Szkoła przetrwania z Microsoft Office

Nasi eksperci wyprowadzą Cię z najgłębszej, najciemniejszej dżungli Worda, Excela, Outlooka i PowerPointa z pakietów Microsoft Office 97 i 2000.

Nasi eksperci wyprowadzą Cię z najgłębszej, najciemniejszej dżungli Worda, Excela, Outlooka i PowerPointa z pakietów Microsoft Office 97 i 2000.

Office 2000 jest olbrzymim, skomplikowanym i w większości niezbadanym terytorium. Jeśli próbowałeś już sił z nowym pakietem, wiesz, że to dżungla. Nawet nieustraszeni weterani Office'a 97 mogą się czuć jak nieroztropni zdobywcy bezkresnej dziczy rozszerzonych funkcji Office'a 2000. Co prawda nie jest to tak trudne, jak karczowanie przed sobą gęstego buszu, ale, jeśli chcesz opanować Worda, Excela, Outlooka, PowerPointa, FrontPage'a i Publishera, będziesz potrzebował drogi, by to wszystko ogarnąć.

Zobacz również:

Office przedtem i obecnieKliknij, aby powiększyćOffice przedtem i obecnieW tym miejscu my się zjawiamy. Znamy drogę ze skrótami i pułapkami włącznie, zarówno w pakiecie Office 2000, jak i 97. Poznasz sztuczki i kruczki, które poprowadzą Cię przez instalację, dostosowanie do swych potrzeb i samo użytkowanie różnych aplikacji.

Microsoft podkreśla, że Office 2000 jest "przystosowany do WWW". Faktycznie jest, dzięki możliwości zapisywania i otwierania plików HTML. To poręczna zaleta, ale nas bardziej interesuje, jak pakiet jest przystosowany do użytkownika.

Omówimy więc sposób aktualizacji z Office'a 97 do 2000 i wybór tylko tych aplikacji, których potrzebujesz, bez konieczności ładowania wszystkich 526 MB pakietu. Objaśnimy, jak używać nowych funkcji WWW z każdej aplikacji, nie dając im szansy na zmonopolizowanie miejsca na twardym dysku. Podamy też rady na maksymalne wykorzystanie funkcji poszczególnych aplikacji, pomożemy w poznaniu i opanowaniu nowych interfejsów menu oraz pasków narzędzi.

Znajdziesz również wskazówki, jak oszczędzać czas w pracy z nowym Wordem, Excelem, Outlookiem i PowerPointem (rady te oznaczone są symbolem 2000).

Kilka z nich działa również w wersjach tych aplikacji z Office'a 97 - są one oznaczone 2000/97. Wskazówki dotyczące FrontPage'a i Publishera z Office'a 2000 umieściliśmy na .

Ekspedycja po pakiecie Office zaczyna się od jego najpopularniejszej aplikacji - Worda. Chociaż Microsoft zachował w Office 2000 format pliku Office 97, dodał wiele nowych funkcji, takich jak ekrany "kliknij gdziekolwiek", nowe możliwości drukowania i tabele w tabelach.

Word

Skróty klawiaturowe w WordzieKliknij, aby powiększyćSkróty klawiaturowe w Wordzie2000 Zacznij pisanie w dowolnym miejscu dokumentu.

W Wordzie 97 i wcześniejszych wersjach, jeżeli chciałeś rozpocząć pisanie w miejscu innym niż lewy górny róg, musiałeś zastosować mnóstwo manewrów z klawiszami [Enter], [Tab] i [Spacja]. Sprytna funkcja Kliknij i pisz z Worda 2000 zmienia to zupełnie. Aby ją włączyć, wybierz Narzędzia*Opcje (Tools*Options), kliknij na karcie Edycja (Edit) i wybierz pole Włącz klikanie i wpisywanie (Enable click and type). Wybierz Widok*Układ sieci Web (View*Web Layout) albo Widok*Układ strony (View*Print Layout). Przenieś wskaźnik myszy na pusty obszar dokumentu blisko miejsca, gdzie chciałbyś rozpocząć pisanie i kliknij. Wskaźnik zamieni się w ikonę wyrównania. Przenieś go teraz na miejsce, od którego zaczniesz pisanie, dwukrotnie kliknij i pisz. Kliknięcie i pisanie działa też wewnątrz komórek tabel Worda.

Przypis:

Jeżeli dwukrotnie klikniesz blisko środka ekranu, wpisywany tekst będzie wyśrodkowany. Jeśli klikniesz w pobliżu prawego marginesu, tekst będzie wyrównany do prawej. Ikony, które odpowiadają ikonom wyrównania z paska narzędzi, zmieniają się wraz z położeniem wskaźnika.

2000 Drukuj kilka stron na jednej kartce.

Dżungla Worda 2000 chroni swój stan posiadania: przyjazna środowisku funkcja pozwala na drukowanie do sześciu czytelnych stron na jednej kartce papieru. Najpierw wybierz Plik*Drukuj (File*Print) albo wciśnij [Ctrl+P]. Podaj liczbę stron na arkusz w ramce Powiększenie okna dialogowego Drukuj i kliknij OK.