Kłopoty to moja specjalność

Trudno o dobrą pomoc, zwłaszcza gdy pecet niespodziewanie odmówi posłuszeństwa, a pracownicy serwisu komputerowego nie odpowiadają na e-maile.

Trudno o dobrą pomoc, zwłaszcza gdy pecet niespodziewanie odmówi posłuszeństwa, a pracownicy serwisu komputerowego nie odpowiadają na e-maile.

Ostatnią rzeczą, jaką byś chciał uczynić, jest wydanie kilkuset złotych, które niechybnie musiałbyś spisać na straty, angażując niekompetentnego specjalistę. Jest inne wyjście? Zawiń rękawy i napraw to sam.

Zobacz również:

Większość rozwiązań problemów sprzętowych leży w zasięgu ręki. Potrzebujesz tylko wskazówek.

Oferujemy więcej niż tylko odpowiedzi na pytania. Uwolnimy Cię od sprzętowych kłopotów.

Każdego dnia w redakcji odbieramy wiele telefonów, listów elektronicznych i zwykłych z pytaniami o to, dlaczego komputer z 32 MB RAM pracuje powoli, dlaczego duży twardy dysk zachowuje się jakby był mały? Być może wymiana karty graficznej na nowszą zwiększy wydajność, a porządek na dysku zwiększy ilość wolnego miejsca.

Przedstawiamy uniwersalny poradnik, który okaże się pomocny nawet w beznadziejnych sytuacjach.

Podstawy systemowe

Przegrzewanie

Za każdym razem ekran monitora robi się niebieski, twardy dysk przestaje pracować, a klawiatura nie reaguje.

Czy nie jest za gorąco? Wysoka temperatura to niebezpieczny wróg sprzętu. Niebieskie ekrany i zwalniający twardy dysk są wyraźnymi objawami przegrzania.

Zacznij od usunięcia kurzu zakumulowa-nego w PC. Zatkane otwory wentylacyjne w obudowie i zasilaczu mogą podwyższać wewnętrzną temperaturę komputera. Sprawdź obudowę (wyłącz komputer), kurz w radiatorze i wentylatorze procesora oraz na układach scalonych działa jak izolator ogrzewający obwody. Najlepiej odkurza sprężone powietrze, które można kupić w sklepach z akcesoriami komputerowymi. Przydadzą się także antystatyczne ściereczki. Nigdy natomiast nie używaj do czyszczenia ani wody, ani detergentów.

Upewnij się, że wszystkie wentylatory (procesora i zasilacza) pracują bez zarzutu. Jeżeli wiatraczek procesora robi dużo hałasu, znaczy to, że się zaciera. Wymień go, koszt nowego nie jest duży (15-60 zł), a koszt naprawy sprzętu - znaczny. Wiatraczek z dwoma łożyskami, choć droższy, znacznie dłużej popracuje bez awarii niż wiatraczek z jednym łożyskiem.

Najnowsze płyty główne dla procesorów Pentium II i III mają w BIOS-ie funkcję monitorującą (za pośrednictwem czujników) temperaturę wewnątrz komputera oraz prędkość obrotową wentylatorów i informującą o przekroczeniu krytycznego poziomu. Upewnij się, że ta funkcja jest aktywna.

Starsze płyty główne nie potrafią kontrolować temperatury. Dlatego też można prewencyjnie zamontować wewnątrz dodatkowy wentylator za ok. 20-40 zł lub system czujników z centralką (110 Alert - www.pcpowercooling.com). To drugie rozwiązanie, choć niedrogie (ok. 17 USD), jest trudne do zdobycia na naszym rynku, więc pozostaje tylko prywatny import lub zakupy przez Internet.

Pod napięciem

Zainstalowałem drugi twardy dysk, wewnętrzny napęd ZIP oraz napęd CD-RW w komputerze Pentium II-233. Po kilku minutach działania ścianka zasilacza z tyłu obudowy robi się bardzo ciepła. Czy przesadziłem z ilością urządzeń?

Odpowiedź kryje się w pytaniu. Za dużo! Moc zasilaczy w obudowach przeznaczonych do komputerów domowych wynosi ok. 250W, co wystarcza na podłączenie standardowego zestawu urządzeń: twardego dysku, napędu CD-ROM, stacji dyskietek, napędu pamięci masowej (ZIP, LS-120, streamer) oraz płyty głównej. Nadmierne obciążanie zasilacza może doprowadzić do wzrostu temperatury, a w konsekwencji do uszkodzenia. Na każdy twardy dysk potrzeba ok. 25W i 10W na każde inne dodatkowe urządzenie. Najprostszą radą jest rezygnacja z niektórych urządzeń, np. starego i małego twardego dysku na rzecz większego i szybszego. Niektóre napędy, np. CD-RW czy ZIP można podłączyć jako urządzenia zewnętrzne, mające własne zasilacze. Można też zmienić obudowę lub sam zasilacz na silniejszy.