Peryferia na miarę... roku 2000

Po omówieniu podstawowych podzespołów w artykule "Komputer na miarę... roku 2000" zajmujemy się pozostałymi elementami komputera i urządzeniami peryferyjnymi. Podpowiadamy, jak kupować sprzęt i lepiej wykorzystywać jego możliwości.

Po omówieniu podstawowych podzespołów w artykule "Komputer na miarę... roku 2000" zajmujemy się pozostałymi elementami komputera i urządzeniami peryferyjnymi. Podpowiadamy, jak kupować sprzęt i lepiej wykorzystywać jego możliwości.

W drugiej części materiału dotyczącego kupowania poszczególnych podzespołów komputera i optymalizowania ich wydajności opisujemy karty dźwiękowe, modemy, drukarki, napędy CD-ROM i DVD, nagrywarki CD-R(W) oraz skanery. Przedstawiamy sposoby i sztuczki zapewniające optymalną pracę sprzętu i prezentujemy rozwiązania niektórych problemów. Potencjalni nabywcy znajdą tu wiele porad, które ułatwią im dokonanie wyboru. Zaopatrzeni w odpowiednią wiedzę będą mogli za rozsądną cenę kupić urządzenia spełniające ich wymagania. W ramkach "Podstawowe kryteria zakupu" zwracamy uwagę na najważniejsze parametry techniczne omawianych podzespołów. Poruszamy zagadnienia związane ze sterownikami oraz z właściwym konfigurowaniem.

Zobacz również:

Niektóre omawiane tu działania wymagają szczególnej ostrożności. Pamiętaj, że korzystasz z porad na własne ryzyko.

Karta dźwiękowa

Graficzny akompaniament: Lava ilustruje muzykę animacjami predefiniowanymi lub udostępnionymi przez użytkownika.Kliknij, aby powiększyćGraficzny akompaniament: Lava ilustruje muzykę animacjami predefiniowanymi lub udostępnionymi przez użytkownika.Dźwięk i animacje

Przy odtwarzaniu plików dźwiękowych monitor i karta graficzna nie mają zbyt wiele do roboty. Dlaczego więc nie postarać się o multimedialne fajerwerki?

Pomysł ten doczekał się realizacji w firmie Creative Labs. Lava (Live Audio Visual Animation), odtwarzacz plików dźwiękowych (np. WAV czy MP3) generuje w czasie rzeczywistym animację zgodną z rytmem muzyki. Wyniki zapierają dech, lecz wymagania sprzętowe również: procesor taktowany zegarem 300 MHz i akcelerator grafiki 3D. Freeware'owy program Lava znajdziesz pod adresem www.lavamusic.com (rozmiar pliku: 6,3 MB).

Gdy buczy z głośnika

Jak wydobyć z peceta optymalny dźwięk, nie rujnując się na drogie głośniki aktywne? Jeśli masz sprzęt stereo (np. wieżę klasy HiFi), możesz do niego podłączyć kartę dźwiękową komputera. Gdy efektem będą zakłócenia (z głośnika dochodzą dźwięki o niskiej częstotliwości, tzw. przydźwięki), oznacza to, że połączyłeś urządzenia w pętlę. Przypuszczalnie sprzęt jest wyposażony w uziemienie ochronne lub podłączony do uziemionej anteny. Ponieważ komputer jest uziemiony przez kabel zasilania, powstaje zamknięta pętla. Pola magnetyczne w pętli indukują napięcie zmienne, które daje się we znaki przez irytujące przydźwięki. Prowizorycznym rozwiązaniem problemu może być odłączenie anteny. Jeśli w ten sposób pozbędziesz się brzęczenia, lecz nie chcesz rezygnować z anteny, spróbuj podłączyć ją przez filtr - jest dostępny w sklepach z akcesoriami elektronicznymi.

Jeżeli przydźwięki nie znikają po odłączeniu anteny, musisz rozłączyć wspomnianą pętlę, oddzielając wszystkie galwaniczne połączenia pomiędzy sprzętem stereo i komputerem. Skorzystaj ze specjalnego transformatora rozdzielającego, który przepuszcza napięcie zmienne (w tym wypadku muzykę), lecz nie tworzy galwanicznego połączenia między obydwoma urządzeniami.

Jedno gniazdo, kilka urządzeń

Jak podłączyć dwa urządzenia do analogowego gniazda karty dźwiękowej?

Połączenie kabli na kształt litery Y nie przyniesie żądanych rezultatów.

Wyjścia napędów obciążają się wzajemnie, co powoduje znaczne przyciszenie muzyki.

Dwa w jednym: wlutowanie odpowiednich oporników pozwala podłączyć dwa urządzenia do jednego wejścia karty dźwiękowej.Kliknij, aby powiększyćDwa w jednym: wlutowanie odpowiednich oporników pozwala podłączyć dwa urządzenia do jednego wejścia karty dźwiękowej.Jeśli nie wchodzi w rachubę drogie rozwiązanie, czyli specjalny mikser, możesz skorzystać z oporników, które wlutujesz w żyły kabla (będą pełniły funkcję tzw. oporników odsprzęgających). Odpowiednie oporniki (np. o rezystancji 10 kW) możesz nabyć w sklepie elektronicznym. Na ilustracji zamieszczamy schemat dotyczący standardowych gniazd podłączeniowych.

Jeśli Twoje urządzenia są wyposażone w inne gniazda, musisz zmienić schemat z zachowaniem analogii. W przewodach wykorzystywane jest zazwyczaj tylko jedno z dwóch podłączeń masy (patrz ilustracja), dlatego zaznaczyliśmy je linią przerywaną.

Gniazda cyfrowe

Karta dźwiękowa Sound Blaster Live Value zyskała dużą popularność - m.in. dzięki właściwej proporcji ceny do jakości. Wadą karty jest brak cyfrowego gniazda wyjściowego S/PDIF, chociaż jest wyposażona w podobne wejściowe. Można jednak utworzyć takie gniazdo. Sound Blaster Live oferuje odpowiednie sygnały, wystarczy tylko przerobić gniazdo typu 12 Pin Feature Connector na typu Chinch. Dokładne wskazówki dotyczące przeróbek znajdziesz na stronie atlas.hemmet.shem.chalmers.se/livecenter/information/spdifvalue.html.

Gdybyś oprócz tego potrzebował złącza optycznego (przez światłowód) lub nie zamierzał majsterkować przy karcie, możesz skorzystać z karty rozszerzającej. Przykładowo Hoontech Digital I/O II jest wyposażona w elektryczne wejście cyfrowe oraz elektryczne i optyczne wyjścia cyfrowe (informacje: www.hoontech.com i www.ridi.com). Model Digital I/O III dysponuje ponadto optycznym wejściem cyfrowym.

Jak kupować?

Jeżeli nie masz dużych wymagań i szukasz karty, która odtwarzając muzykę umiliłaby Ci pracę przy komputerze, nie musisz inwestować dużych pieniędzy. Wystarczy Ci względnie tania karta, np. Aztech PCI 338-A3D (informacje: www.optimus.pl). Spośród kart średniej klasy godna uwagi jest m.in. Sound Blaster Live Value firmy Creative Labs (informacje: www.europe.soundblaster.com i www.ab.com.pl). Jest oparta na interfejsie PCI i oferuje dźwięk 3D w standardzie EAX (Environment Audio Extension).

Wspomniany standard został opracowany przez firmę Creative Labs i jest obsługiwany przez wiele aktualnych gier.