Instalacja nowej płyty głównej

Można wymieniać poszczególne komponenty komputera, ale by uzyskać znaczny wzrost wydajności i funkcjonalności najlepiej wymienić płytę główną wraz z procesorem i układami pamięci.

Można wymieniać poszczególne komponenty komputera, ale by uzyskać znaczny wzrost wydajności i funkcjonalności najlepiej wymienić płytę główną wraz z procesorem i układami pamięci.

Magistrale systemowe o częstotliwości 100 i 133 MHz wykorzystywane w najnowszych płytach głównych pozwalają uniknąć powstawania zatorów danych pomiędzy procesorem i innymi komponentami, jak np. pamięciami. Wbudowane porty USB przyspieszają wymianę danych z urządzeniami zewnętrznymi. Jeśli chcecie wydać mało pieniędzy na rozbudowę, poszukajcie płyty współpracującej z procesorem AMD K6-III, gdyż same procesory są tańsze od produktów Intela. Płyty do Pentium III są wraz z procesorem droższe. Zanim zdecydujecie się na zakup, sprawdźcie typ obudowy: AT czy ATX (patrz diagramy na stronie obok). Jeśli modyfikowany komputer ma ponad dwa lata, prawdopodobnie korzysta z płyty AT. Istnieje znacznie więcej płyt AT przeznaczonych do procesorów montowanych w gnieździe Socket 7.

Zobacz również:

Gniazdo Slot 1 jest w tych płytach mniej popularne. Jeśli macie nowszy komputer, będziecie prawdopodobnie potrzebować płyty ATX z gniazdem procesora Slot 1 lub Socket 370. Natomiast przy uniwersalnej obudowie należy pamiętać, że każdy typ płyty wymaga innego zasilacza.

Wymiana płyty głównej jest jednym z najbardziej skomplikowanych procesów. Nie należy się do niej zabierać, mając mało czasu lub wiele pracy, gdyż w niefortunnym przypadku instalacja oprogramowania może przeciągnąć się na dzień następny. Znajdźcie też osobę, która w razie potrzeby udzieli niezbędnych informacji. Zanim zaczniecie wymieniać płytę główną, zarchiwizujcie kluczowe dane z twardego dysku.

<HR ALIGN="CENTER" WIDTH="50%">

Ważne informacje

Zalety: znacznie zwiększona wydajność i funkcjonalność

Koszt: od 400 zł

Wymagany czas: 4 do 6 godzin

Potrzebne narzędzia: śrubokręt krzyżakowy, pęseta, taśma samoprzylepna, papier i długopis

Stopień trudności: zaawansowany

<HR ALIGN="CENTER" WIDTH="50%">

Płyta główna AT

Kliknij, aby powiększyćNowe płyty główne AT mogą zawierać elementy takie jak AGP czy magistrale 100 MHz, ale muszą też obsługiwać niektóre stare technologie, jak klawiatury AT, złącza zasilania płyty, oddzielne złącza portów szeregowych, równoległych. W większości wypadków płyta główna będzie wykorzystywała 321-pinowe gniazdo procesora Socket 7.

Płyta główna ATX

Nowe płyty ATX zawierają zintegrowane por-ty szeregowe, równoległe, USB i PS/2. Są one standardowo montowane z tyłu płyty głównej. Płyta ATX będzie prawdopodobnie zawierała gniazdo procesora Slot 1, ale może też używać 370-pinowego gniazda Socket 370 pokazanego poniżej.

Kliknij, aby powiększyć1. Przygotujcie stół, na którym będziecie pracować. Wyłączcie komputer i wyjmijcie wtyczkę z gniazda. Odłączcie mysz, monitor, klawiaturę i wszystkie urządzenia zewnętrzne. Zdejmijcie obudowę komputera. Przyjrzyjcie się wnętrzu i ustalcie, które komponenty musicie usunąć, by wyjąć płytę główną. Czasami konieczne jest wyjęcie twardego dysku lub zasilacza.

Zanim zaczniecie manipulować urządzeniami znajdującymi się wewnątrz komputera, odprowadźcie ładunki elektrostatyczne, dotykając metalowego przedmiotu. Odkręćcie wkręty mocujące karty rozszerzeń (A) po czym wyjmijcie karty, układy pamięci i procesor.

Każdy odłączany kabel oznaczcie taśmą z napisem, do czego i w jaki sposób był podłączony. Odłączcie przewody doprowadzające zasilanie do płyty głównej (B), kable stacji dyskietek, twardego dysku i CD-ROM-u (C), notując który z nich był podłączony do pierwszego, a który do drugiego kontrolera. Odłączcie niewielkie wtyczki i diody dołączone do gniazd znajdujących się na płycie głównej (D). Jeśli macie do czynienia z płytą główną AT, musicie odłączyć kable łączące porty szeregowe i równoległe. Czasem należy też odłączyć porty myszy i klawiatury PS/2.