Instalacja nowego twardego dysku

Przed instalacją nowego dysku pamiętajcie, że komputery kupione przed 1994 rokiem nie rozpoznają dysków większych niż 528 MB, te sprzed 1996 roku - 2,1 GB, zaś niektóre nowe - większych niż 8,4 GB.

Przed instalacją nowego dysku pamiętajcie, że komputery kupione przed 1994 rokiem nie rozpoznają dysków większych niż 528 MB, te sprzed 1996 roku - 2,1 GB, zaś niektóre nowe - większych niż 8,4 GB.

Choć oprogramowanie dołączane do dysków pozwala usunąć ograniczenia, najlepszym rozwiązaniem będzie aktualizacja BIOS-u, szczególnie, gdy obawiacie się problemu roku 2000.

Zobacz również:

W skrócie

Zalety:większa pojemność, lepsza wydajność

Koszt:8 GB - 870 zł, 10GB - 1264 zł,

12 GB - 1459 zł, 14 GB - 1702 zł, ##

16,8 GB (pręd. obr. 5400) - 1522 zł##

Poziom umiejętności: przeciętny##

Wymagany czas: 2 do 3 godzin##

Wymagane narzędzia: śrubokręt krzyżakowy, pęseta

Program do kopiowania:DriveCopy 2.0#

1 Zoptymalizujcie twardy dysk. Upewnijcie się, że nie zawiera błędów. Uruchomcie program ScanDisk (wybierzcie Start*Programy*Akcesoria* System*Narzędzia*ScanDisk), a następnie zoptymalizujcie dysk (Start*Programy* Akcesoria*Narzędzia Systemowe* Defragmentator Dysku). Zarchiwizujcie dane z dysku (przynajmniej kluczowe).

Kliknij, aby powiększyćJeśli oprogramowanie dołączone do dysku zostało zapisane na dyskietce startowej, należy włożyć dyskietkę do stacji A: i zrestartować komputer. Jeśli jej tam nie ma, musicie wykorzystać własny dysk startowy. Włóżcie czystą dyskietkę do stacji A:, kliknijcie dwukrotnie ikonę Mój komputer, wybierzcie napęd, a następnie polecenie Plik*Format. Zaznaczcie formatowanie pełne oraz pole Przekopiuj pliki systemowe. Po uruchomieniu komputera z dyskietki startowej włóżcie do napędu dyskietkę dołączoną do twardego dysku i postępujcie zgodnie z instrukcją instalacji.

Kliknij, aby powiększyć2 Wyłączcie komputer, zdejmijcie obudowę i sprawdźcie, czy macie dostęp do zworek twardego dysku. Jeśli nie jesteście w stanie dosięgnąć zworek bez wyjmowania dysku, odłączcie kabel danych (A) i zasilania (B). Zapamiętajcie, jak przewody Kliknij, aby powiększyćbyły podłączone do dysku. Sprawdźcie, czy kabel danych wyposażony jest w drugie gniazdo, do którego będzie można podłączyć drugi dysk. Upewnijcie się, że w komputerze znajduje się wolny przewód zasilania. Jeśli ich nie odnajdziecie, będziecie potrzebować rozgałęziacza na pięcia i kabla danych z dwoma gniazdami.

Jeśli musicie wyjąc dysk, by dostać się do zworek, odkręćcie śruby mocujące i wysuńcie dysk z kieszeni. Należy pamiętać, by podczas odkręcania nie uszkodzić delikatnych układów elektro-nicznych i nie zgubić zdemontowanych części. Zdemontowany dysk umieście w miejscu pozbawionym ładunków elektrostatycznych.

3 Ustawcie zworki dysku. Jeśli dwa dyski podłączone są do wspólnego kontrolera, jeden musi być zdefiniowany jako master (pierwszy), slave jako drugi. Większość napędów, jak pokazany na rysunku western Digital, ma też pozycję single-drive, używaną gdy do kontrolera podłączony jest tylko jeden dysk.

Większość dysków zawiera naklejkę z opisem zworek na górnej powierzchni (c). Jeśli nie odnajdziecie naklejki, poszukajcie niezbędnych informacji w instrukcji twardego dysku.

Ustawcie zworki nowego dysku w pozycji master, zaś starszego w pozycji slave.