Komputer na miarę... roku 2000

Czy chciałbyś bardziej efektywnie pracować na swoim komputerze? Podpowiemy Ci, jak optymalnie wykorzystać zasoby peceta i zwiększyć jego wydajność, nie inwestując ani grosza. Jeśli to nie wystarczy, w poniższym materiale znajdziesz informacje, jak tanim kosztem rozszerzyć możliwości komputera.

Czy chciałbyś bardziej efektywnie pracować na swoim komputerze? Podpowiemy Ci, jak optymalnie wykorzystać zasoby peceta i zwiększyć jego wydajność, nie inwestując ani grosza. Jeśli to nie wystarczy, w poniższym materiale znajdziesz informacje, jak tanim kosztem rozszerzyć możliwości komputera.

Napęd CD-ROM szumi niczym wodospad, a po zainstalowaniu nowego programu nagrywającego wypalarka CD-R odmawia posłuszeństwa. Na domiar wszystkiego, korzystając z wydawnictw multimedialnych, musisz ciągle wymieniać płyty. Największe rozczarowanie zgotował Ci nowy pecet, gdyż wczytywanie systemu operacyjnego zajmuje tyle samo czasu co w starym - mimo procesora Pentium III. W poniższym materiale podpowiadamy, jak wygospodarować więcej miejsca na dysku, zwiększyć wydajność, komfort pracy i bezpieczeństwo.

Zobacz również:

Procesor: najważniejsze kryteria zakupu

1. Typ procesora. W komputerze biurowym wystarczy Intel Celeron, a w komputerach przeznaczonych do gier lub zastosowań profesjonalnych zaleca się zainstalować szybszy układ, np. Intel Pentium III lub AMD Athlon.

2. Wewnętrzna częstotliwość taktowania. Zależnie od użytkowania komputera powinna wynosić co najmniej 300 (zastosowania biurowe), 400 (zastosowania multimedialne), 500 (gry) lub 600 MHz (zastosowania profesjonalne).

3. Częstotliwość zewnętrzna (magistrali). W zastosowaniach biurowych wystarcza 66 MHz, 100 MHz do gier i 133 MHz do zastosowań profesjonalnych.

4. Pamięć podręczna. Im większa i szybsza, tym lepsza. Wraz z pojemnością pamięci podręcznej pierwszego poziomu (L1) zwiększa się prędkość transmisji danych do pamięci podręcznej drugiego poziomu (L2). A im szybsza pamięć podręczna drugiego poziomu, tym prędzej procesor przekazuje dane do pamięci RAM. Największą pojemnością może się pochwalić układ AMD Athlon (128 KB L1, 512 KB L2 -połowa częstotliwości wewnętrznej procesora), a najszybszą Intel Pentium III Coppermine (32 KB L1, 256 KB L2 - pełna częstotliwość wewnętrzna). Nieco gorzej wypada Intel Celeron (32 KB L1, 128 KB L2 - pełna częstotliwość wewnętrzna).

5. Jednostka zmiennoprzecinkowa. Jest istotna przede wszystkim w grach. Według pomiarów w naszym laboratorium, najlepsze wyniki w tej kategorii uzyskał AMD Athlon.

6. Zestaw instrukcji. Dodatkowe zestawy poleceń, np. Intel ISSE czy AMD 3D Now, przyspieszają działanie aplikacji obsługujących te instrukcje. Aktualne gry są optymalizowane w większości pod kątem AMD 3D Now.

7. Cena. Najszybsze procesory mają najgorszy stosunek ceny do wydajności. Rozważ, jaka wydajność jest Ci naprawdę potrzebna i czy jest warta swojej ceny.

8. Przetaktowanie. Aktualne procesory są wyposażone w specjalne zabezpieczenia (np. stały mnożnik), więc możliwości przetaktowania ograniczają się do podwyższenia częstotliwości zewnętrznej. Pamiętaj jednak, że przy stałym mnożniku możesz uzyskać zbyt dużą częstotliwość rdzenia. Przykładowo przy zwiększeniu częstotliwości magistrali z 66 do 100 MHz Celeron 500 byłby taktowany z częstotliwością 750 MHz!

9. Testy i benchmarki. Korzystając z odpowiedniego programu benchmarkowego, np. Sandra 99 Standard (freeware, http://www.sisoftware.demon.co.uk/sandra ), ustal względną wydajność swojego procesora.

Trzy etapy optymalizacji peceta. Opracowaliśmy trzystopniowy schemat, który pomoże zoptymalizować wydajność pracy komputera. Składa się z następujących kwestii:

1. Jak skutecznie wykorzystywać zasoby peceta?

Standardowe komputery dostępne w sklepach i hipermarketach są składane taśmowo i w większości przypadków konfigurowane bardzo pobieżnie. Często brakuje aktualnych sterowników kart graficznych i dźwiękowych. Także ustawienia BIOS-a nie są dostosowane do podzespołów zainstalowanych w obudowie komputera. "Zrób to sam" staje się dewizą wszystkich użytkowników. Ale jak skonfigurować w optymalny sposób peceta? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w niniejszym artykule.

2. Jak wydobyć więcej mocy z posiadanego sprzętu?

Komputer działa pewnie i niezawodnie. W drugim etapie postaraj się zwiększyć jego wydajność. Przykładowo twarde dyski często nie pracują w trybie Ultra-DMA umożliwiającym znacznie szybszą transmisję danych. Przyspieszając działanie innych podzespołów komputera, np. procesora albo karty graficznej, uzyskasz dodatkowy wzrost wydajności.

3. Jak dokupić właściwe podzespoły?

Zdarza się, że trzeba wymienić jeden lub więcej elementów komputera. Przykładowo wtedy, gdy twardy dysk pęka w szwach, mimo że wyrzuciłeś wszystkie zbędne pliki, albo gdy karta graficzna nie daje sobie rady z Twoją ulubioną grą. Podpowiemy Ci, które urządzenia są warte swojej ceny. Ponadto poradzimy, na co zwracać uwagę przy zakupie.

1. Procesor Pentium III

Luka w systemie zabezpieczeń: Mimo zainstalowanego programu Intela i wyłączenia opcji w BIOS-ie istnieje spsosób na odczytanie numeru seryjnego procesora Pentium III...Kliknij, aby powiększyćLuka w systemie zabezpieczeń: Mimo zainstalowanego programu Intela i wyłączenia opcji w BIOS-ie istnieje spsosób na odczytanie numeru seryjnego procesora Pentium III...Numer seryjny procesora Pentium III miał służyć z założenia transakcjom internetowym. Niemniej jednak jest postrzegany jako kolejny krok w stronę inwigilacji użytkowników. Program Intela blokujący podawanie identyfikatora (Processor Serial Number Control Utility, dostępny pod adresem support.intel.com/support/processors/pentiumiii/psover.htm, 900 KB) nie zapewnia pełnej ochrony. Numer seryjny jest wyłączony do momentu sprzętowego zresetowania procesora - czyli np. do włączenia trybu energooszczędnego. Jeśli chcesz się przekonać, jak łatwo odczytać identyfikator, przywołaj witrynę www.zeroknowledge.com/p3 i wykonaj test. Komputer się zawiesi, a przy kolejnym wejściu na stronę ujrzysz numer seryjny swego procesora.