Kupujemy komórkę

Od pewnego czasu masz wrażenie, że jesteś ostatnią osobą we wszechświecie bez telefonu komórkowego. Wszędzie słyszysz charakterystyczne dzwonienie - w szkole, na ulicy, w tramwaju. Przez kilka miesięcy chodziłeś do eleganckiej restauracji z pilotem od telewizora, by w odpowiednim czasie wprawnym ruchem przyłożyć go do ucha i głośno powiedzieć "Halo... !

Od pewnego czasu masz wrażenie, że jesteś ostatnią osobą we wszechświecie bez telefonu komórkowego. Wszędzie słyszysz charakterystyczne dzwonienie - w szkole, na ulicy, w tramwaju. Przez kilka miesięcy chodziłeś do eleganckiej restauracji z pilotem od telewizora, by w odpowiednim czasie wprawnym ruchem przyłożyć go do ucha i głośno powiedzieć "Halo... !

Czarę goryczy przepełniła twoja ostatnia wizyta w kinie. Przez dwie godziny inni widzowie rozmawiali sobie w najlepsze przez swoje telefony, komórki dzwoniły bez przerwy, tylko ty siedziałeś na sali i nie mogłeś w najciekawszym momencie filmu wyjąć z kieszeni swojego ukochanego aparaciku i głośnym dzwonieniem poinformować wszystkich o tym, że nie jesteś od nich gorszy. Podjąłeś decyzję - jutro kupujesz komórkę!

Zobacz również:

Najpierw aktywacja

Pierwszym krokiem jest wybór sieci, która z różnych względów (np. koszty, zasięg, usługi) najbardziej odpowiada oczekiwaniom przyszłego użytkownika telefonu. Jeżeli już zdecydowaliśmy się podpisać umowę z jednym z operatorów, udajemy się do wybranego punktu sprzedaży.

Na najbardziej kompleksową obsługę można liczyć w salonach firmowych. Punkty te łączą kilka istotnych funkcji - oprócz zakupu telefonu komórkowego i akcesoriów, na miejscu znajduje się serwis gwarancyjny i pogwarancyjny, wykonujący większość niezbędnych napraw. W salonie firmowym można również zapłacić za zakupiony sprzęt i aktywację, a także opłacać comiesięczny abonament.

Teoretycznie sprzedawcy powinni również pomóc w doborze najlepszego telefonu i abonamentu. Praktyka pokazuje jednak, że czasem ich kompetencje pozostawiają wiele do życzenia. Dlatego decyzję o zakupie konkretnego modelu warto podjąć jeszcze przed wizytą w salonie firmowym.

<font face="Arial" size="-1" color="#0080C0">Na najbardziej kompleksową obsługę można liczyć w salonach firmowych. Punkty te łączą kilka istotnych funkcji - oprócz zakupu telefonu komórkowego i akcesoriów, na miejscu znajduje się serwis gwarancyjny i pogwarancyjny, wykonujący większość niezbędnych napraw.

Zaletą salonów firmowych jest możliwość zawieszenia lub wznowienia na miejscu wybranych usług dodatkowych. Również tu abonent otrzyma nową kartę SIM w przypadku jej uszkodzenia lub kradzieży. Salony firmowe poszczególnych operatorów dysponują własnymi infoliniami, a ich pracownicy potrafią odpowiedzieć na większość pytań dotyczących funkcjonowania sieci i usług.

Dilerów dwóch

Niestety, salony firmowe Ery, Plusa lub Idei znajdują się tylko w największych aglomeracjach. Dlatego praktycznie w każdym mieście, w którym dana sieć ma zasięg, działają autoryzowane punkty sprzedaży. Dzięki rozbudowanej sieci dilerów przyszły abonent może podpisać z operatorem umowę o świadczeniu usług telekomunikacyjnych bez konieczności podróżowania daleko poza miejsce zamieszkania; może też na miejscu kupić telefon, akcesoria i kartę aktywacyjną SIM.

Jakość usług, ceny akcesoriów oraz kompetencje obsługi nie zawsze odpowiadają naszym potrzebom, dlatego przed pierwszą wizyta u dilera warto zasięgnąć języka wśród znajomych i poznać ich opinię na temat danego punktu sprzedaży. Często jednak w danym mieście jesteśmy skazani tylko na jednego dilera danej sieci i wtedy wizyta u niego stanowi pewnego rodzaju loterię. W niektórych punktach zostaniemy profesjonalnie i szybko obsłużeni i z szerokiej oferty z pewnością będziemy mogli wybrać coś dla siebie. Niestety, zdarzają się również miejsca, w których obsługa jest niemiła i nie przygotowana, telefonów jest mało, a akcesoria szokują horrendalnymi cenami.

Warto wspomnieć o próbach wyłudzeń pieniędzy przez nieuczciwych dilerów od klientów poprzez pobieranie rzekomych kaucji lub innych opłat za usługi. Autoryzowane punkty sprzedaży i przedstawiciele handlowi nie mają prawa do pobierania żadnych opłat, szczególnie dotyczy to opłaty aktywacyjnej. Taka możliwość istnieje tylko w salonie firmowym.

Pewnego rodzaju gwarancję jakości mogą stanowić punkty dilerskie nie współpracujące bezpośrednio z operatorem, lecz z agentem handlowym - dużą firmą budującą własną sieć autoryzowanych przedstawicieli. Tego typu firmy zazwyczaj staranniej selekcjonują swoich dilerów - zwłaszcza że to nie one otrzymują autoryzację operatora, a prowadzone przez nie punkty. Każde uruchomienie przez firmę nowego punktu dilerskiego wymaga przejścia specjalnej procedury u operatora, dlatego więc tylko dilerzy zapewniający odpowiednio wysoką jakość usług mogą współpracować z największymi firmami utrzymującymi się ze sprzedaży telefonów komórkowych.

Największą sieć sprzedaży telefonów komórkowych w systemie Plus GSM udało się dotychczas zbudować firmie Liberty GSM z Bytomia. W ciągu 2 lat w całej Polsce otworzyła ona już ponad 60 salonów sprzedaży telefonów, 3 biura regionalne, posiada również własny serwis telefonów GSM. W sieci Era GSM jedną z najdynamiczniej rozwijających się firm jest Alkom. Sieć dilerów obejmuje głównie południową Polskę, jednak liczba punktów sprzedaży stale rośnie. Z kolei liderem wśród przedstawicieli PTK Centertel jest krakowska firma Ramsat.