Nie lekceważ starych komputerów

Czy w erze darmowych komputerów warto unowocześniać przestarzałe maszyny? Podajemy czternaście sposobów przyśpieszenia i ulepszenia działania komputera

Czy w erze darmowych komputerów warto unowocześniać przestarzałe maszyny? Podajemy czternaście sposobów przyśpieszenia i ulepszenia działania komputera

Zachowaj spokój!Kliknij, aby powiększyćZachowaj spokój!Wydaje się, że było to tak niedawno... Wydałeś kilka tysięcy złotych na komputer z najnowszymi rozwiązaniami: superszybkim procesorem Pentium 166 MHz, 16 MB RAM i dyskiem o pojemności 2 GB. Kosztowało to niemało, ale w zamian dysponowałeś mocą obliczeniową, o jakiej inni mogli tylko pomarzyć.

Zobacz również:

Przed nami przełom tysiącleci. Na określenie swojego komputera używasz teraz zupełnie innego zestawu przymiotników: wolny, zapchany, niewystarczający. Twój starzejący się komputer nie potrafi sprostać wymaganiom niektórych zasobożernych aplikacji, nie mówiąc już o Windows 2000. Sklepy sprzedają dziś sprzęt dwa razy lepszy od Twojego w cenie niższej niż ta, którą zapłaciłeś kilka lat temu.

W Stanach Zjednoczonych zaczęto nawet rozdawać komputery, na przykład w zamian za korzystanie przez wyznaczony czas z usług określonego dostawcy internetowego. Może u nas również ktoś wpadnie na taki pomysł, więc czy kupować nową maszynę? Choć najprostsze komputery są rzeczywiście tanie, mogą się okazać tylko niewiele szybsze od tego, który masz. Inwestując natomiast w odpowiednie komponenty można znacznie przyśpieszyć jego działanie i sprawić, że posłuży Wam jeszcze ze dwa lata. Do tego czasu nowe komputery staną się tak tanie, szybkie i funkcjonalne, że nie będziesz mógł im się oprzeć.

Nie przeceniaj jednak możliwości rozbudowy. Stosuj następującą regułę: jeśli na rozbudowę o części, które pozwolą komputerowi nadążyć za innymi, trzeba wydać więcej niż 1500 zł lub jeśli trzeba kupić więcej niż trzy komponenty, skutek raczej nie będzie wart zainwestowanego czasu i pieniędzy. Reguła ta dotyczy części montowanych wewnątrz komputera, takich jak pamięć RAM, procesor, twardy dysk, nie zaś monitora, skanera czy drukarki.

Mądra rozbudowa wymaga czasu i planowania. Nasze rady pozwolą Ci zaplanować zakup wszystkiego, co niezbędne, począwszy od pamięci, procesorów, modemu, a skończywszy na portach USB czy IEEE 1394. Poradzimy, kiedy warto się pokusić o rozbudowę, a kiedy nie. Pomożemy też sprawdzić, czy stary komputer będzie działał 1 stycznia 2000 roku.

<HR ALIGN="CENTER" WIDTH="50%">

DOTRZYMAĆ KROKU

Wymiana procesora i pamięci

Śrubokręty gotowe? Do roboty!

Fundamentalna przebudowa komputeraKliknij, aby powiększyćFundamentalna przebudowa komputeraWybierz odpowiednią pamięć RAM i procesor. Jeśli Twoim celem jest przyśpieszenie działanie komputera, najlepszym sposób to wymiana procesora i dołożenie pamięci RAM. Wymiana pamięci do niedawna nie była problemem, gdyż sam wybór i montażu jest dość prosty. Niestety, sytuację skomplikował wzrost cen. W ciągu kilku tygodni pamięć trzykrotnie zdrożała i gdy oddawaliśmy ten artykuł, ceny ciągle rosły. Jak twierdzą niektórzy analitycy, sytuacja powinna zmienić się w lutym lub marcu, gdy większość firm zakończy wymianę komputerów związaną z problemem roku 2000 i popyt znacznie spadnie. Ceny zapewne nie spadną do poziomu z połowy 1999 roku, ale będą zacznie niższe.

Jeśli korzystasz z Windows 98 lub OfficeŐa 2000, rozbudowa pamięci do 64 MB jest rozsądnym rozwiązaniem. Gdy pisaliśmy ten artykuł, 64 MB RAM kosztowały 500 zł, ale sprawdź ceny, zanim podejmiesz decyzję o zakupie.

Wymiana procesora nie jest tak prosta, ale ceny bardzo szybkich procesorów K6 czy Celeron oscylują w granicach 300 zł. Po doliczeniu kosztu wymiany pamięci okazuje się, że za 800 zł można uzyskać znaczną zwyżkę wydajności. Jeśli wybierzesz procesor Pentium III czy Athlon, zapewne będziesz musiał kupić nową płytę główną (stara nie współpracuje z tymi procesorami). Łącznie z kosztem samego procesora będzie to bardzo duży wydatek. Rady dotyczące wymiany pamięci znajdziecie przy omówieniu płyt głównych.