Podstawy fotoedycji

Dawniej, aby zrobić fotomontaż, człowiek musiał być uzdolniony manualnie, uzbrojony w nożyczki, pędzelki, odczynniki chemiczne i inne dziwne akcesoria. Dziś wystarczy komputer, skaner, program graficzny i użytkownik z wyobraźnią.

Dawniej, aby zrobić fotomontaż, człowiek musiał być uzdolniony manualnie, uzbrojony w nożyczki, pędzelki, odczynniki chemiczne i inne dziwne akcesoria. Dziś wystarczy komputer, skaner, program graficzny i użytkownik z wyobraźnią.

Fotoedycja, zwana fachowo obróbką ilustracji rastrowych, jest jednym z bardziej dochodowych zadań, jakie można zrealizować przy zastosowaniu komputera. Jest to czynność stosunkowo prosta, choć wymaga dogłębnego poznania konkretnego programu graficznego oraz paru trików.

Zobacz również:

Najlepszą drogą nauki jest praktyka. Obiektem ćwiczeń może być ilustracja pobrana z klipartów lub zeskanowane zdjęcie.

Mając do dyspozycji szeroką gamę profesjonalnych (i bardzo drogich) fotoedytorów, jak np. Adobe PhotoShop czy Micrografx Picture Publisher, zdecydowaliśmy się na tanie, ale wcale nie gorsze programy: Paint Shop Pro 6 i Photo FX 1.01, których dotyczą niniejsze porady.

Dziesięć przykazań fotoedytora

1. Licz na jakość. Najlepsze efekty osiągniesz, gdy będziesz korzystał z dokumentów dobrej jakości, możliwie wysokiej rozdzielczości, skanowanych lub sfotografowanych aparatem cyfrowym.

2. Miej czas. Usiądź i spokojnie przemyśl, co i jak chcesz zrobić. Inaczej efekty końcowe mogą być okropne.

3. Baw się dobrze. Najlepszym sposobem nauczenia się fotoedycji jest eksperymentowanie, np. na zdjęciach znajomych i puszczenie wodzy wyobraźni.

4. Porównuj. Eksperymentując, często porównuj swoje wyniki działania z oryginałem.

5. Zmieniaj nazwy. Zapisując dokument, nigdy nie zapisuj go pod tą samą nazwą co oryginał. Najlepiej do nazwy dodaj jakąś literę, cyfrę czy znak. Uchronisz się w ten sposób przed tragiczną pomyłką.

6. Zapisuj. Jeżeli przerywasz pracę, zapisz dokument. Nigdy nie wiadomo, kiedy zabraknie prądu w sieci lub czy system się nie zawiesi.

7. Klonuj ostrożnie. Jeżeli klonujesz obszary skomplikowane, nie spiesz się i rób to za pomocą dopasowanego wielkością pędzla.

8. Używaj właściwego oprogramowania. Photo Fx jest ładny, przyjemny w obsłudze i łatwy, ale jeżeli chcesz zrobić cokolwiek bardziej skomplikowanego, to Paint Shop Pro daje znacznie więcej możliwości i lepszą jakość.

9. Nie bądź nazbyt krytyczny. Nigdy się nie uda dokonać takiego klonowania i retuszu, aby ślad po nim nie pozostał. Swoje poprawki sprawdzaj więc w skali 1:1, a nie w powiększeniu.

10. Wołaj o pomoc. Korzystaj z funkcji pomocy w programach. W większości wypadków znajdziesz tam odpowiedź na swoje pytania.

Paint Shop Pro i Photo FX są zupełnie odmiennymi aplikacjami do różnych zadań. Photo FX służy do podstawowych czynności edycyjnych, jest przy tym prosty w obsłudze i ma przyjazny dla użytkownika interfejs. Pain Shop Pro jest trudniejszy w użyciu, ale też oferuje znacznie więcej możliwości i z pewnością zadowoli nawet profesjonalnych użytkowników.

Poniżej prezentujemy pierwszą z dwóch części poradnika na temat fotoedycji. Skoncentrujemy się w niej na podstawach retuszu fotografii. Niezbędne do tego są podstawowe umiejętności obsługi komputera i programów. Bardziej zaawansowane czynności omówimy za miesiąc. Jednak, jeżeli chcesz zacząć od spraw bardziej zaawansowanych, przejdź do podrozdziału "Klonowanie", zamieszczonego w tym artykule. Klonowanie jest techniką pozwalającą na dokonywanie większości fotomontaży (np. na fotografii z wakacji możesz otoczyć swoją osobę sforą psów, choć w rzeczywistości był tylko jeden).

Photo FX: podstawowe właściwości

Kliknij, aby powiększyćZarówno Paint Shop Pro, jak i Photo FX mają wspaniałe narzędzia do ustawiania jasności, rozmiarów i innych podstawowych parametrów. W kolejnych dwóch podrozdziałach pokażemy, jak używać tych narzędzi w każdej z dwóch aplikacji. Zaczynamy od Photo FX.

1. Uruchom program Photo FX i wczytaj plik kosmos.jpg znajdujący się w folderze Fotoedycja 1 na naszej płycie CD-ROM.

2. Najpierw wyregulujemy kontrast i poziom jasności obrazka. Wybierz kartę Brightness and Contrast. Widoczne na niej suwaki działają analogicznie jak potencjometry telewizora. Ustaw jasność i kontrast zgodnie ze swoim upodobaniem. My zmieniliśmy ustawienia w taki sposób, że widoczny na zdjęciu astronauta sprawia wrażenie znacznie lepiej oświetlonego niż jest w oryginale.

3. Teraz kliknij kartę Colours. Znajdujące się tutaj opcje pozwolą zredukować liczbę kolorów do potrzebnej. Zmniejszenie liczby kolorów zmniejszy także rozmiary pliku z ilustracją, co jest istotne np. w wypadku, gdy chcesz umieścić plik na stronie WWW lub wysłać go pocztą elektroniczną. Wadą takiego "zmniejszania" pliku jest pogorszenie jakości ilustracji (np. przy redukcji z 16 mln kolorów do 256 kolorów). Jak widać na ilustracji, drastycznie ograniczyliśmy liczbę kolorów do dwóch: czarnego i białego, co dało w sumie dość ciekawy efekt.

4. Teraz wybierz kartę Black and White i przejdź do pola Format, jako że pracujemy na obrazku czarno-białym. Znajdziesz trzy możliwości ustawień: 256 odcieni szarości, 16 odcieni szarości i czarno-biały. Jeżeli chcesz, aby Twój czarno-biały obrazek miał dobrą jakość, wybierz 256 odcieni szarości.