Cztery sposoby, które ułatwią przeglądanie stron WWW

Czy przeglądanie stron WWW bywa męczące? Można spotkać wiele miejsc, które oferują nieczytelne fonty, małe przyciski i niewyraźną grafikę. Sęk w tym, iż nieatrakcyjne, a nawet nieczytelne strony często zawierają ciekawe merytorycznie treści - gdyby tylko poprawić ich wygląd...

Czy przeglądanie stron WWW bywa męczące? Można spotkać wiele miejsc, które oferują nieczytelne fonty, małe przyciski i niewyraźną grafikę. Sęk w tym, iż nieatrakcyjne, a nawet nieczytelne strony często zawierają ciekawe merytorycznie treści - gdyby tylko poprawić ich wygląd...

Jakkolwiek nie jesteś w stanie ingerować w budowę odwiedzanych stron WWW (być może poza zasugerowaniem autorowi kilku rozwiązań), możesz jednak w pewien sposób poprawić wygląd stron w przeglądarce i uczynić je łatwiejszymi do przełknięcia.

Zobacz również:

Powiększenie czcionki

Możemy dodać do standardowego paska IE 5 przycisk regulujący wielkość czcionki.Kliknij, aby powiększyćMożemy dodać do standardowego paska IE 5 przycisk regulujący wielkość czcionki.Jeżeli tekst na stronie jest tak mały, że sprawia kłopoty w czytaniu, możemy zmienić rozmiar czcionki. Jeśli korzystasz z IE 4.x lub 5, wystarczy przejść do Widok|Czcionki i wybrać opcję Największa lub Duża. Gdy używasz Sylaby 4.x, kilkakrotnie wybieraj Widok|Zwiększ czcionkę lub użyj skrótu [Ctrl+], aż czcionka osiągnie pożądane rozmiary.

Internet Explorer 5 oferuje jeszcze jedną możliwość - dodania przycisku regulującego wielkość czcionki do standardowych przycisków. Należy kliknąć puste miejsce paska prawym przyciskiem myszy i wybrać Dostosuj z menu podręcznego. Następnie na liście Dostępne przyciski wybierz pozycję Rozmiar i kliknij przycisk Dodaj, a potem Zamknij. Uwaga: w IE 4.x przycisk Rozmiar jest standardowo umieszczony na pasku przycisków.

Zwiększenie kontrastu

To drastyczne rozwiązanie, ale często daje dobre efekty. Można zmienić ustawienia ekranu w Windows 9x - przejdź do Start|Ustawienia|Panel sterowania i kliknij pole Opcje ułatwień dostępu. Przejdź do karty Ekran i zaznacz pole Używaj funkcji Duży kontrast. Możesz dodatkowo kliknąć przycisk Ustawienia, aby wybrać sposób wyświetlania obrazu (np. czarne litery na białym tle, białe na czarnym). Użyj przycisku Zastosuj, aby sprawdzić efekt zmiany ustawień. Gdy wybierzesz odpowiedni, kliknij przycisk OK.

Standardowe formatowanie

Internet Explorer 5 umożliwia pominięcie formatowania zdefiniowanego w kodzie HTML (np. koloru i wielkości czcionki), używając w zamian formatowania z ustawień Windows. W IE 5 przejdź do Narzędzia|Opcje internetowe i wybierz kartę Ogólne. Kliknij przycisk Dostępność. W ramce Formatowanie zaznacz wybrane opcje, aby pominąć ustawienia koloru, wielkości czcionki lub stylów. Kliknij przycisk OK, aby potwierdzić zmiany.

Powiększenie kursora myszy

Zainstaluj bezpłatny Windows Alternative Mouse Pointer (można go pobrać z naszej witryny), a uzyskasz znacznie większy kursor myszy, w dodatku zmieniający kolor w zależności od tego, nad jakim tłem się znajduje. Możesz także skorzystać z wielu dostępnych w Sieci programów modyfikujących wygląd kursora myszy, np. Meta-Mouse (wersję demonstracyjną możesz pobrać z naszej witryny www.pcworld.pl/ftp). Warto także zajrzeć na stronę trace.wisc.edu/world/computer_access/win/winshare.html, gdzie znajdziesz wiele podobnych narzędzi.

Przeciągnij i upuść... FTP

Internet Explorer umożliwia zignorowanie ustawień koloru i czcionek zdefiniowanych na stronach WWW.Kliknij, aby powiększyćInternet Explorer umożliwia zignorowanie ustawień koloru i czcionek zdefiniowanych na stronach WWW.Najstarszy sposób na transfer plików przez Sieć, czyli FTP, wciąż ma się dobrze. Co więcej, korzystanie z niego jest znacznie ułatwione w nowych aplikacjach. Jeśli używasz Internet Explorera 5, możesz wykorzystać technikę "przeciągnij i upuść" do pobierania i wysyłania plików. Otwórz dowolny folder na serwerze "ftp", kliknij wybrany plik i przeciągnij go na Pulpit lub do otwartego folderu - transfer rozpocznie się automatycznie. W podobny sposób można wysłać plik na odległy serwer (np. zawartość naszej prywatnej strony WWW) - wystarczy przeciągnąć plik z Pulpitu i upuścić w otwartym oknie przeglądarki.