy grafik, do których znajdują się odnośniki na oglądanej w tym samym czasie stronie. Najczęściej akceleratory pobierają strony HTML, do których odnajdą łącza i zachowują je w pamięci bufora. Kiedy zapragniesz skorzystać z linków, strona, którą chcesz obejrzeć, powinna pojawić się natychmiast odczytana nie z Sieci, ale z twardego dysku.

Jakość działania akceleratorów zależy od ich konfiguracji. Domyślne ustawienia większości z nich powodują pobieranie tylko dokumentów HTML, w niektórych przypadkach limitowany jest też rozmiar ściąganego pliku. Przyjęcie pewnych granic jest jednak niezbędne, żeby uchronić dysk przed zaśmieceniem. "Dopalacz" może być konfigurowany na różne sposoby, można go więc dostosować do stylu pracy z Internetem.