Jak rozbudować?

Jeżeli wydajność procesora jest niezadowalająca, nie trzeba od razu kupować nowego komputera, wystarczy zmienić procesor.

Jeżeli wydajność procesora jest niezadowalająca, nie trzeba od razu kupować nowego komputera, wystarczy zmienić procesor.

Nawet najszybszy procesor nic nie da, jeżeli będzie musiał współpracować z wolnymi komponentami. Jeżeli komputer ma dwuletnią kartę graficzną S3 Virge lub twardy dysk IDE, nowy procesor nie przyśpieszy działania komputera, chyba że wymienisz leniwe komponenty. Podstawowa zasada: wymiana procesora opłaca się tylko wtedy, gdy komputer wyposażony jest w pamięć EDO o czasie dostępu 60 ns lub pamięć SDRAM, kartę graficzną AGP lub szybką kartę PCI oraz w twarde dyski EIDE.

Zobacz również:

Ankieta PC World

Prawie 80 procent czytelników PC World chce kupić nowy procesor.

Czy zamierzasz w ciągu najbliższych 12 miesięcy zmienić procesor w swoim komputerze?

<center>Tak - 77 %

Nie - 23 %</center>

<hr size=1>

Źródło: Ankieta PC World, 500 uczestników, marzec 1999

Szybszy procesor jest przydatny tylko wtedy, gdy korzystasz na przykład z gier typu 3D - Unreal firmy Epic Megagames lub typu RPG (Role Playing Game) jak Baldur's Gate firmy Interplay. W przypadku oprogramowania biurowego edytory tekstu jak Word przy typowych zadaniach nie są zbyt wymagające - do pisania listów wystarczy Pentium 100, jednak przy większych dokumentach - ponad 50 stron - potrzebna jest znacznie większa wydajność procesora i wówczas zmiana jest opłacalna. Oto programy, które intensywnie wykorzystują procesor: Microsoft PowerPoint, Adobe Photoshop i Premiere, Paint Shop Pro firmy Jasc, Bryce 3D firmy Metacreations oraz Microsoft Visual C++.

Zmiana procesora: jak to zrobić (1)Kliknij, aby powiększyćZmiana procesora: jak to zrobić (1)Rozbudowa komputera bardzo łatwo staje się celem samym w sobie. Po kupnie nowego procesora AMD K6-2 350 za około 300 zł następuje kupno nowej płyty głównej za 300 zł, ponieważ stare pamięci są zbyt wolne, a właśnie kupione SDRAM nie pasują do starej płyty. Następnie należy zmienić kartę graficzną 2D na nowocześniejszą 2D/3D za 500 zł. Nawet się nie zorientujesz, kiedy koszty przekroczą cenę nowego komputera. Na rozbudowę trzeba przeznaczyć nie więcej niż 1000 zł. Jeżeli potrzebna jest większa inwestycja, trzeba pomyśleć o kupnie nowego komputera.

Szybkość komputera wzrośnie tylko wtedy, gdy rozbudowa komputera również będzie znacząca - na przykład z Pentium 133 na K6-2 300 (patrz ramka "Wymiana procesora: jak to zrobićÓ). Rozbudowa z 486DX2/66 do AMD 5x86 PR75 przyniosła 45-procentowy wzrost szybkości. Przy zmianie Pentium 133 na AMD K6-2 333 wydajność wzrosła o 180 procent!

Zmiana procesora: jak to zrobić (1)Kliknij, aby powiększyćZmiana procesora: jak to zrobić (1)Jaką częstotliwość systemową oferuje twoja płyta główna? Przy rozbudowie zupełnym minimum jest 66 MHz, lepsza wartość to 75 lub 83 MHz, natomiast optymalna częstotliwość to 100 MHz. Na płycie z zegarem 60 MHz AMD K6-2 300 pracuje z częstotliwością 270 MHz, przy zegarze równym 50 MHz częstotliwość spada do wartości 225 MHz. Jednym słowem tracisz od 10 do 30 procent maksymalnej wydajności. Poza tym procesor komunikuje się z pamięcią i pamięcią podręczną drugiego poziomu o 9 (60 MHz) i 24 (50 MHz) procent wolniej niż przy częstotliwości systemowej wynoszącej 66 MHz.

Procesory z gniazdem Socket 7 podczas startu sprawdzają piny BF0, BF1 i BF2, ponieważ dzięki nim płyta główna informuje procesor o ustawieniach mnożnika między zewnętrzną i wewnętrzną częstotliwością procesora. Im więcej ustawień wykonasz za pomocą zworek bądź opcji w BIOS-ie, tym większą liczbą wariantów rozbudowy dysponujesz. Dobre płyty główne ze złączem Socket 7 pozwalają nawet na ustawienie mnożnika o wartości 6:1.

Inaczej to wygląda w przypadku złącza Slot 1. Z naszych doświadczeń wynika, że wszystkie modele Celeron i Celeron A oraz większość modeli Pentium II ignoruje ustawienia płyty sygnalizo-wane przez piny BF.