Okiełznać przeglądarkę

Internet Explorer 4.x jest wygodnym narzędziem, chociaż nie zawsze chroni przed przykrymi niespodziankami...

Internet Explorer 4.x jest wygodnym narzędziem, chociaż nie zawsze chroni przed przykrymi niespodziankami zdarzającymi się podczas buszowania w Sieci. Możemy ułatwić pracę i uatrakcyjnić rozrywkę w Internecie, jeśli zmienimy nieco ustawienia naszej przeglądarki.

Zmniejszenie rozmiarów ikon na pasku narzędzi i usunięcie napisów daje więcej miejsca na strony WWW.Kliknij, aby powiększyćZmniejszenie rozmiarów ikon na pasku narzędzi i usunięcie napisów daje więcej miejsca na strony WWW.Możemy powiększyć trochę obszar przeznaczony na widok strony, jeśli zmniejszymy rozmiary paska narzędzi. Wystarczy w tym celu przejść do Widok - Opcje internetowe na zakładkę Zaawansowane. Teraz trzeba przewinąć listę opcji do pozycji Pasek narzędzi i zaznaczyć opcję Małe ikony. Przyciski wyglądają nieco gorzej, ale uzyskaliśmy więcej miejsca na strony WWW.

Zobacz również:

Można jeszcze bardziej okroić rozmiary paska narzędzi, usuwając z niego napisy. Przejdź do Widok - Paski narzędzi i wyczyść opcję Etykiety tekstowe. Jeżeli przyzwyczaiłeś się już do Internet Explorera, brak napisów na przyciskach nie powinien stanowić problemu. Nieco więcej miejsca da nam także zlikwidowanie paska narzędziowego Łącza. Wystarczy w tym celu wyczyścić opcję Widok - Paski narzędzi - Łącza.

Gdy naprawdę zależy nam na dużym widoku strony, warto użyć klawisza [F11]. Okno przeglądarki zajmie wówczas cały ekran, a paski narzędzi zostaną zredukowane do minimum.

"Klawiatura" znaczy "szybciej"

Korzystając ze skrótów klawiaturowych, możesz przyspieszyć nawigowanie po stronach WWW. Skrót [Alt-strzałka w lewo] spowoduje przesunięcie się wstecz o jedną stronę, użycie [Alt-strzałka w prawo] da ten sam efekt co przycisk Dalej. [Ctrl-Home] przenosi na początek bieżącej strony, na-tomiast [Ctrl-End] - na jej koniec. Dzięki klawiszowi [Tab] możemy przeskakiwać pomiędzy kolejnymi elementami strony.

2 x sygnał

Możemy dodać dźwięki informujące o rozpoczęciu i zakończeniu ładowania strony WWW.Kliknij, aby powiększyćMożemy dodać dźwięki informujące o rozpoczęciu i zakończeniu ładowania strony WWW.Przeglądarka może powiadamiać nas o rozpoczęciu i zakończeniu ładowania strony za pomocą dźwięku. Aby dopasować te ustawienia do naszych potrzeb, należy zajrzeć do Panelu sterowania.

Przejdź do Start - Ustawienia - Panel sterowania i wybierz Dźwięki. W polu Zdarzenia należy odnaleźć pozycję Eksplorator Windows. Znajdują się tam dwa pola: Rozpocznij nawigację i Zakończ nawigację. Wybierz jeden z nich i kliknij przycisk Przeglądaj. Przejdź do folderu c:\Windows\Media i wybierz któryś z dostępnych tam dźwięków. Podczas dodawania dźwięku do drugiego pola możesz już skorzystać z rozwijanej listy nad przyciskiem Przeglądaj. Kliknij przycisk OK.

Szybkie połączenie

Jeżeli chcesz szybko połączyć się z konkretnym adresem WWW, wykorzystaj polecenie Uruchom. Przejdź do Start - Uruchom i wpisz adres WWW (nawet łącznie ze ścieżką dostępu do pliku), następnie wciśnij [Enter]. System Windows połączy się z Siecią, odnajdzie stronę i otworzy ją w domyślnej przeglądarce (może to być także Netscape Navigator, Sylaba lub Opera, jeśli tylko jest domyślną przeglądarką stron WWW).

Wykorzystaj pasek adresu

Pasek Adres nie musi służyć tylko do wklepywania adresu internetowego. Wypróbuj następujące sztuczki:

1. Wpisz Pulpit. Uzyskasz natychmiastowy widok zawartości Pulpitu.

2. Wpisz Mój komputer (lub nazwę, jaką nadałeś temu elementowi).

3. Wpisz ścieżkę dostępu do dowolnego folderu.

4. Wpisz c:\command.com. Natychmiast przejdziesz do trybu MS-DOS.