Najczęściej zadawane pytania

W czterech blokach tematycznych poruszamy niektóre z najczęstszych problemów dotyczących BIOS-u, nowych procesorów, twardych dysków i nagrywarek.

W czterech blokach tematycznych poruszamy niektóre z najczęstszych problemów dotyczących BIOS-u, nowych procesorów, twardych dysków i nagrywarek.

Jak zainstalować nowy procesor? Dlaczego nie można odczytać świeżo nagranych płyt CD? Co powoduje, że system zawiesza się częściej niż zwykle? Dlaczego nowy dysk działa wolniej od starego? To tylko kilka bolączek odnoszących się do sprzętu.

Zobacz również:

Opisujemy, jak zaktualizować BIOS i co robić w przypadku problemów z nowymi procesorami. Podpowiadamy, jak skonfigurować twardy dysk Ultra-DMA/66 i jak zmusić nagrywarkę, by prawidłowo nagrywała płyty CD-R.

Ostrzegamy, że niektóre porady są przeznaczone dla zaawansowanych użytkowników. Nie ponosimy odpowiedzialności za szkody, które wynikają z nieumiejętnego wykorzystania naszych wskazówek. Powodzenia!

BIOS

Kliknij, aby powiększyćPYTANIE: Kupiłeś nowy procesor i zainstalowałeś go w podstawce na płycie głównej. Tymczasem po włączeniu komputera BIOS nadal "widziŇ procesor starego typu. Co zrobić?

ODPOWIEDŹ: Leciwy BIOS nie rozpoznaje nowego procesora. W tej sytuacji trzeba zaktualizować BIOS komputera. A oto instrukcja.

Krok 1: Sprawdź, czy można wczytać nową wersję BIOS-u. Kłopoty mogą wystąpić w przypadku takich weteranów jak pecety klasy 486. BIOS jest tu umieszczony w układzie ROM (Read Only Memory) lub EPROM (Erasable Programable ROM). Podzespoły ROM nie są przeznaczone do zapisu, zaś EPROM-y można zapisywać tylko za pomocą specjalnych urządzeń. Podobne rozwiązania stosują nadal niektórzy producenci komputerów markowych, choć część z nich oferuje układy zamienne. W tym przypadku warto skorzystać z infolinii i zasięgnąć rady producenta.

W większości nowych płyt głównych BIOS mieści się w układach EEPROM (Electrically Erasable Programmable ROM). Można je aktualizować, własnoręcznie wczytując doń nową wersję BIOS-u. Informację o tym, jaki układ BIOS-u jest w Twoim komputerze, znajdziesz w instrukcji płyty głównej.

Krok 2: Ustal producenta i wersję BIOS-u. Na krótko po włączeniu komputera w lewym górnym narożniku ekranu pojawia się nazwa producenta (AMI, Award lub Phoenix), numer wersji oraz identyfikator BIOS-u, który składa się z cyfr i liter. W postaci zaszyfrowanej podaje model płyty głównej oraz typ chipsetu. Wstrzymaj na chwilę przewijanie ekranu klawiszem [Pause], po czym zanotuj wymienione parametry.

Krok 3: Zdobądź aktualną wersję BIOS-u. Jeśli płytę główną kupiłeś wraz z pecetem, poszukaj nowego BIOS-u na internetowej stronie producenta komputerów. Jeżeli producent nie oferuje aktualizacji lub płytę główną kupiłeś oddzielnie, odwiedź stronę producenta płyty. Gdy nie uda Ci się zdobyć żadnych informacji, a posiadasz BIOS AMI lub Award, poszukaj pomocy w witrynie www.ping.be/bios. Znajdziesz tam zestawienie wielu identyfikatorów oraz odpowiadających im typów i modeli płyt głównych. Jeśli nie odnajdziesz odpowiednich informacji, nie będziesz mógł zaktualizować BIOS-u. Producent BIOS-u nie oferuje nowych wersji klientom końcowym.

Krok 4: Zarchiwizuj istotne dane. Podczas wczytywania nowej wersji BIOS-u dotychczasowa zawartość pamięci układu ulega utracie. Po włączeniu komputera przywołaj ustawienia BIOS-u. W większości systemów trzeba w tym celu wcisnąć klawisz [Del], [F1] lub [F2]. Przechodząc przez kolejne strony ustawień, naciskaj klawisz [Print Screen]. Wówczas dane zostaną wysłane do drukarki poprzez port równoległy LPT1.

Jeśli nie posiadasz drukarki, zanotuj najważniejsze ustawienia (parametry twardego dysku, czasy dostępu pamięci RAM, zajęte przerwania IRQ i adresy wejścia/wyjścia). Ponadto utwórz zapasową kopię istotnych danych i programów, które znajdują się na twardym dysku.