Jak ulepszyć przeglądarkę

Nawet najlepsza, najnowsza wersja przeglądarki WWW nie jest w stanie poradzić sobie z interpretacją nietypowych plików znajdujących się na stronach WWW. Aby w pełni wykorzystać możliwości, jakie daje Internet, niezależni producenci prześcigają się w tworzeniu dodatków rozwijających funkcjonalność przeglądarek. Przedstawiamy najciekawsze z nich.

Nawet najlepsza, najnowsza wersja przeglądarki WWW nie jest w stanie poradzić sobie z interpretacją nietypowych plików znajdujących się na stronach WWW. Aby w pełni wykorzystać możliwości, jakie daje Internet, niezależni producenci prześcigają się w tworzeniu dodatków rozwijających funkcjonalność przeglądarek. Przedstawiamy najciekawsze z nich.

W ciągu ostatnich lat internetowe przeglądarki przeżyły niezwykłą transformację. Z niewielkich programów przerodziły się w potężne narzędzia umożliwiające korzystanie z prawie wszystkich sieciowych usług, wyświetlanie dowolnych dokumentów i uruchamianie specjalnie dla nich napisanych programów. Swą funkcjonalność przeglądarki zawdzięczają także małym modułom tworzonym przez niezależnych producentów. Rozszerzenia te tzw. wtyczki (plug-in = wtyczka) to w istocie niewielkie programy umożliwiające przeglądarce odczytanie i obsługę pliku przygotowanego w "niestandardowym" formacie.

Zobacz również:

Obecnie niezbędne jest uzupełnienie przeglądarki o kilka najpopularniejszych wtyczek. Brak pluginów skazuje użytkownika na pozbawioną atrakcji "wegetację" w cyberprzestrzeni, a w szczególnych przypadkach uniemożliwia pełną eksplorację zasobów WWW. Coraz częściej na stronach WWW umieszczane są pliki i rozszerzenia utworzone w nowych formatach. Podstawowym zadaniem tych elementów jest uatrakcyjnienie wyglądu oraz zwiększenie funkcjonalności serwisów online. Niestety często standardowo wyposażone przeglądarki nie radzą sobie z obsługą stron WWW zawierających dane zapisane w nietypowym formacie. Jeśli chcesz wykorzystać wszystkie możliwości Internetu, zwiedzać wirtualne światy, oglądać filmy czy posłuchać dobrej muzyki, koniecznie zaopatrz się w niezbędne rozszerzenia!

Niezbędnik internauty

Podstawową kwestią jest wyposażenie przeglądarki we wtyczki umożliwiające obsługę danych multimedialnych, takich jak sekwencje wideo i pliki dźwiękowe.

Najlepszymi tego typu są RealPlayer i MediaPlayer. Instalowanie obu rozszerzeń może prowadzić do pewnych konfliktów w obsłudze plików, toteż należy zdecydować się na jeden z nich. Pod względem liczby obsługiwanych formatów MediaPlayer Microsoftu przewyższa rywala, natomiast RealPlayer nieco lepiej realizuje strumieniową transmisję obrazu i dźwięku w czasie rzeczywistym, umożliwia też korzystanie z audycji przygotowanych przy użyciu języka SMIL. Ponadto, jeśli chodzi o dane multimedialne można pokusić się o instalację wtyczek Vivo, VDOLive, StreamWorks czy QuickTime, lecz nie są one absolutnie niezbędne.

Kolejnym, popularnym w Internecie standardem danych jest VRML (język opisu trójwymiarowych, hipermedialnych scen). Jego obsługę warto powierzyć programowi CosmoPlayer. Aby uczynić z internetowego narzędzia w pełni funkcjonalną przeglądarkę dokumentów, powinniśmy wyposażyć ją we wtyczki Acrobat Reader (umożliwia odczyt wypromowanego przez Adobe formatu PDF) i Envoy. Pozostaje dodać obsługę formatu Flash i Director firmy Macromedia, dzięki czemu nie umkną nam najbardziej atrakcyjne strony w Internecie.

Zasady wyboru

W doborze podobnych rozszerzeń należy kierować się określonymi zasadami i zdrowym rozsądkiem. Przede wszystkim nie należy przesadzać - nie powinno się obciążać przeglądarki instalacją zbyt dużej liczby wtyczek. Każdy dodatkowy moduł spowalnia pracę. Wskazane jest zatem instalowanie tylko tych naprawdę niezbędnych. Niekiedy lepszym rozwiązaniem będzie instalacja odrębnego programu niż dodanie kolejnej wtyczki.

Nie należy też dublować modułów, które pełnią podobne funkcje - przeglądarka i tak będzie korzystała tylko z jednego z nich. Kłopotliwe może być także korzystanie z rozszerzeń nie sprawdzonych i mało stabilnych np. wczesnych wersji beta. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, przed instalacją warto zapoznać się z dokumentacją techniczną i wymaganiami systemowymi rozszerzeń.

Warto pamiętać, że zbyt duża liczba zainstalowanych "przypadkowychŢ wtyczek nie tylko spowolni pracę przeglądarki, ale może również doprowadzić do konfliktów plików systemowych, a w konsekwencji destabilizować pracę komputera. W takim przypadku przydatny jest program Digigami Plugsy (www.digigami.com) - narzędzie pozwalające wykryć konflikty systemowe wywołane przez instalację zbyt wielu wtyczek.

Większość wtyczek w pełni integruje się z przeglądarką, wykorzystując menu, główne okno i temu podobne elementy. Należy jednak wspomnieć o grupie programów, które nie są wtyczkami w ścisłym tego słowa znaczeniu - wspomagając pracę przeglądarki, zachowują własną autonomię i pretendują do miana samodzielnych aplikacji. Najczęściej dysponują własnym interfejsem umożliwiającym kontrolę pracy i optymalną

konfigurację. Dzięki dużej przydatności i prostocie obsługi programy te zyskały liczną rzeszę użytkowników. Należą do nich MS NetMeeting, CUSeeMe (programy realizujące telekonferencje przez Internet), GetRight, GetSmart czy NetSonic.