Narzędzia webdesignera

Od chwili pojawienia się na stronach internetowych pierwszych ilustracji webmasterzy borykają się z problemem właściwego przygotowania oprawy graficznej serwisów online. Na szczęście na rynku oprogramowania dostępne są profesjonalne produkty upraszczające tworzenie grafiki dla potrzeb WWW. Trudno jednoznacznie określić, który z programów jest najlepszy, warto natomiast przyjrzeć się bliżej zaprezentowanym narzędziom.

Od chwili pojawienia się na stronach internetowych pierwszych ilustracji webmasterzy borykają się z problemem właściwego przygotowania oprawy graficznej serwisów online. Na szczęście na rynku oprogramowania dostępne są profesjonalne produkty upraszczające tworzenie grafiki dla potrzeb WWW. Trudno jednoznacznie określić, który z programów jest najlepszy, warto natomiast przyjrzeć się bliżej zaprezentowanym narzędziom.

Kliknij, aby powiększyćPrawidłowe przygotowanie oprawy graficznej witryny internetowej nie jest łatwe, głównie ze względu na specyficzne wymagania związane z niską przepustowością połączeń sieciowych i różnorodność środowisk systemowych u potencjalnych odbiorców. Dlatego też programom graficznym dla webdesignerów stawia się nieco inne wymagania niż narzędziom do edycji bardziej tradycyjnych publikacji. Podczas projektowania grafiki duże znaczenie ma optymalizacja gotowych plików, tak by mimo niewielkiego rozmiaru zachowały dobrą jakość. Dlatego też jedną z podstawowych funkcji występujących w każdym prawie programie graficznym tego typu jest możliwość optymalizacji palety i ustalenia stopnia kompresji przed ostatecznym zapisaniem pliku.

Zobacz również:

<b>Nazwa:</b> Corel PHOTO-PAINT 9<br>
<b>Rodzaj:</b> edytor grafiki rastrowej<br>
<b>Producent: </b>Corel, www.corel.com<br>
<b>Informacje: </b>softmarket.a1.pl<br>
<b>Cena:</b> 1519 zł<br>Kliknij, aby powiększyćNazwa: Corel PHOTO-PAINT 9
Rodzaj: edytor grafiki rastrowej
Producent: Corel, www.corel.com
Informacje: softmarket.a1.pl
Cena: 1519 zł
Podczas wyboru aplikacji zwróć uwagę na łatwość obsługi i skuteczność działania narzędzia do optymalizacji plików. Szczególnie ważne są opcje podglądu pliku podczas zmiany ustawień oraz możliwość automatycznej konwersji większej liczby plików. Istotny jest również zestaw narzędzi wspomagających tworzenie graficznego interfejsu strony. Tu producenci dokonali zdecydowanie największych innowacji w stosunku do tradycyjnych programów graficznych. Najczęściej funkcje edytora łączą cechy edycji grafiki obiektowej (wektorowej) i rastrowej. W ten sposób projektant może w wygodny sposób manipulować zawartością dokumentu oraz kontrolować wygląd wszystkich edytowanych obiektów (np. przez takie nadawanie im powtarzalnych właściwości, aby uzyskany interfejs był graficznie spójny). Dodatkową zaletą obiektowego podejścia jest możliwość indywidualnego eksportowania pojedynczych elementów dokumentu czy też przypisywanie im adresów internetowych, co bywa przydatne np. przy tworzeniu mapy odnośników (image map). Często o sile narzędzia decyduje nie tylko łatwość obsługi i intuicyjność wbudowanych funkcji (choć ma to bardzo istotne znaczenie), ale również paleta dodatkowych opcji i efektów wspomagających tworzenie grafiki. Wy- bierając aplikację, zwróć więc uwagę na to, jakie program ma możliwości preparowania bezstykowych podkładów, przycisków, elementów menu i innych obiektów często spotykanych na stronach WWW. Jeśli nie znasz języka JavaScript, sprawdź, jak wybrany przez Ciebie edytor radzi sobie z tworzeniem kodu HTML obsługującego edytowane grafiki. Często kupujący nie zwracają uwagi na tak ważny składnik jak obszerna i przystępna dokumentacja produktu. Dobrze, jeśli oprócz pliku pomocy edytor zawiera porady i opisy technik edycyjnych, przydatne zwłaszcza początkującym projektantom stron internetowych. Innym wartościowym dodatkiem mogą się okazać zbiory przykładowych grafik (podkładów, przycisków, bannerów itp.) lub zdjęć, stanowiąc podstawę własnych pomysłów.

