Domowa sieć

W biurze lub domu są dwa lub więcej komputery z systemem Windows 9.x. Komputery współdzielą przestrzeń, ale nie dzielą wykonywanych zadań, gdyż na sam dźwięk słowa sieć dostajecie nieprzyjemnych dreszczy. Nie przejmujcie się, nie jesteście jedynymi użytkownikami komputerów, którzy obawiają się sieci komputerowych.

W biurze lub domu są dwa lub więcej komputery z systemem Windows 9.x. Komputery współdzielą przestrzeń, ale nie dzielą wykonywanych zadań, gdyż na sam dźwięk słowa sieć dostajecie nieprzyjemnych dreszczy. Nie przejmujcie się, nie jesteście jedynymi użytkownikami komputerów, którzy obawiają się sieci komputerowych.

Zbudowanie najprostszej sieci nie jest jednak tak trudne, jak opowiadają, a rezultat wart jest wysiłku. Prosta sieć typu peer-to-peer, w której każdy komputer może pełnić rolę serwera, pozwoli udostępniać innym pliki, urządzenia, a z odpowiednim oprogramowaniem nawet dostęp do Internetu.

Zobacz również:

Kliknij, aby powiększyćSieci bezprzewodowe są prostsze, ale tradycyjne wykorzystujące przewody są szybsze (10 lub 100 Mb/s) i łatwiejsze do rozbudowy. Aby zbudować sieć typu peer-to-peer niezbędne są karty sieciowe, kable i hub (mówimy o sieci o topologii gwiazdy, w której odłączenie jednego z komputerów nie powoduje awarii sieci). Potrzebne są również sterowniki kart i oprogramowanie będące częścią systemu Windows.

Zaprojektujcie sieć. Hub pełni rolę sieciowego policjanta, który kieruje ruchem. Powinien być umiejscowiony w centralnym punkcie blisko gniazdka sieciowego. Zmierzcie długość kabli tak, aby mogły połączyć hub z każdym komputerem.

Kliknij, aby powiększyćWyłączcie komputery i wyjmijcie wtyczki z gniazdek sieciowych. Zanim zaczniecie montować karty, rozładujcie ładunki elektrostatyczne, dotykając metalowej obudowy komputera. Odnajdźcie w każdym komputerze wolne gniazdo (PCI lub ISA), włóżcie kartę i upewnijcie się, że jest stabilnie umocowana, a następnie przykręćcie śruby mocujące.

Kliknij, aby powiększyćZainstalujcie oprogramowanie. Włączcie komputer. Windows 9.x powinien wykryć nową kartę sieciową i odnaleźć odpowiednie oprogramowanie. Liczba czynności, które musicie wykonać różni się w zależności od wersji Windows. Większość kart ma sterowniki na dyskietce lub CD-ROM-ie. Wskażcie systemowi operacyjnemu ich lokalizację. W czasie ładowania sterownika zostanie wyświetlonych kilka komunikatów. Możecie zostać poproszeni o włożenie do napędu CD-ROM dysku Windows.

Kliknij, aby powiększyćBędziecie również zmuszeni do wprowadzenia unikalnej nazwy każdego komputera (aby mógł być identyfikowany w sieci). Nazwę grupy roboczej, wystarczy pozostawić proponowaną domyślnie. Każdy komputer powinien znaleźć się w tej samej grupie roboczej, w przeciwnym wypadku komputery nie będą się wzajemnie rozpoznawać. Zrestartujcie komputer.

Kliknij, aby powiększyćPo restarcie komputera system zapyta Was o nazwę użytkownika i hasło. Wpiszcie nazwę, a jeśli chcecie pominąć hasło, naciśnijcie klawisz [Enter].

Kliknij, aby powiększyćJeśli chcecie, by inne komputery miały dostęp do zasobów wybranego komputera, musicie uaktywnić udostępnianie. Kilknijcie prawym klawiszem myszy Otoczenie sieciowe, wybierzcie opcję Właściwości, Plik i Udostępnianie drukarki. Następnie zaznaczcie pole odpowiadające dzieleniu plików lub/i drukarek. Kliknijcie dwukrotnie przycisk OK. Windows może poprosić o włożenie do napędu systemowego CD-ROM-u. Po skopiowaniu odpowiednich plików system zażąda restartu komputera.

Kliknij, aby powiększyćAby umożliwić innemu komputerowi dostęp do wybranych plików i katalogów kliknijcie dwukrotnie ikonę Mój komputer, a prawym klawiszem myszy ikonę dysku lub katalogu, który ma być współdzielony. Wybierzcie opcję Udostępnianie, a następnie wybrane funkcje.

Kliknij, aby powiększyćJeśli będziecie chcieli wykorzystać drukarkę podłączoną do innego komputera, musicie ją zdefiniować. Kliknijcie ikonę Mój komputer, Drukarki, Dodaj drukarkę i postępujcie zgodnie z wyświetlanymi instrukcjami. Jeśli nie znacie ścieżki dostępu do drukarki sieciowej, użyjcie przycisku Przeglądaj, aby ją odnaleźć.

Zainstalujcie oprogramowanie. Niektóre zestawy sieciowe wyposażone są w oprogramowanie (np. program do dzielenia dostępu do Internetu, który pozwala kilku komputerom wykorzystywać ten sam modem). Włóżcie dysk dołączony do zestawu i postępujcie zgodnie z instrukcjami.

Kliknij, aby powiększyćGdyby wystąpiły problemy z siecią, sprawdźcie połączenia. Jeśli poprawnie połączone komputery nie rozpoznają się, musicie sprawdzić czy uaktywnione jest udostępnianie (patrz punkt 5). Niektóre karty mają oprogramowanie diagnostyczne. Jeśli je macie, a poprzednie czynności nie odniosły skutku, użyjcie prog-ramów diagnostycznych. Jeśli nie udało Wam się doprowadzić do szczęśliwego finału, skontaktujcie się z pomocą techniczną sprzedawcy komponentów.

<HR SIZE="1">

Zalety:

dzielenie plików, katalogów, urządzeń

Koszt:

od 400 zł

Wymagany czas:

od 30 do 60 minut na komputer

Wymagany ekwipunek:

karta sieciowa i kabel do każdego komputera, hub, dyskietki ze sterownikami do kart i dysk instalacyjny Windows

Poziom trudności:

średni