Kupuj dobrze i tanio

Firmy sprzedające komputery prześcigają się w pomysłach, jak zachęcić klienta do wyboru ich oferty.

Zakup nowego komputera, wymiana starego twardego dysku na większy lub karty graficznej na szybszą to nic trudnego. Jest z czego wybierać. Ostatnio nawet supermarkety oferują części, a nawet zestawy komputerowe. Jedyny problem stanowić może dokonanie wyboru między np. komputerem z procesorem 200 MHz, a modelem droższym, z procesorem Pentium II 300 MHz. Często nie wiemy też, czy karta graficzna powinna mieć procesor Banshee Permedia 3 czy Riva TNT. Zdarza się, że sprzedawca nie jest w stanie określić, która karta będzie lepiej współpracować z naszym monitorem. Zwykle wybieramy tę droższą.

Komputer po przystępnej cenie.

Ustalmy, czy komputer potrzebny jest nam głównie do wysyłania korespondencji, przygotowania od czasu do czasu zaproszeń, ewentualnie do gry w pasjansa. W takim wypadku niepotrzebny jest superszybki komputer z twardym dyskiem 8 GB i odlotową kartą graficzną 3D. Jeśli natomiast komputer jest potrzebny np. do skanowania i obróbki zdjęć z urlopu, a nawet montowania i edytowania filmów wideo, wówczas komputer z procesorem 266 MHz, twardym dyskiem 1 GB szybko przestanie wystarczać.

Zobacz również:

Idealny komputer.

Komputer powinien być dostosowany do indywidualnych wymagań użytkownika. Oceniliśmy je na podstawie kryterium zastosowania komputerów Đ wyodrębniliśmy cztery grupy: komputer do biura, komputer do domu, komputer multimedialny i komputer high-end.

Komputer do biura.

Powinien być wystarczająco mocny, by przeprowadzić każdą edycję tekstu, jak również przeliczyć każdą stronę arkusza kalkulacyjnego. Powinien również radzić sobie z bazami danych, umożliwiać swobodne korzystanie z Internetu za pomocą modemu 56K zgodnego ze standardem V.90, a także pozwalać na wysyłanie i odbieranie wiadomości pocztowych, korzystanie z telefonii internetowej, oglądanie prezentacji wideo i animowanych programów. Wymagany system operacyjny: Windows 95/98.

Komputer do domu. Powinien odpowiadać gustom członków rodziny zapewniać możliwość zainstalowania i korzystania z gier edukacyjnych, gier 3D, ewentualnie usług bankowych, jak również przeglądania serwisów informacyjnych. Komputer do domu powinien być bardziej wydajny od komputera do biura, chociażby pod kątem obróbki i wyświetlania grafiki, przyłączenia skanera, czy też napędu DVD wczytywania, edytowania i archiwizowania obrazów, a także odtwarzania filmów zapisanych na płytach DVD. Wymagany system operacyjny: Windows 95/98.

Komputer multimedialny.

Kliknij, aby powiększyćWydajność komputerów w tej grupie powinna być wyższa niż wydajność komputerów do domu. Są one odpowiednie dla użytkowników, którzy chcą eksperymentować z muzyką, techniką wideo lub pracować z grafiką w Paintshop Pro Builder i grafiką 3D w Poser firmy Fractal Design czy Painter 3D firmy Metacreations. Podstawowymi elementami takiego komputera są: szybki procesor, duża pojemność pamięci RAM, twardy dysk o dużej pojemności oraz wysoko wydajna karta graficzna. Do tak wyposażonego komputera bez problemu przyłączyć można będzie napęd DVD umożliwiający odtwarzanie filmów wideo, kartę dźwiękową z 8 MB pamięci wavetable, a także głośniki pozwalające na intensywne wykorzystywanie możliwości karty dźwiękowej. Wymagany system operacyjny: Windows 95/98.

Komputer high-end.

Powinien umożliwiać edycję i konserwację baz danych, przetwarzanie obrazów w Adobe Photoshop i wykonywanie wielu obliczeń w krótkim czasie. Przygotowanie przeglądów i testów za pomocą tego typu komputerów jest bardzo łatwe. Wymagany system operacyjny: Windows NT 4.0, lub w przyszłości, wyższy.

Nie dajmy się namówić na to, czego nie potrzebujemy. Jeśli wiemy, co jest nam potrzebne, a także czego nie potrzebujemy, poinformujmy o tym sprzedawcę. Szybko zorientujemy się, czy jego propozycje mają na celu zadowolić nas jako klientów, czy też wyłącznie zwiększyć (naszym kosztem) obroty sklepu.

Uwaga na okazje!

Kliknij, aby powiększyćPiszemy nie tylko o komponentach komputera, ale także o trikach stosowanych przez sprzedawców, którzy próbują sprzedać komponenty nie cieszące się powodzeniem. I tak na przykład przeceniony procesor Celeron nie będzie atrakcyjny, gdy weźmiemy pod uwagę, że brak mu pamięci podręcznej (patrz Procesor), a okazyjnie oferowana karta graficzna okaże się wybrakowanym modelem z przestrzałym procesorem S3 Trio (patrz Karta graficzna). Nie pozwolimy sobie też wcisnąć komputera z małą ilością banków pamięci (patrz Pamięć).

Kupować czy czekać?

Kliknij, aby powiększyćJeśli chcecie kupić komputer zróbcie to już dziś. Argument, że ceny komputerów wkrótce spadną, będzie zawsze aktualny, np. pojawienie się nowych procesorów Intela spowodowało obniżenie cen modeli dotychczas oferowanych na rynku. Ta sama sytuacja dotyczy kart graficznych. Proces ten jest cykliczny w kolejnych kwartałach wprowadzane są na rynek nowe komponenty, które powodują obniżkę cen poprzednich wersji. Jeśli będziemy czekali na coraz nowsze wersje, nigdy nie uda nam się skompletować całego komputera. Z tego samego powodu nie warto wybiegać zbyt daleko w przyszłość, jeśli chodzi o wymagania stawiane wobec komputera. Określmy, jakie dziś mamy względem komputera oczekiwania i skompletujmy model o nieco wyższych parametrach. Za 2-3 lata i tak prawdopodobnie bardziej opłacać się będzie nie modernizowanie komputera, lecz zakup nowszej wersji.

Kupuj dobrze i tanio:

&#149 Płyta główna

&#149 Procesor

&#149 Pamięć

&#149 Karta graficzna

&##149 Twardy dysk