<b>Nazwa: </b>Adobe ImageReady 2.0<br>
<b>Rodzaj:</b> edytor grafiki rastrowej<br>
<b>Producent:</b> Adobe, www.adobe.com<br>
<b>Informacje:</b> Wimal, 02-927 Warszawa, ul. Zdrojowa 40<br>
<b>Cena: </b>3300 zł (razem z Photoshop 5.5)<br>Kliknij, aby powiększyćNazwa: Adobe ImageReady 2.0
Rodzaj: edytor grafiki rastrowej
Producent: Adobe, www.adobe.com
Informacje: Wimal, 02-927 Warszawa, ul. Zdrojowa 40
Cena: 3300 zł (razem z Photoshop 5.5)
Optymalizacja grafiki

Jeśli chcesz, by Twoja witryna utrzymała rozsądne, niewielkie rozmiary, musisz zadbać o optymalizację plików graficznych - pamiętaj, że to właśnie one będą stanowiły znaczną część danych, które pobiorą internauci z Twojego serwera. Zadanie to możesz powierzyć zarówno profesjonalnym pakietom graficznym, jak i małym programom klasy shareware. Na korzyść tych pierwszych przemawia duża wygoda i intuicyjność obsługi, której często brakuje amatorskim aplikacjom.

Doskonale potwierdza to przykład edytora grafiki rastrowej PHOTO-PAINT 9 znanej firmy Corel. Podczas zapisywania pliku program wyświetla okno dialogowe zawierające wszystkie niezbędne parametry określające rodzaj i siłę kompresji grafiki (dotyczy do zarówno formatu GIF jak i JPEG). Równie precyzyjnie będziesz mógł określić sposób konwersji palety (jest to niezbędne, jeśli zapisujesz grafikę w formacie GIF). Autorzy programu przewidzieli także możliwość automatycznej konwersji większej liczby plików - jest to doskonały sposób na drastyczne skrócenie najbardziej żmudnego (choć niezbędnego) etapu tworzenia grafiki.

<b>Nazwa:</b> DeBabelizer Pro 4.5<br>
<b>Rodzaj:</b> program do optymalizacji plików graficznych<br>
<b>Producent: </b>Equilibrium, www.equil.com<br>
<b>Informacje:</b> dostępny tylko w Internecie<br>
<b>Cena:</b> 399 USD<br>Kliknij, aby powiększyćNazwa: DeBabelizer Pro 4.5
Rodzaj: program do optymalizacji plików graficznych
Producent: Equilibrium, www.equil.com
Informacje: dostępny tylko w Internecie
Cena: 399 USD
Równie interesujące możliwości oferuje najnowsza wersja Photoshopa . W tym wypadku producent zdecydował się dodać do samego edytora pomocniczą aplikację o nazwie Adobe ImageReady. Biorąc pod uwagę ścisłą integrację obu programów, proces "dopieszczania" gotowych grafik przebiega szybko i bez większych problemów. Dużą kontrolę nad przetwarzanymi plikami zapewnia wygodny system podglądów - dzięki niemu możesz obserwować efekt, jaki wywierają Twoje działania na różne wersje tej samej ilustracji (różniące się np. stopniem kompresji czy doborem palety). Skuteczne posługiwanie się licznymi funkcjami optymalizacji uchroni Cię przed stratą czasu, gwarantując jednocześnie wysoką jakość gotowych plików. Warto zwrócić uwagę na dodatkowe możliwości ImageReady - jako nieco zubożona wersja potężnego Photoshopa został wyposażony w wiele przydatnych narzędzi (obsługa warstw czy popularnych efektów). Dla webmastera szczególnie przydatna może się okazać obsługa animacji i akcji użytkownika, realizowana za pomocą skryptu JavaScript.