Apache - jak uruchomić własny serwer WWW

Przeglądając strony internetowe, prawdopodobnie zawsze - nie wiedząc nawet o tym - korzystasz z Apache'a, najpopularniejszego na świecie serwera WWW. Jest to program darmowy, dostępny z pełnym kodem źródłowym, a w dodatku prosty w instalacji i mający małe wymagania sprzętowe. Może więc warto spróbować poznać Internet "od kuchni", uruchamiając własny serwer WWW.

Przeglądając strony internetowe, prawdopodobnie zawsze - nie wiedząc nawet o tym - korzystasz z Apache'a, najpopularniejszego na świecie serwera WWW. Jest to program darmowy, dostępny z pełnym kodem źródłowym, a w dodatku prosty w instalacji i mający małe wymagania sprzętowe. Może więc warto spróbować poznać Internet "od kuchni", uruchamiając własny serwer WWW.

Serwer Apache to jeden z fundamentów sukcesu Linuksa - jest typowym programem uniksowym, obsługiwanym z linii poleceń, ale zaskakująco prostym w instalacji i konfiguracji. Ponieważ większość dostawców Internetu korzysta z Apache'a, warto - "w domowym zaciszu", a jednak na prawdziwym serwerze - wypróbować funkcjonowanie nowo utworzonych stron WWW, skryptów JavaScript, CGI czy też apletów Java, zwłaszcza że z powodu znikomych wymagań sprzętowych serwer nie obciąża systemu.

Zobacz również:

Konfiguracja Apache'a przy wykorzystaniu programu Linuxconf.Kliknij, aby powiększyćKonfiguracja Apache'a przy wykorzystaniu programu Linuxconf.Aby móc pracować z Apache'em, trzeba mieć system Unix, a więc wystarczy zainstalować dowolną dystrybucję Linuksa. Co prawda, jest wersja Apache'a przeznaczona do MS Windows NT, ale jako wersja beta i nie przeznaczony dla zwykłych użytkowników.

Apache'a można konfigurować przez edycję kilku tekstowych plików konfiguracyjnych - oczywiście są narzędzia do graficznej edycji parametrów (np. Linux conf), jednak tradycyjna ręczna konfiguracja nie jest trudna, pozwoli natomiast lepiej poznać program.

Instalacja serwera Apache

Konfiguracja Apache'a za pomocą przeglądarkiKliknij, aby powiększyćKonfiguracja Apache'a za pomocą przeglądarkiNie powinieneś mieć większych problemów ze zdobyciem pakietu - Apache jest dołączany do wszystkich dystrybucji Linuksa, więc prawdopodobnie znajduje się na jego instalacyjnym CD-ROM-ie. Jeśli zatem zainstalowałeś dystrybucję Red Hat lub Mandrake, to prawdopodobnie masz już Apache'a w systemie. Możesz też sprawdzić, czy w istnieje katalog z plikami konfiguracyjnymi /etc/htthpd (Red Hat i Mandrake).

Jeśli jednak Apache'a nie ma w systemie, możesz go łatwo zainstalować, używając pakietu.rpm z instalacyjnego CD-ROM-u Linuksa (podkatalog RPMS). Użyj polecenia rpm -i apache-x.x.x. i386.rpm, gdzie x.x.x oz-nacza numer wersji, który może się różnić w poszczególnych dystrybucjach. Instalacja pakietu dostarczonego z systemem ma tę dodatkową zaletę, że instalowane są również odpowiednie skrypty uruchamiające serwer podczas startu i wyłączające go podczas zamykania systemu.

Najnowsze wersje, w postaci kodu źródłowego, można oczywiście zdobyć pod adresem www.apache.org lub www.task.gda.pl/pub/www/apache/ (polski mirror). Jeśli jesteś początkującym użytkownikiem, skorzystaj raczej z wersji binarnej (pakiet .rpm lub .deb),ale gdybyś chciał osiągnąć lepszą wydajność i dodawać własne rozszerzenia (moduły), przeprowadź kompilację kodu źródłowego.

Konfiguracja Apache'a

Konfiguracja Apache'a polega na edycji trzech plików tekstowych (w przypadku Mandrake Linux - jednego) zawierających zestawy poleceń określających podstawowe parametry serwera. W dystrybucjach Red Hat i Mandrake Linux pliki konfiguracyjne Apache'a znajdują się w katalogu /etc/httpd/conf i noszą nazwy: srm.conf, access.conf oraz httpd.conf (w przypadku Mandrake Linux jedynie httpd.conf). Pliki mają komentarze dotyczące poszczególnych opcji, zresztą większość z nich nie musi być zmieniana. Oczywiście po dokonaniu zmian w tych plikach należy zrestartować serwer Apache. Odpowiedni skrypt znajduje się w /etc/rc.d/init.d/httpd, tak więc przejdź do tego katalogu:

cd /etc/rc.d/init.d

./httpd restart

Możesz również sprawdzić, czy serwer pracuje:

./httpd status

W przypadku kompilacji pakietu źródłowego należy samodzielnie przygotować taki skrypt. To kolejny powód, by kompilację przeprowadzali bardziej zaawansowani użytkownicy.

Plik httpd.conf

Jest to najważniejszy plik konfiguracyjny, kontrolujący główne parametry serwera. Oto niektóre ważniejsze definicje (wszystkie podane ustawienia są przykładowe): ServerName localhost Pod tą nazwą serwer WWW będzie widoczny w systemach, które nie mają poprawnego wpisu w rekordach DNS (serwera nazw domen). Najlepiej wpisz tu taką nazwę, jaką nadałeś systemowi w czasie instalacji. Nawet bez ustawienia tego parametru serwer powinien być dostępny pod adresem http://localhost.